בית המגזין ה"תהליך" שפנה לכיוון הלא נכון / יוסף טרבלסי

ה"תהליך" שפנה לכיוון הלא נכון / יוסף טרבלסי

כל אוהד מכבי חיפה שגדל על הקבוצה לא זוכר אותה במצב כה גרוע. לפחות במקרה שלי, עברו הרבה מאוד שנים מאז שאיבדתי את הקול לשלושה ימים לאחר הגול של קטן באולד טראפורד.

המצב בקבוצה הוא רע, רע מאוד, וזה לא רק עניין מולנסטיין זה הרבה יותר מזה. סופרים עונה שישית ללא שום ניצוץ של חזרה לאותם ימים בהם מכבי חיפה הייתה שם נרדף לאימה על שאר קבוצות הליגה.

ההחלטות במכבי חיפה מוזרות כבר כמה שנים, למשל השחקנים שמקבלים חוזי עתק ונקנים בסכומים אסטרונומים ביחס ליכולת שהם מציגים. הרי אם תבחנו רגע את יחס השחקנים שהוחלפו בקבוצה מאז 2012 לעומת מספר השחקנים מתוכם שמשחקים ביחד יותר משלוש עונות רצופות? אז זהו, זה הסיפור של מכבי חיפה.

העונה נפתחה עם ציפיות גדולות, לפחות הייתה ציפייה אחת גדולה והיא להיות באירופה. אין ספק שאחרי הזכייה בגביע ציפינו שהדברים ייראו אחרת: כדורגל אחר ושמח יותר, משהו מה "ד.נ.א הירוק" שהכרנו במשך שנים.

יניב קטן. מזכיר לאוהדים תקופות בלתי נשכחות צילום: אורטל דהן זיו

יניב קטן. מזכיר לאוהדים תקופות בלתי נשכחות
צילום: אורטל דהן זיו

הדרבי בשבת האחרונה היה מבזה ומביש בכל כך הרבה רמות, שאנחנו האוהדים כבר לא יודעים כמה עוד נחזיק בסבל הבלתי נגמר הזה. מילא היינו מפסידים אך מכבי הייתה מציגה לחימה, את זה היינו מבינים כאוהדי הקבוצה, אבל המצב הוא שונה. אנחנו, האוהדים שמעודדים בלי סוף שחקנים שלא מראים את היכולת שמצפים מהם ולא משחקים כקבוצה, הפכנו להיות כנושא לבדיחה בליגה.

הגיע הרגע שאי אפשר עוד לשמור על השקט ולא לדבר על הדברים האלו.
המילה הזו "תהליך" שהטמיעו לנו במשך כל כך הרבה זמן גרמה לנו לחשוב שאולי באמת אחרי שנים סוף כל סוף נגיע למצב שאותו "תהליך" ישתלם לנו. אז חיכינו וחיכינו, וחיכינו עוד קצת, אפילו המשכנו לבוא למגרשים.  האוהדים החלו להתפצל במקום להתאחד, המשכנו להמתין, אך עדיין משהו לא עבד ו"קללת מכבי חיפה" המשיכה.

בשלב הזה אני אפסיק לכתוב בשם כולנו ואכתוב בשם עצמי. התהליך שמכבי חיפה חייבת לעשות הוא שינוי כללי בכל אספקט של המועדון. במקום להשקיע ברכש ליגיונרים שלא סיפקו עונות כל כך מצליחות מחוץ לגבולות המדינה מכבי צריכה להביא ליגיונרים שדווקא כן רשמו עונות מוצלחות מעבר לים, אותם ליגיונרים שיובילו את נבחרת ישראל בעתיד. ולמה שהם ירצו לבוא אתם שואלים? פשוט מאוד, כסף.

הקהל לא יכול לשמור יותר על השקט צילום: אורטל דהן זיו

הקהל לא יכול לשמור יותר על השקט
צילום: אורטל דהן זיו

במצבנו אנחנו חייבים להציע יותר כדי שיחזרו לשחק אצלנו, כי אם יש משהו שכל אוהד בליגת העל יודע הוא שהקבוצה בעלת הישראליים האיכותיים ביותר זוכה באליפות והופעה בליגת האלופות או לחלופין מתמודדת על האליפות. מכבי צריכה להחזיר את הזהות לקבוצה על ידי שחקנים כמו: תומר חמד, ניר ביטון, אלמוג כהן רפאלוב ועוד. ושוב אני כותב ואומר, הם ירצו להגיע כשהם יבינו שהם מגיעים לקבוצה הטובה ביותר בליגה. משם אפשר יהיה לחזור לאותם ימים שהכרנו, הימים בהם שחקנים יבקשו לשחק בקבוצה ולא ירצו לצאת לחו"ל כדי לשחק במועדון אמצע טבלה באירופה.

אני יודע, לא כולם יסכימו איתי שזה מציאותי ויחשבו שאין סיכוי שזה יקרה. אבל לא חסר דוגמאות בארץ או בעולם על פרויקטים דומים שבהם קבוצות שהיו במשבר עמוק של שנים ארוכות, החזירו וחזרו להיות מה שהאוהדים כל כך התרגלו לראות.

מכבי חיפה צריכה לשנות את החשיבה של לנסות ולהתמודד על המקום השלישי. אנחנו מכבי חיפה, אנחנו המועדון הכי גדול בארץ ב-20 השנים האחרונות, אולי אם כך יחשבו אז נראה את אותו "תהליך" בא לידי ביטוי והגאווה תחזור. צעד אחד כבר קרה באותו תהליך, מולנסטיין לא יהיה עוד על הקווים. כולי תקווה לימים ירוקים יותר.

שינוי כיוון אחד כבר קרה. צילום: אורטל דהן זיו

שינוי כיוון אחד כבר קרה.
צילום: אורטל דהן זיו

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>