בית המגזין משנה מקום משנה מזל / שי ארפי

משנה מקום משנה מזל / שי ארפי

אנדראה פירלו אחד מהקשרים הגדולים שידע משחק הכדורגל מימיו החל את קריירת המשחק כקשר התקפי. ככל שהתקדמה קריירת המשחק שלו כך תפקדיו על המגרש נסג לאחור מה שלא גרע ולו בקצת מהמשחק שלו , להפך, רק שיבח אותו עם השנים. רועי קהת, קשר התקפי מחונן שלא ממש מצליח למצוא את עצמו עד כה ,יכול עם עבודה נכונה להיות הפירלו הישראלי. את התסרוקת כבר יש,  עכשיו רק נותר לשנות פוזיציה בקישור.

 מכבי חיפה מודל 17\18 נראית על הנייר כקבוצה שווה למכבי תל אביב והפועל באר שבע וכמי  שצריכה להיאבק על צלחת האליפות. אך כמו בכל פתיחת עונה בשנים האחרונות כגודל הציפייה גודל האכזבה. הקבוצה הירוקה מהכרמל לא נראית כמתפקדת ומאבדת נקודות במקומות בהם היא צריכה לקחת אותן ומצד שני גם לא מציגה את הכדורגל שהאוהדים מצפים ואין מה לעשות,  במכבי חיפה חשוב לנצח, אך אם כבר שיהיה בסטייל.

רכש מאסיבי עשה גיא לוזון בקיץ האחרון , יש שאומרים שהרכישות טובות יש שיחשבו שפחות, אך אולי הפתרון נמצא כבר בקבוצה ולא מחוצה לה.  רועי קהת שהגיע באוגוסט 2016 למכבי חיפה מאוסטריה וינה, הוא קשר התקפי במקצועו אך תכונותיו כקשר רבות ומגוונות. למרות היותו קשר התקפי הוא מחלץ כדורים, מתקל נכון, בעל מסירה ארוכה טובה ואת משחק הראש שלו כולם מכירים. אז למה בעצם בכדורגל המודרני שחקן שיודע לחלץ, לתקל, לעלות לכדור ראשון טוב,לנהל משחק ביד רמה ולמסור מסירות ארוכות איכותיות לא משחק מאחורי הקישור?!

אנדראה פירלו כאמור החל את הקריירה כקשר התקפי בברשיה ומשם עבר לאינטר, לאחר תקופה לא מוצלחת באינטר עבר הקשר ההתקפי למילאן ושם אצל קרלו אנצ'לוטי הוסט לעמדת הקשר 50:50 לאחר שנים בהן שיחק כקשר רחבה לרחבה (50:50) במילאן עבר פירלו ליובנטוס שם תחת אנטוניו קונטה הוסט עוד אחורה לעמדת הקשר האחורי מה שגרם לו להמשיך לשחק ברמות הגבוהות ביותר על אף גילו המבוגר (עזב את יובנטוס לאחר 4 עונות בגיל 35).

andrea-pirlo-italy-national-team_26-583תפקיד הקשר האחורי כפי שהוגדר לפירלו הוא הקשר האחורי המודרני. לא עוד גרזן שעומד כ"בלם" מלפני הבלמים והורס התקפות אלא פליימייקר שמנהל את המשחק מאחורה ושולט בכל הנעשה במגרש גם התקפית וגם הגנתית. ובכלל בשנים האחרונות (בעיקר ברמות הגבוהות) אנחנו רואים מגמה של פליימייקרים שמוסטים אחורה בכדי לנהל את המשחק אך מצד שני גם לא להיכנס בין הרגליים של החלוצים. סטיבן ג'רארד, סרג'י בוסקטס,צ'אבי אלונסו ויאיא טורה הם רק כמה דוגמאות לשחקנים בתפקיד החדש.

מסימיליאנו אלגרי,מאמן יובנטוס, עבר קורס מאמנים ברמת לימודים אקדמאיים ב"קוברצ'יאנו"- בית הנבחרות האיטלקי. לשם קבלת התעודה היה צריך אלגרי להכין תזה. את התזה שלו עשה אלגרי על קישור בשלושה קשרים. בשלישיית הקישור אלגרי מציב שלושה  ומכנה אותם כ"מספר 4" ("רג'יסטה" בשפה מקצועית), "מספר 8" (רחבה לרחבה) ו"מספר 10" ("טרקוואריסטה"). השחקן המרכזי בקישור הוא זה שמוצב הכי קרוב להגנה הוא "מספר 4", מספר 4 לפי אלגרי, צריך להיות בין היתר כריזמטי, אינטילגנט, חוש מיקום טוב, טכניקה טובה עם הכדור, יכולת מסירה ארוכה, יכולת להפוך הגנה להתקפה ויכולת העביר את הכדור לצד בו אין דומיננטיות של הקבוצה היריבה.

"מספר 8" קשר רחבה לרחבה (50:50) צריך לדעת על פי אלגרי לחטוף ולתקל מצד אחד ומצד שני לדעת לנהל ולסייע התקפית והגנתית. "מספר 10" של אלגרי צריך להיות שחקן שונה מ4 ו8 הוא צריך לייצר תמיד יתרון מספרי,למסור מסירות מפתח ברמה שתשאף לשלמות,בעל בעיטה טובה מרחוק ויכולת לעשות את המהלך ה"שובר שוויון" בהתקפה.

21122293_10154965902842291_1457617314266223698_o

אם נסתכל על הקישור של מכבי חיפה העונה (בהנחה שכולם כשירים) נוכל למצוא מספר שחקני קישור שיכולים לשחק בכמה משלושת העמדות הללו. כמספר 4 רועי קהת יוכל להמציא עצמו מחדש ולפי תכונותיו ולפי תכונות העמדה הוא הראוי ביותר למלא את העמדה הנ"ל. כמספר 8 גל אלברמן יוכל להביא לידי ביטוי את הבעיטה מרחוק שלו ואת משחק ההתקפה שלו שמעט סורס מאז הגיע למכבי חיפה ועם זאת יוכל גם לתת את המענה גם להגנה בלחץ גבוה וגם לקבל את הכדור בחלק גבוה יותר של המגרש מאשר עשה עד כה העונה.

כתחליף לגל אלברמן נטע לביא שניחן בכושר גופני גבוה ועם יכולות הגנתיות נהדרות ויכולות בעיטה מרחוק ימלא את תפקיד ה"8". את תפקיד ה"10" במגרש ראויים על פי תכונותיהם  למלא גלי ורמוט וקוסטדינוב שהראשון ידוע כשובר שוויון בהתקפה בעזרת יכולת טכנית גבוהה ומצד שני הקשר הבולגרי יודע לכבוש ומצטרף נהדר כקו שני מהקישור.

אם וכאשר רועי קהת יקבל את המושכות וישחק כפליימייקר אחורי נוכל ליהנות מקשר איכותי לעוד שנים רבות וממכבי חיפה טובה אחרי לא מעט שנים של בינוניות. שכן אם יצליח לתפקד כמצופה בעמדה הנ"ל , הוא יצליח לשפר את כל השחקנים ששיחקו סביבו.

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>