בית המגזין צומת דרכים – לאן פונים עכשיו? / אריאל קומלוש

צומת דרכים – לאן פונים עכשיו? / אריאל קומלוש

מזה מספר שבועות שמכבי חיפה לא מציגה משחק כדורגל טוב וזה מתבטא בכך שהקבוצה חסרת אנרגיה ונאיבית, השאלה המתבקשת היא האם יש מספיק השפעה של דמות המאמן על הקבוצה? מסתבר ששאלה זו עלתה בקרב הקהל הירוק לא מעט שכן חלקו תומך בשיטת המאמן עד כה וטוען שהיא השיטה הנכונה וחלקו טוען שהשיטה של המאמן לא באה מספיק לידי ביטוי בקרב הקבוצה ועל המגרש.

רנה מולסטיין, איש רהוט ונעים הליכות שהגיע מאנגליה והתחבב על הירוק במהירות. מהרקע של המאמן ההולנדי לא ניתן להתעלם הרי שחווה הצלחות ועבד תחת סר אלכס פרגוסון "האגדי" תוך כדי שבמהלך הדרך לקח תחת חסותו שחקנים רבים ובראשם כריסטיאנו רונאלדו אשר הוא דוגמא מפורסמת לטיפוח אותו הקפיד ההולנדי לעשות לצעירים כשבתחילת עונת 2007/08 לאחר שהושעה הפורטוגלי משלושה משחקים בפריימייר ליג ובעצם שם התחילה מערכת היחסים שלו עם מולנסטיין כשכבר בתחילתה הצהיר רנה "ידעתי שהוא רוצה להפוך לשחקן הטוב בעולם ואמרתי לו שאני יכול לעזור לו".

ואיך הוא עזר? תחילה הציג לכוכב ריאל מדריד כיום את נקודות החוזק שלו ואת הדרך בה ניתן למצות את היכולות שלו באמצעות נתונים, "אם תשחק בנגיעה אחת, או בשתי נגיעות,בנוסף לתנועות שיש לך עם הכדור ובלעדיו, יהיה קשה מאוד לשמור עליך", כך אמר לכריסטיאנו שאכן סיים את אותה עונה עם 42 כיבושים בכל המפעלים, זכייה באליפות ובליגת האלופות ששינו לחלוטין את מעמדו והוא הפך לשחקן הטוב בעולם.

האם רנה הצליח לשמר את הדרך, המקצועיות וההצלחה לאורך כל הדרך? נראה היה שלאחר עונה זו הוא מעט התקשה בשחזור אותה הצלחה אך הגעתו למכבי חיפה היא המקום אליו בחר להגיע בכדי לעשות את אותו השחזור. הצליח להביא לידי ביטוי את אותה דרך ומקצועיות גם בישראל?או שמא זה מוקדם מדי לקבוע?

מטפח שחקנים. מולנסטיין ונטע לביא צילום: אורטל דהן זיו

מטפח שחקנים. מולנסטיין ונטע לביא
צילום: אורטל דהן זיו

מאמן הירוקים מכהן במשך כמעט שבעה חודשים במכבי חיפה ואני עדיין מתקשה לקבוע שהתשובה לשאלתי בנושא שחזור ההצלחה היא חיובית תוך גם קושי גדול מאוד לזהות את ההשפעה שלו על הקבוצה. המילה השפעה היא גדולה אך כוונתי נוגעת בנושא ניהול המשחק, ההתמודדות מול שאר הקבוצות בליגת העל והשפעתו על אופן המשחק של הירוקים.

עמדות השחקנים – ניכר כי מדי שבוע יש מספר שחקנים שלא משחקים בעמדות הטבעיות שלהם כגון סאן מנחם וואליינטה בקישור שעל אף תפקידם בהגנה עברו לשחק בעמדת הקישור, רועי קהת שהוצב באגף ואלירן עטר שנע בין עמדות האגף והחלוץ ממשחק למשחק.
מסתמן שקשה מאוד להעמיד כך הרכב וגודל החששות לגביו עולה על גודל הציפיות להצלחתו.

באם נביט לעומק על שחקן הקבוצה רועי קהת שידוע בהצלחתו בקבוצה ישראלית בעבר, נראה שבתקופה האחרונה הוא מאוד מתקשר לבוא לידי ביטוי ו"מתפספס". רועי באופן קבוע מקבל את ההזדמנות בהרכב הירוקים, מלבד המשחק האחרון בו הוחלף בדקות המוקדמות של המשחק, ובכל זאת נראה מעט אבוד על המגרש תחת ניהולו של מולנסטיין.

עדיין לא הצליח לחבר את הקבוצה צילום: אורטל דהן זיו.

עדיין לא הצליח לחבר את הקבוצה
צילום: אורטל דהן זיו.

בפתיחת העונה האוהדים שמחו מאוד מהניצחונות על מכבי ת"א והפועל ב"ש שכן אחת מהן לא ניצחה מכבי חיפה במשך ארבע שנים והשנייה היא הקבוצה הטובה ביותר בליגה נכון להיום, אך מאז סטטיסטיקת המשחקים והניצחונות מעט השתנתה והיום במחזור השבעה עשר לליגה מכבי חיפה עומדת על תשעה משחקים ללא ניצחון מול דווקא הקבוצות הקטנות ולא אותן קבוצות גדולות כמו ב"ש ובית"ר ירושלים שגם בהם הופעת הירוקים לא הייתה טובה.

בכל המשחקים הללו כאשר הקבוצה תחת שרביטו של מולנסטיין ניתן לזהות קושי רב של הקבוצה בהחזקת והנעת כדור תוך קושי רב להגיע למצבים מאיימים על היריבה שכל אלו קריטריונים מחייבים בכדי להצליח להשיג את שלושת הנקודות המיוחלות בסוף המשחק, והנתון הזה הוא מדאיג בהתחשב בכך ששחקני הקבוצה באם נסתכל עליהם באופן פרטני לא מתבטל מול קבוצות הצמרת של הליגה הישראלית, עולה על זה של קבוצות רבות בליגה אך עדיין מבחינת הנתונים הוא לא מצליח להתעלות על חלקן.

יחד עם זאת, לא ניתן לשים אצבע מאשימה על המאמן, הרי את חלקו הגדול של הסגל הוא קיבל ולא בחר, את בחירת הסגל עושה כיום קרלסן כשכל הקהל הירוק מצפה בקוצר רוח לראות שחקני רכש שבאמת יעשו את השינוי המיוחל במשחק הקבוצה.וההשקעה הכלכלית בכל התהליך אותו הזכרנו עד כה? שייכת לאיש אחד ושמו יענקל'ה שחר. האם ההשקעה תשתלם? ימים יגידו.

ממשיך להשקיע כספים תמונה: האתר הרישמי.

ממשיך להשקיע כספים
תמונה: האתר הרישמי.

השאלות, החששות והביקורות עולות בקרב הקהל הירוק בלי סוף, ומתוך כל אלו ניתן היה לשמוע חשש אחד וגדול והוא האמונה במאמן ובדרכו. האם די לתהליך שעשה עד כה בכדי לראות שזהו לא הכיוון הנכון? או שמא זה מוקדם מדי לקבוע?

אז נכון שהמצב לא מזהיר בלשון המעטה, אך חובה להזכיר שתחלופת מאמנים מהירה לא הייתה הפתרון לבעיה בה נמצאת מכבי חיפה לפחות בששת השנים האחרונות .
על פי איך שהדברים נראים היום, המאמן ישלוט במושכות גם במשחק הקרוב נגד מכבי פ"ת וככל הנראה לעוד כמה משחקים, לראייתי על פי תוצאות אלו יצטרך המשקיע הגדול והבעלים של המועדון הענק הזה להחליט האם זה מה שהוא רצה לקבל תמורת ההשקעה העצומה הזו.

Comments

comments

3 תגובות

 1. מולנשטיין פה לשנים קדימה. די כבר להאשים את המאמן! אז יביאו מאמן אחד, יהיו כמה משחקים טובים ונגיד שנה הבאה רצים לאליפות, תתחיל העונה הבאה ובסיפור יחזור על עצמו. תנו לבנות בשקט! הביאו לפה צוות במחשבה על מה יהיה בעונה 2-3-4 שנים, לא בארבעה חודשים. שחררו כבר יא נודניקים לחוצים. מה ציפיתם? התחלנו את העונה עם הסגל של שנה שעברה, ציפיתם שהכושלים שלא הצליחו לחבר שתי מסירות פתאום כן יצליחו? תנו להם שקט!!

 2. מצב רוח ירוק

  מכבי חיפה לא בתחתית הליגה אבל גם לא נלחמת על המקום הראשון זאת עובדה… מולנסטיין מאמן שעובד ולא בא לעבודה. מנסה, בודק, מחפש פיתרונות ורוצה להצליח לא פחות מהאוהדים של מכבי. אני מאמין לו וזה כבר התקדמות. תחשבו שאדם דורך בשלולית הוא נירטב ולוקח זמן עד שהגרב שלו תתייבש ושיהיה לו נעים, הבאנו מאמן בלי מגפיים לחורף כי אין לנו את התקציב למאמני על לפחות הוא לא מטייל עם כפכפים בחורף וניהיה חולה כמו המאמנים לפני.. מולנסטיין יעבור את התקופה ישאר איתנו וימשיך לנסות. אני חושב שמחלקת הנוער שלנו טובה אבל לא מצויינת ובשלה לתחרויות הכי קשות עוד, אבל אפשר לעבוד איתם ואם כבר התחלתם אל תפסיקו תמשיך לעלות עם הרכב נוער עבה למשך כמה וכמה משחקים כמובן עם מבוגרים אחראיים:)

 3. איתי דהאן

  המצב בקבוצה שלנו גרוע מאוד ומאוד קשה לדעתי (המצב הזה בקבוצה קשה ) לא בשביל ל בגוד בקבוצה שלנו!!! לדעתי (באמת ולצערי המצב בקבוצה גרוע ולא היה צריך לוותר על טווטחאה ועל בניון ועל סטוייקוביץ') אבל אני חושב שצריך לשים מול ביתר בהגנה את קינן אויליפסון קגלמכר ובן דוד ובקישור אנלושי ריאן וורמוט בהתקפה רוקביצה ועטר.
  שוער: גלזר
  ומחליפים : דמארי (שיעלה בדקה ה80 ) לויטה קהת זנטי אבו עביד … שלויטה לא יעלה לדשה.

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>