בית המגזין רק החזק שורד / משה שואעי

רק החזק שורד / משה שואעי

ימים לא פשוטים עוברים על מכבי חיפה. לא כאוס וצרות כלכליות, פשוט מן מעגל קסמים ארור שלא רוצה להיגמר. ברור שבקבוצות אחרות היו חותמים על הצרות של הירוקים יחד עם בעלים עשיר שעושה הכול כדי לעזור לקבוצה בה הוא מחזיק שנים על גבי שנים, איך יכול להיות שלמרות העובדה שמכבי חיפה זה מועדון כה גדול בכדורגל הישראלי, עם הכי הרבה קהל שכסף גם לא חסר לו יש לו קבוצה שכבר שנים הקבוצה מדשדשת ולא מצליחה להמריא?

אפשר רק לקנא בב"ש שעם תקציב קטן יותר "פוגעת" ברכש ומצליחה אף להביא שחקנים יותר טובים, אפילו בן שהר שהיה מועמד להצטרף לחיפה ובחר להצטרף לב"ש בסופו של דבר מגיע אחרי שנים של דשדוש למיצוי הפוטנציאל שלו. אז מדוע שחקנים בשנים האחרונות מעדיפים ללכת לב"ש ולמכבי ת"א על פני מכבי חיפה? תמיד בעבר חיפה הייתה האופציה הראשונה. ההסבר לזה הוא פשוט, שחקן מעדיף להשתלב בקבוצה מצליחה ושמחה עם מקום בו יש אוירה טובה ולא לחוצה. ומלבד האווירה אם כבר עסקנו בנושא הכלכלי, זה לא ששחר לא משקיע כסף רב בקבוצה אלא הבעיה היא שהכסף לא מושקע בצורה נכונה ובאמצעות יד מקצועית מכוונת.

עשה כמעט הכל. שחר תמונה: האתר הרשמי.

עשה כמעט הכל. שחר
תמונה: האתר הרשמי.

שחר מבין ומנוסה בכדורגל הרבה יותר מאלונה ובטח שממיץ' אז למה כבר שנים הקבוצה שלו מדשדשת? הסיבה היא שבניגוד למיץ'ואלונה שנתנו את המושכות לדמות מקצועית מצליחה, שחר פשוט לא מנסה להביא אחד כזה. כל המאמנים שעברו בקבוצה בשנים האחרונות, כולל תור שהובא כשינוי קונספט, לא היו טובים מספיק ולא הייתה להם הילה מקצועית ששחר יכול היה להפקיד בידיהם את המפתחות המקצועיים. נראה שהעונה הבעלים ניסה באמת הכל, אך לא השכיל למצוא אחד כזה כמו קרוייף או ברק בכר, או שהוא לא רוצה אחד בדמותם.

כולם יכולים לראות את הדשדוש הזה, את מעגל הקסמים הזה בו הכול מתנהל הפוך. ממונה מאמן ואחריו מנהל מקצועי. המנהל לא מצליח וילך הביתה, המאמן יקבל הזדמנות לבנות את הקבוצה מחדש כראות עיניו ואז שוב ייכשל ויגיע (שוב) מנהל מקצועי חדש, עוד הסדר לא נכון וכולם כבר עייפים מהריטואל הזה. כסף רב מושקע ומבוזבז בקבוצה ולא בחוכמה. ואני שואל, לא היה עדיף להביא מנהל מקצועי בכיר שיתווה את המדיניות ושימנע מצב שבו הכסף מתבזבז על הרבה טעויות ועל הרבה שחקנים בינוניים או שלא מתאימים לקבוצה כמו מכבי חיפה? שימנע טעויות מקצועיות כמו שימוש לא נכון בשחקנים בעמדות זרות להם או שחרור של שחקנים שדווקא היו טובים מאוד?
ניתן לציין כמה טעויות בולטות שזכורות לנו דוגמת ראיוס ופלט שהיו מצויינים למכבי חיפה אך השתמשו בהם לא נכון והם פשוט התבזבזו בדרכם החוצה. ושוב נזכיר את ראיוס ובאותה נשימה את קהת, שחקנים שצריכים לשחק כקשר אמצע ומוצבים מאחורי החלוץ. פשוט הצבה לא נכונה שפגעה בהם.

טעויות נוספת שאפשר למנות הן טאלב טוואטחה שאמנם הוא לא מסיללה אך הוא מגן סביר פלוס. השחקן ייצא לחו"ל, אז למה לא חיפשו לו מחליף מבעוד מועד? למה כבר שנים אין לקבוצה קשרים שמסוגלים להנהיג, לנווט, להרוס התקפות יריב לבשל ולהבקיע שערים? איך שוב הגענו למצב שבו חוץ מקאגלמכר נראה שאף אחד מהזרים לא יכול להרים את הרמה של הקבוצה? הגיעו זרים חדשים לקבוצה, את אזמי בקושי הספקנו לראות וסיכוי קלוש שעוד יקבל הזדמנות ויוכיח שהוא כן טוב, לאלושי אמנם יש כדורגל אבל בשורה התחתונה שניהם לא משפיעים ולא תורמים הרבה, זו בטח לא הרמה שאתה מצפה מזרים שאמורים להעלות את הרמה ולהיות פקטור.

לא יצליח כל עוד לא ישחק בתפקיד שלו. קהת צילום: אורטל דהן זיו

לא יצליח כל עוד לא ישחק בתפקיד שלו. קהת
צילום: אורטל דהן זיו

הרבה שחקנים בינוניים עברו במכבי חיפה בשנים האחרונות ואנחנו אפילו כבר לא זוכרים את כולם. בין לבין הגיעו כמה שחקנים טובים אבל בתקופה לא טובה כמו עטר, ורמוט, דמארי, קהת קגלמכר ורוקאביצה. הסיפור של דמארי בכלל זעק לשמיים, איך מביאים שחקן שלא בכושר משחק ומכניסים אותו במהירות כזו להרכב?הפציעה שלו הייתה כל כך צפויה ומיותרת. שוב, זה עוד סימפטום שמחזיר אותנו לעובדה שאין יד מכוונת. שחקנים נפצעים על ימין ועל שמאל מה שמעיד על חוסר מקצועיות שמקרין על נושא הכושר הגופני ונראה שאין מי שיעשה לזה סוף ויביא מאמני כושר טובים מחו"ל.

שחר היה צריך כבר לפני שנים להביא קליבר מחו"ל ברמה של קרויף או ישראלי מבין מעט האפשרויות הקיימות ולתת לו את המפתחות לטוב ולרע. שמות כמו בכר, גרנט, ברקוביץ הם אפשרות מעולה, נכון שלא כולם פנויים ונכון, אני יודע שיש רבים שיחלקו על דעתי לגבי ברקוביץ ואומר לטובתו שהוא היה ויישאר חלק בלתי נפרד ממכבי חיפה, איך כבר שמענו לא מעט לאחרונה? יש לו את ה"די אן איי" של מכבי חיפה עם הווינריות והדורסניות, אף אחד גם לא יערער על זה שהוא מבין מאוד בכדורגל ויש לו יותר ניסיון ממה שהיה לקודמים שהוצבו בעמדת המאמן דוגמת בנאדו שקיבל הזדמנות להוביל עם הרבה פחות ניסיון משלו.

ידוע ששחר וברקוביץ כבר מזמן שמו מאחוריהם את משקעי העבר. אז שחר, כבר ניסית כמעט הכול ולא מצליח אך יש עוד דבר אחד שלא ניסית וזה למסור את המפתחות המקצועיים למישהו שיכול להצליח. ואם הוחלט שלא לברקוביץ? תנסה את גרנט ואם לא גרנט אז רק איש כדורגל מחו"ל. בכל אופן במי שלא תבחר, תן לו את כל הקרדיט והזמן לשקם את הקבוצה מבחינה מקצועית.

מי יצליח לעשות את השינוי שכולם מחכים לו? צילום: אורטל דהן זיו

מי יצליח לעשות את השינוי שכולם מחכים לו?
צילום: אורטל דהן זיו

כל כך הרבה כסף הושקע לחינם, לקחת כל כך הרבה סיכונים מקצועיים, אז נראה שמהלך אמיתי ודרמטי כזה לא צריך להרתיע. חומר למחשבה. ופנייה לשחקנים שנמצאים כרגע בסגל הקבוצה: תסתכלו על אלברמן, ייני, מיכה ויצחקי. המכנה המשותף להם הוא שהם שרדו טלטלות מקצועיות וסערות שהצהובים מת"א עברו בשנים לפני שנות השפע שהגיעו עם ג'ורדי, אלה שחקנים עם אופי שנשארו אחרי הכאוס המקצועי שעבר על מכבי ת"א ובוודאי יש כמה מכם שבנויים מאותו חומר.

ההצלחה בסופו של דבר תחזור ואם אתם טובים באמת ועם האופי הנכון אתם תהיו חלק מזה. השילוב של אותם שחקנים עם אופי יחד עם שחקנים כמו אצילי בוזגלו אייבינדר ועוד כמותם ששוקלים להצטרף ולהיות חלק מהשינוי שמכבי חיפה הולכת לעבור, כאלה שרואים את הנולד ורוצים להיות חלק ממהפכה ולא טרמפיסטים של הצלחה אלא ממש להטות את הכף לכיוון של החזרת האימפריה למקומה הטבעי, יכולים להיות פתרון טוב. זה הזמן להשפיע, לעשות היסטוריה וללכת בדרך של עטר ורמוט קהת דמארי ואחרים שהצטרפו בזמנים "לא משהו" ומנסים להרים את הקבוצה.

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>