בית המגזין טיפול שורש / גל דיגמל

טיפול שורש / גל דיגמל

מכבי חיפה צריכה לחזור למה שעשה אותה גדולה לפני שנים ואני לא מדבר שוב על מחלקת הנוער, אני מתכוון לקבלת ההחלטות. על אף שחוקי משחק השתנו, ממשיכים להשתנות כל העת והסכומים ממשיכים לעלות צריך לקחת רגע צעד אחד אחורה ולהתחיל לבנות.
אין צורך להתלהם ולהגיד שצריך לבנות הכל מהתחלה ו"להתחיל מאפס" כי זה לבטח לא יעזור לאף אחד אלא שהעניין הוא פשוט. מכבי חיפה זה מועדון גדול שנמצא במשבר ומשברים צריך לדעת לנהל, דרך אחת היא לפרק הכל ולבנות מחדש ודרך שנייה היא לגעת בנקודות עיקריות ולטפל בהן.

מכבי חיפה, בעליה והבכירים שבה צריכים לשים להם מספר מטרות מול עיניהם ולטפל בהם, להתרכז בעיקר שהוא לדעתי:
בעלים-
על ההשקעה של יעקב שחר לא ניתן לערער אך הוא צריך להחליט מה הוא רוצה מעצמו, מהקבוצה ומה הוא נותן לה כדי להצליח. האם הוא מחליט לשים את כל כוחו על לחזור למאבק התארים או שמסתפק בהתמודדות כל שנה על מקום באירופה וכל זאת בלי להתעלם מהעובדה שבעונות אלו הוא גם יכול להשקיע בפיתוח שחקנים ולהכשירם לשנים הבאות.

במידה והבחירה תהיה בבדרך הראשונה יענקל'ה צריך לדעת שההשקעה תעלה לו ותעלה לו הרבה, לא תהיה פה התחשבות במחיר ובגלל זה לטעמי אין יותר מידי מה להתלבט, שתי דרכים עומדות בפני הבעלים ועליו לבחור את הדרך הנכונה לו כלכלית שכן בסופו של דבר מדובר בעסק, אמנם לא מרוויח בלשון המעטה אבל עסק.

תארים או מקום באירופה בלבד? רק תחליט. תמונה: האתר הרשמי.

תארים או מקום באירופה בלבד? רק תחליט
תמונה: האתר הרשמי.

מנהל מקצועי-
לא חייבים, צריך קצת לצנן את ההתלהבות מהתפקיד ולהבין שזה לא מתכון להצלחה. נכון שמכבי ת"א מצליחה בשנים האחרונות אך זה לא בגלל שיש להם מנהל מקצועי אלא בגלל השם שלו ולומר את האמת, אני לא רואה איך מכבי חיפה תביא מישהו עם שם יותר גדול, במקרה הזה השם עולה על המקצועיות או הידע.
ההוכחה לכך היא אי ההצלחה שלהם בנושא הזרים, במשך שנות ההצלחה האחרונות שלהם לא נרשמה הצלחה ניכרת בנושא הזרים כך שמדיניות מקצועית יכול להכתיב גם מאמן. אם מחליטים ללכת על מנהל מקצועי כזה או אחר אז הוא מקבל אחריות מלאה על כל הפן המקצועי, לטוב ולרע, הוא מקבל תקציב מראש ולפיו הוא מחלק את המשאבים, הוא בלבד. אם זה לא יתנהל כך, אין כל משמעות בהבאת מנהל מקצועי. ראה ערך הפועל ב"ש ששם אין מנהל מקצועי.

עם או בלי מנהל מקצועי? עוד לא ברורה אפקטיביות השינוי במכבי חיפה צילום: אורטל דהן זיו

עם או בלי מנהל מקצועי? עוד לא ברורה אפקטיביות השינוי במכבי חיפה
צילום: אורטל דהן זיו

מאמן-
נגזרת ישירה של סעיף המנהל המקצועי. נבחר מאמן ראשי, יופי, אחלה. מה הגדרת תפקידו? האם הוא מעביר אימונים בלבד, עובד לפי החלטות המנהל המקצועי או שהוא הסמכות הבלעדית לכל מה שקורה במגרש הן במשחקים והן באימונים. כל זאת צריך להיקבע מראש כדי למנוע מצב שבו מתחילים את העונה ואז מחליטים שמשהו או מישהו לא מתאים. במידה והוחלט ללכת על מאמן ראשי ללא מנהל מקצועי אז צריך להיות ברור שהוא המחליט הבלעדי שקובע על סמך האימונים מי משחק ולא משנה אם הוא שחקן נוער, בוגרים או זר. מדובר פה בדרך הפעולה שמכתיבים למועדון וזה נגזרת ישירה של סעיף הבעלים.

נדרשת החלטה האם יקבל את כל ההחלטות לבד. לוזון צילום: אורטל דהן זיו

נדרשת החלטה האם יקבל את כל ההחלטות לבד. לוזון
צילום: אורטל דהן זיו

בסופו של דבר אפשר לצייר פה תרשים זרימה שיתברר לנו כתרשים מעגלי. הכל מתנקז לראש המערכת (יענקל'ה שחר) שלטעמי אין שני לו בכדורגל הישראלי אך נדרש ממנו לקבל החלטות הרות גורל וזה צריך לקרות ממש עכשיו כדי שכולנו נדע לאן הקבוצה הזאת הולכת ואנחנו האוהדים, לאן אנחנו הולכים יחד איתה. אז מה מחליטים?

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>