בית המגזין אין כדורגל / טל אראיה

אין כדורגל / טל אראיה

והנה עבר לו עוד מחזור. שוב  עם תחושות מעורבות וחוסר ידיעה איך זה יימשך. לפני שמתחילים להגיד על מה צריך לעבוד כדי שנראה גרף שיפור, בואו נציג כמה נתונים חשובים:

מכבי חיפה מקום 6 עם 11 נק', מרחק 6 נק' מהמובילה הפועל חיפה ו-7  יותר מלפני האחרונה בטבלה הפועל רעננה (אותה קבוצה שחטפה רביעיה ונתנה לנו 2). ההתקפה הרביעית בליגה עם 10 כיבושים אחרי הפועל חיפה, בית"ר, נתניה ומכבי ת"א, וההגנה החמישית בליגה עם 9 ספיגות.

הכובשים המצטיינים הם רוקביצה (3) וסלליך (2). המבשלים המצטיינים הם אזולאי(4) שבשיקום ומאבוקה (2). שלושת השחקנים שמאיימים הכי הרבה על השער אצלנו הם קאיו, רוקביצה וסלליך. גם במספר האיומים לשער אחוזי הדיוק עדיין לא גבוהים, כאשר כל אחד מאלו בעט למסגרת במספרים חד ספרתיים. לצורך ההשוואה אלו השחקנים שבעטו הכי הרבה למסגרת עד כה העונה: ערן לוי (17), דיא סבע(17), שובל גוזלן(15)… רוצים לשמוע על יעילות? בן בסט בעט 9 פעמים לשער, 7 פעמים למסגרת וכבש 5 פעמים. נתונים חד ספרתיים אבל חיוביים בהרבה משלנו. דיא סבע בעט 30 פעם, 17 למסגרת ו-9 שערים.

במילים אחרות – אין מספיק שחקנים שמייצרים בעיטות שמאיימות על השער. כתוצאה מזה שחקני היריבה יכולים להתגונן ולהישאר בעמדות שלהם בלי לפחד. יותר בעיטות מרחוק יגרמו לשחקני היריבה להגיב ולצאת יותר מהעמדות שלהם. דבר שיפנה שטחים לשחקנים וייצור תנועה. האם זו הבעיה היחידה?

במדד המסירות רואים נתון מבהיל. אלו שניסו למסור אצלנו הכי הרבה את הכדור הם מאבוקה(396), אליסון דוס סנטוס (364), גל אלברמן (354), ודקל קינן (288). מדובר בקו האחורי שלנו שלרוב מתמסר, בזמן שבשאר הקבוצות ניתן למצוא קשרים כמו ייני עם 494 ניסיונות מסירה, עלי מוחמד מנתניה עם 488 ועוד. כלומר רוב הנגיעות שלנו מתבצעות בהגנה עד לקשר הדיפנסיבי.לצורך העניין קונסטנדינוב וקאיו עם 187 ניסוינות מסירה כל אחד, שזה חצי מהכמות שיש להגנה שלנו, וזה עוד בלי להזכיר אחוזי דיוק, אלו רק הנתונים של מי מנסה למסור.

21077545_10154965899717291_846463613954836919_n

ורמוט. (צילום: אורטל דהן זיו)

הנתון היותר בעייתי מגיע בדריבלים ומסירות מפתח. גם כאשר הכדור מצליח איכשהו להגיע לשחקי ההתקפה הוא לא נגמר במסירת מפתח נכונה והרבה פעמים הוא חוזר אחורה. שני השחקנים שהצליחו לייצר הכי הרבה מסירות מפתח אצלנו הם מאבוקה ואזולאי עם 8 כאלה. קהת וורמוט הצליחו למסור רק 4 מסירות מפתח. לצורך ההשוואה רק כדי להבין – ערן לוי עם 15, עידן ורד עם 17 וחנן ממן עם 25(!). שחקני הקישור שלנו לא מצליחים לייצר מספיק מסירות מפתח שיחתכו את ההגנה בין אם היא צפופה או לא, וזה בהנחה שהכדור איכשהו הצליח להגיע אליהם מרצועת ההגנה.

הכדור תקוע בהגנה, הקישור עדיין לא מצליח לחתוך הגנות במסירות ולמרות כל זה איכשהו הירוקים ממוקמים באמצע הטבלה גם מבחינת מאזן שערים וגם מבחינת נקודות. רק מוכיח כמה פוטנציאל יש בסגל, שאיכשהו למרות בלאגן טקטי מצליח לעשות משהו עם הכדור. אז מה חסר? נראה לי די ברור.

הנעת כדור. גיא חייב לשים דגש על מי מקבל את הכדור מרצועת ההגנה. גרשון במשחקים האחרונים חיפש כמה מסירות שטוחות לכיוון האמצע ופחות כדורי גובה, זו כבר התחלה טובה שכדאי לעודד. בנוסף לזה ורמוט או קהת חייבים לשחק יותר cm ופחות amc, ולבוא לקבל את הכדור מההגנה ומקו האמצע. אסור להם לברוח אל השליש האחרון של המגרש ולחכות שהכדור יגיע אליהם מעל קו הלחץ, כי זה פשוט לא קורה. המרחקים שנוצרים בינם לבין אלברמן עצומים ומשחק ההתקפה משותק.

הדגש הוא לא רק על למי למסור אלא גם איך השחקן אמור לקבל את הכדור – עם הפנים למשחק(!). ככל שנמסור את הכדור יותר לשחקנים שנמצאים עם הגב למשחק לא נצליח לייצר מצבים. במחצית הראשונה מול פ"ת ניתן לראות את ההבדל כאשר סלליך קיבל את הכדור עם הפנים למשחק לראשונה במשחק עבורו. ברגע שהפנים קדימה והדריבל מתחיל הוא כבר רואה מי פנוי וזה מאפשר לו ליצור פוזיישן התקפי של כדרור ודאבל פס. אם הוא היה עם הגב למשחק הלחץ היה גורם לו להחזיר את הכדור להגנה.

הוא ירד לקו האמצע כדי לקבל כדור מרמי גרשון. נתן כדרור ודאבל פס עם קלאוס, הוסיף עוד כדרור ודאבל עם רוקביצה וכמעט היה 1-1 באחד על אחד מול גיגי. זו לא פעולה סתמית אלא קבוצתית. דבר שצריך ללמוד לעשות שוב ושוב ושוב עם שחקני הקישור וההתקפה. זה קרה גם במחצית השנייה עם עוד כדור שטוח ועמוק של גרשון, כאשר רוקביצה משך את השומר שלו והשאיר לקלאוס, כולם יודעים איך המהלך נגמר: 2-1 של רוקביצה. גרשון שוב חיפש פס שטוח לעומק (על פני כדור גבוה) ורוקביציה השאיר לקלאוס את הכדור כאשר הוא עם הפנים לשער(!). למרות ששחקן ההגנה של פ"ת הצליח לתקל את קלאוס, הוא היה יצא חוץ לעמדתו (המהלך של רוקביצה הפתיע את ההגנה) והכדור נחת ברגליים ירוקות. הכדור החוזר נמסר בנגיעה לסלליך שנשאר פנוי ברווח שנוצר ועם מספיק זמן כדי לחפש את השחקן הפנוי ביותר – ניקיטה. שער קבוצתי חשוב.

חייבים להבין מי הם השחקנים שיצטרכו לבוא ולקבל את הכדור מההגנה ומקו האמצע. סלליך ושחקני הכנף לא יוכלו בכל פעם לרדת למרכז ולנהל את המשחק אלא רק לפעמים. כדי ליצור את פוזשנים לשערים שחקנים האמצע יצטרכו לבוא ולקבל יותר את הכדור עםה הפנים למשחק: ורמוט, קהת או קאיו. הבעיה היחידה היא שאף אחד מהם לא cm טבעי כך שרובם רצים למעלה ונוצרים פערים עצומים בין אלברמן וההגנה לשאר הקבוצה. כשאין למי למסור הכדור יתמסר בין החמישיה האחורית עד שיורחק בכדור גבוה. ברגעים מסויימים של המשחק יצטרכו להתבצע חילופי עמדה קלים כאשר שחקני הכנף יצטרכו לעשות מהלכים דומים לאלו של סלליך. כרגע סלליך נראה הכי מתאים לזה. צריך קודם להתחיל מקשרי האמצע ולאורך המשחק ייקרו חילופי העמדות. הם יגרמו לכל יריבה להחליף שמירות ולייצר שטחים לשחקנים שלנו.

20842296_1680905138617947_5469740629876884511_n

קאיו. (צילום: האתר הרשמי)

בנוסף עוד נקודה מרגיזה היא תפקודו של רז מאיר. אני מרחם עליך רז, כמה כישרון יש לך רק לא לאגף שמאל. נכון שבן הרוש מפסיד המון מאבקי אחד על אחד מול הנשמרים שלו, אבל לתפקיד מגן שמאלי עדיף לפחות שחקן עם רגל שמאל. כל האגף הופך להיות משותק התקפית ברגע שאין מגן שיכול לבצע את העקיפה לקיצוני. אם לא נפתור את זה המשחק נגד בית"ר יכול להיות מוכרע דווקא מהאגף הזה. הרבה בעיות צצו באגף זה מתחילת העונה.

מה חסר? מה צריך לעבוד כדי שחיפה תתחיל להיראות כמו קבוצת כדורגל? לכל אחד כבר רצה בראש לפחות תשובה אחת, אבל ביחיאת שחררו אותי מטיעוני המחוייבות והשארת דם על המגרש. יש דברים מאוד בסיסיים שכרגע לא עובדים בקבוצה ברמה הטקטית והקבוצתית. כמה ייגמר היום? עם הליגה שלנו העונה קשה לנחש. כמה בא לכם שייגמר היום? זו כבר שאלה אחרת, משתנה מאוהד לאוהד. רק עצה לגיא ולכל המערכת – חאלאס עם הדגש על ניצחונות. כי כרגע הבעיה היותר גדולה היא שאין הנעת כדור. בקבוצה כמו חיפה אם אין הנעת כדור, אין כדורגל וגם התוצאות לא יגיעו.

תילחמו כשהכדור לא אצלכם ברגל. כאשר הכדור אצלכם ברגל זה הזמן להיות חכמים ולהתחיל להניע אותו כמו קבוצת כדורגל.

 

 

 

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>