בית המגזין מו אתה? בואו להכיר את המנהל המקצועי החדש / טל גורן

מו אתה? בואו להכיר את המנהל המקצועי החדש / טל גורן

רשמית, למכבי חיפה יש מנהל ספורטיבי חדש: ההולנדי – מרוקאי מוחמד אלאך חתם לשנתיים וחצי ויהיה הסמכות המקצועית העליונה במועדון.

אז מי אתה מוחמד אלאך ?
מוחמד אלאך {44} הולנדי ממוצא מרוקאי, החל את קריירת המשחק שלו באקסלסיור קבוצה קטנה מרוטרדהם בתפקיד הקשר, בהמשך עבר
גם בפיינורד, כרונינגן, דודרכט, טוונטה וונלו כאשר במדיה פרש ממשחק ומיד החל לעבוד כמנהל הספורטיבי של המועדון. לאחר שנתיים בונלו,עבר לעונה אחת לטוונטה שסיימה כסגנית האלופה באותה עונה.
בהמשך, כיהן במשך שנתיים כמנהלה הספורטיבי של ר.ק.ס, וכאמור קבוצתו האחרונה היתה ויטסה, שם עבד בארבע וחצי השנים האחרונות, כשבשנה שעברה זכתה הקבוצה בתואר היחידי בתולדותיה – הגביע ההולנדי.
אנקדוטה קטנה על אלאך היא, שלמרות היותו מוסלמי אדוק, הוא עושה הפרדה בין פוליטיקה וספורט.

קרדיט: האתר הרישמי.

יעקב שחר ואלאך במעמד החתימה.

אחת הסיבות שגרמו למעברו למכבי חיפה, למרות השנים המוצלחות בויטסה, נעוצה בכך שהוא לא אהב את ההתערבות של הבעלים הרוסי של הקבוצה אלכסנדר צ'יגרינסקי בעבודתו.
צ'יגרנסקי נמצא בקשרי ידידות טובים עם הבעלים של צ'לסי, רומן אברמוביץ, שהפך את ויטסה לקבוצת הבת של האנגלים והשאיל להם לא מעט שחקנים.
אלאך בכל זאת העדיף לתת את ההזדמנות לשחקנים מהאקדמיה של המועדון, במקום להשביח שחקנים למועדון אחר.

"אלאך היה מעוניין לא מעט זמן לעזוב את ויטסה, הוא לא אהב את ההתערבות של הבעלים בעבודתו. אלאך הוא במקור שלו יותר מנהל טכני, הוא אוהב להתערב בכל דבר שקשור למועדון ולא רק בדברים מקצועיים" ניתח כתב העיתון "דה גרדרלנדר" לקס לאמרס המסקר את ויטסה ארנהיים. על ההבדלים בין מכבי חיפה לויטסה הוסיף לאמרס: "זה נכון שמכבי חיפה מועדון עם שאיפות גדולות יותר מויטסה ויותר עשיר, אבל אי אפשר לדעת איך הוא יתפקד במועדון הישראלי. התכונות הבולטות אצלו הן הסדר והאירגון במועדון. אם מחפשים דרך ושיטה הוא האיש הנכון, הוא בנה את ויטסה לבד במשך ארבע וחצי השנים האחרונות". הכתב המשיך לתאר את עבודתו של ההולנדי: "אלאך הוא אדם עם קשרים טובים מאוד באיתור כישרונות ,המוטו שלו הוא לאתר כישרונות צעירים ולא יקרים, לפתח אותם ולמכור ביוקר. בנוסף, הוא מפעיל רשתות סקאוטינג מיוחדות בכל העולם שעוזרות לו לאתר כישרונות, מדובר בבן אדם שמאמין בכדורגל התקפי ובקידום שחקנים צעירים ומעורב בכל דבר במועדון כולל במחלקת הנוער. אחת הסיבות שהמעבר למכבי חיפה קרץ לו היא העובדה כי הבטיחו לו שלא יתערבו לו בעבודה ויתנו לו לנהל את כל המחלקות של המועדון" סיכם לאמרס.

כאמור, אלאש מאד פעיל בכל מה שקורה במועדון אותו הוא מנהל וכך גם עבודתו מול התקשורת. הוא נחשב לאדם קר שלא אוהב לשתף את התקשורת במה שהוא חושב ורוצה לבצע. 

הימים בהולנד. קרדיט: getty images

הימים בהולנד. קרדיט: getty images


אלאך נחשב לאיש מקצוע מוערך מאד בהולנד ולפני כשלושה שבועות שמו הוזכר כמועמד לרשת את תפקידו של מארק אוברמארס, כמנהלה המקצועי של אייאקס, אך דבר זה לא יצא לפועל בסופו של דבר. הוא נחשב למוח מאחורי הכדורגל ההתקפי ששיחקה ויטסה בזמן שעבד שם. ההולנדי – מרוקאי נחשב לבעל מקצוע שאוהב לבנות לטווח ארוך ולפתח שחקנים צעירים. האחרון שבהם היה הקשר מזימבאבווה, מרוולוס נקאמבה, אותו הביא אלאש בהעברה חופשית ומכר בקיץ האחרון לקלאב ברוז' הבלגית. מוחמד, עבד גם עם לא מעט מאמנים בכירים ביניהם לואיס ואן חאל, סטיב מקלארן ופיטר בוס, אותו הביא לויטסה. אחת המטרות שלו בכל עונה היא לדאוג שהסגל יהיה סגור לפחות ב-90 אחוזים, על מנת שפגרת הקיץ יוכל לעבוד הצוות המקצועי עם מרבית שחקניו.

ההיכרות עם הכדורגל הישראלי:
הכדורגל הישראלי לא זר לאלאש. למי שהספיק לשכוח, ההולנדי היה זה שהעביר את שחקנה של מכבי תל אביב, שרן ייני לויטסה ומוקדם יותר, בעונה הראשונה שלו בתפקיד, החתים במועדון את הבלם הישראלי דן מורי, שבהמשך הצליח לגרום ללא מעט כותרות סביב המנהל המקצועי. דמות נוספת שמוכרת לנו הוא המאמן פטר בוס, שאימן את ויטסה כשאלאך היה המנהל המקצועי והיה זה שדאג להחתים אותו עוד לפני שעזב למכבי תל אביב. במקרה הזה, בוס סיפק לאלאך את ההמלצות בעקבות המעבר שלו למכבי חיפה.

העתיד בכדורגל הישראלי ובמכבי חיפה:

החתימה של אלאך במכבי חיפה היא הפעם הראשונה בה יוצא המנהל המקצועי מחוץ לתחומי הולנד במסגרת עבודתו. העובדה כי השאיפות במכבי חיפה שונות מאלה שהכיר בויטסה, גורמות לעניין רב סביב תפקודו ובעיקר לאחר שבמועדון מהכרמל הספיקו להיכשל בפעם הקודמת כשמינו צוות זר הכולל מנהל ספורטיבי ומאמן.

ובכל זאת, לא ברור אם מדובר באיש הנכון לצאת איתו לדרך חדשה, בזמן שבמכבי חיפה צריכים מנהיג גם מחוץ לכר הדשא. מה שבטוח, יהיה מעניין לראות כיצד ישלב והאם החיבור הפעם יצליח טוב יותר מזה שנחת פה קודם.

מקווים לחייך גם בעתיד. קרדיט תמונה: האתר הרישמי

מקווים לחייך גם בעתיד. קרדיט תמונה: האתר הרישמי

Comments

comments

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>