בית המגזין חמד: "לוזון המאמן הכי טוב שהיה לי"

חמד: "לוזון המאמן הכי טוב שהיה לי"

חלוץ מכבי חיפה לשעבר, תומר חמד, מתכונן בימים אלה לקראת עונתו הראשונה בפרמייר ליג האנגלית במדי ברייטון, אבל ממשיך לעקוב אחרי מה שקורה בכרמל. ביום חמישי האחרון התארח אקס הירוקים בתכנית "יציע גימל" והתייחס למספר נושאים ביניהם המשבר ממנו הקבוצה מתקשה לצאת, גיא לוזון ואיך לא? המלפפון החם של הקיץ, מאור בוזגלו.

חמד התייחס לעלייה יחד עם קבוצתו לפרמייר ליג: "זו חוויה גדולה וכמובן גם אתגר גדול. זו פעם ראשונה שאתמודד מול הקבוצות הטובות בעולם ואני חושב שאני יכול להשתלב שם יפה."

איך אתה רואה מהצד את חוסר היכולת להתרומם חזרה מאז שעזבת?
"גם אותי זה מאכזב לראות ובתור ילד שגדל כאוהד מכבי חיפה. כשהגעתי לשם הייתי גאה מאוד לקחת חלק באליפות ומאז שעזבתי לצערי דברים שם לא מתחברים. אני כל הזמן מדבר עם שחקנים, מנסה להבין אבל לצערי גם הם בעצמם אומרים לי 'אנחנו לא יודעים להצביע על הנקודה, זה משהו שקשה להסביר'."

ממכבי חיפה לפרמייר ליג. חמד

ממכבי חיפה לפרמייר ליג. חמד

הצד המנטלי וגיבוש בחדר ההלבשה.
"בתקופתי הייתה קבוצה מגובשת, צעירים עם וותיקים, כל הצעירים היו מקבלים השראה מהוותיקים. אני חושב שאולי בשנים האחרונות אין את זה, את הוותיקים שיכוונו את הצעירים ונראה שכל שנה מחליפים את הסגל ואין בסיס קבוע ויציב שסביבו אפשר לבנות את הקבוצה. קשה מאוד לבנות כשכל שנה מחליפים את כל הסגל. אני מקווה שמי שהיה שנה שעברה ימשיך ויהווה את הבסיס ואליו יצרפו כמה חיזוקים כדי לעשות עונה טובה."

אולי ההבדל הוא בהיעדר מנהיגים כמו יניב קטן ואריק בנאדו?
"כשיש שחקנים כמו יניב ואריק, או ליאור (רפאלוב) שצבר ניסיון ושיחק כבר כמה שנים, זה יתרון ענק. אריק הוא דוגמא קלאסית כי הוא לא שיחק חצי עונה והראה לכולם איך מקצוען צריך להתנהל, נלחם על הדקות שלו ובסוף הביא אליפות. זה מה שחסר – שחקנים שיבואו מהספסל ויתנו את הערך המוסף ויחזקו את הקבוצה באופי שלהם."

איך אתה מסביר מקרים של שחקנים שנכשלים במכבי חיפה ופורחים במקום אחר?
"זה קורה הרבה פעמים וגם השחקנים עצמם לא מבינים. דיברתי עם איתי שכטר שאמר לי 'פתאום לעבור שחקן נהיה לי קשה', הוא לא ידע הוא בעצמו למה זה ככה. והוא יודע שעכשיו הוא בתקופה הטובה ביותר בקריירה והוא לא שינה כמעט כלום, רק עבר קבוצה. מכבי חיפה זה מועדון שכשאתה מגיע אליו באופן טבעי הציפיות בשמיים ואתה שואף לתארים ואולי לא כל שחקן יכול להתמודד עם זה. אבל בגלל שזה לא רק שחקן כזה או אחר אלא תקופה ארוכה שהדברים לא מתחברים, זה משהו שגם אני לא יכול להסביר בנקודה אחת. זה משהו שצריך לבדוק טוב מאיפה הוא מגיע. לי באופן אישי הייתה תקופה עם גיא לוזון בבני יהודה, אני מאוד מחזיק ממנו."

איך הוא בתור מאמן? אתה יכול להרגיע את האוהדים שמפקפקים בו?
"גם בתקופות ששיחקתי אצלו פחות, ידעתי להעריך אותו כמאמן ותמיד אמרתי שמבחינתי הוא המאמן הכי טוב שהיה לי בישראל. אני בטוח שלאוהדים זה לא קל שכל שנה בא מאמן ואנשי צוות חדשים שאומרים להם שהם יבנו ויעשו שינוי. אני באופן אישי מכיר את גיא ויכול להגיד שהוא מאמן ברמה הכי גבוהה שיש לנו ועכשיו כשהוא מתחיל את העונה מאפס ויכול לבנות את הקבוצה בצלמו ולהעביר את כל החומר שהוא צריך במהלך הטרום עונה, אז אפשר לסמוך עליו. ברור שאני רוצה שהוא והקבוצה יצליחו כי אני מחובר לקבוצה ומכיר אותו באופן אישי אבל שום דבר לא מובטח ובוא נגיד שאני אופטימי ואנסה להעביר לאוהדים את האופטימיות לאוהדים בביטחון שאולי זו העונה שמכבי חיפה תחזור לקדמת הבמה."

שילוב עם עטר?
"כששיחקנו ביחד היה בסדר גמור, אבל רוב הפעמים זה היה אחד מאיתנו ששיחק. רואים שאלירן שחקן מצוין. בסופו של דבר, את מה שיש לו לתת כולם יודעים והוא עשה דברים יפים במכבי חיפה. כמובן שלבד הוא לא יכול להחזיק את הקבוצה והיא צריכה להיות מחוברת מההגנה ועד ההתקפה ולא ששחקן יצירתי כזה או אחר ינצח משחקים."

היית מביא את בוזגלו לחיפה למרות הפציעה?
"כרגע צריך רק שמאור יהיה בריא ויחזור לעצמו. אין לי ספק שרגע שמאור יהיה כשיר, מכבי חיפה חייבת לקחת אותו. בסופו של דבר התרומה שלו לכל קבוצה ששיחק בה נמדדת במספרים ואין כאן עוררין. הוא יכול מאוד לשדרג את מכבי חיפה."

אם תחזור לשחק בארץ, זה יהיה רק במכבי חיפה?
"זה סימן שאלה. בתוך תוכי אני כן רוצה לבוא לסיים בישראל ולסגור מעגל לפחות שנה אחת. מצד שני יש דוגמאות לא כל כך טובות לצערי שמונעות ממני לקבל החלטה כזו. יוסי בניון, השחקן הישראלי שהגיע הכי רחוק ועשה את הדברים הכי גדולים, מגיע למשחק נבחרת ושורקים לו בוז. דבר כזה גורם לי לחשוב פעמיים אם בכלל לבוא לארץ, כי אני לא רוצה לסיים בטעם רע ושישכחו לי את כל מה שעשיתי בגלל עונה אחת."

'לא רוצה שעונה אחת תשכיח כל מה שעשיתי'.

'לא רוצה שעונה אחת תשכיח כל מה שעשיתי'.

מה המטרה שלך בעונתך הראשונה בפרמייר ליג?
"מבחינה קבוצתית זו העונה הראשונה בפרמייר ליג, אז שואפים רק להישאר שם וכמה שיותר שנים. ברמה האישית, כשבאתי לברייטון אמרתי שאני בא כדי להגיע לפרמייר ליג ותוך שנתיים זה קרה. עכשיו האתגר שלי הוא להראות שזה המקום שלי ושאני יכול וראוי לשחק ברמה הזו. בוא נגיד שאם אעשה באנגליה את מה שעשיתי בספרד, זה יהיה מושלם."

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>