בית המגזין הגנה בטוחה: על הרצון של רוטן לשפר את החלק האחורי בקבוצה / איתי קיפרמן

הגנה בטוחה: על הרצון של רוטן לשפר את החלק האחורי בקבוצה / איתי קיפרמן

הרצון של רוטן לחזק את החלק ההגנתי של הקבוצה ולשפר את יכולתם של רמי גרשון ודוס סנטוס יקרה דווקא בהחתמת בלם נוסף? 

עקב האכילס של הקבוצה / צילום: ניב כהן

עקב האכילס של הקבוצה / צילום: ניב כהן

בתחילת העונה סברו אנשי מקצוע רבים, שסגל הקבוצה חזק מקצועית והיו אף כאלו שהגדילו להלל וטענו, שחומר השחקנים הוא החזק בארץ וצריך לרוץ לאליפות. את ההמשך, כולנו יודעים… כשהתחילו ההפסדים לנחות בצרורות, דובר על היכולת המנטלית, חוסר הביטחון ועמידה בלחצים כגורמים מכריעים בכל הקשור לאבות הכישלון.

אבל עם התקדמות העונה, בעוד הקבוצה שוברת שיאים שליליים של עצמה שבוע אחר שבוע, נאלצו מרבית הפרשנים ליישר קו עם הדעה הרווחת – גם השנה היכולת המקצועית ירודה ולא מתאימה למועדון בסדר הגודל של מכבי חיפה. אבל איך פורטים יכולת לא מספיק טובה? ניקח לדוגמא את ההגנה, לטעמי עקב האכילס המשמעותי ביותר של הקבוצה. מכבי חיפה, ששחררה את הקפטן "הקשיש", דקל קינן, תלתה תקוות רבות והשקיעה כסף רב בהבאתם של צמד הבלמים רמי גרשון את אליסון דוס סנטוס. אך לצערי, עד עכשיו שניהם לא מצדיקים את ההשקעה.

עדיין לא מצדיק את ההשקעה. דוס סנטוס /צילום: ניב כהן

עדיין לא מצדיק את ההשקעה. דוס סנטוס /צילום: ניב כהן

המשחק התקוע והאיטי של הקבוצה נגזר ברמה גבוהה מהיכולת הטכנית של הבלמים ובא לידי ביטוי בשלושה פרמטרים עיקריים: הראשון נוגע ביכולת של הבלמים להשתלט על הכדור במהירות ותחת לחץ מתון של חלוצי היריבה, ולשחרר אותו במסירות פשוטות ומדויקות אל הקשרים האחוריים. אצל שניהם, הטיפול בכדור לוקה בחסר. שימו לב למספר וטיב הנגיעות מהרגע שנדרשו להשתלט על הכדור ועד רגע המסירה. הכדור לא נדבק לרגל, יותר מדי פעמים הוא בורח לזווית הלא נכונה ביחס למסירה הבאה, וכתוצאה מכך תתווסף נגיעה לא מחייבת המציאות. כשזה קורה פעם פעמיים במשחק זה זניח, אבל כשזה קורה לעיתים תכופות, זה משפיע על קצב המשחק בצורה הרבה יותר משמעותית ממה שחושבים.

השני, בעיקרו מתעסק במסירות קשות. היכולות לשחק "כדורגל אנגלי" ולשלוח כדורים ארוכים לשחקני ההתקפה ,כאשר הקשרים האחוריים סגורים. אלמנט שבא לידי ביטוי בחיפה יותר מכל אספקט אחר העונה, כאשר רועי קהת אנמי לחלוטין וגל אלברמן מוצא את עצמו נלחץ ע"י שחקני היריבה פעם אחר פעם. גם פה טעון שיפור משמעותי של השניים, כאשר יותר מדי כדורים לא מדויקים יוצאים מרגליהם של צמד הבלמים. התוצאה ברורה – עלייה באחוזי איבודי הכדור מחד, וירידה במספר ההזדמנויות להתקפה מול השער, מצד שני.

יעברו למערך של שלושה בלמים?/ צילום: ניב כהן

יעברו למערך של שלושה בלמים?/ צילום: ניב כהן

האחרון נוגע ליכולת להוציא קדימה את ההתקפה תוך כדי כדרור. מי שמצטיין באלמנט החשוב מאין כמותו, הוא לא אחר מאשר בלמה של בירת הנגב, מיגל ויטור. היכולת הזאת משולה מבחינתי לדובדבן שבקצפת. מתנת אל, שמעטים הבלמים שזוכים בה. הגדיל לעשות דאגלאס דה סילבה, בלם העבר הברזילאי של הפועל תל אביב, שהביא את האספקט לדרגת אומנות. לצערי הרב, היכולת הנ"ל היא בעיקרה מולדת, ולא קיימת לא אצל רמי או אליסון. לרוב, כאשר יש כבר ניסיונות לצאת קדימה עם הכדור לקו הקישור, הם איטיים ומסורבלים, מה שמעקר את העוקץ ואלמנט ההפתעה.

טביעת עין מהירה / צילום: ניב כהן

טביעת עין מהירה / צילום: ניב כהן

על רקע הדברים ולאור המתרחש, ניסיונו של מאמנה החדש של הירוקים, פרד רוטן, בא לידי ביטוי עשרה ימים בלבד לאחר שחתם והוצג בקבוצה. הידיעה החמה מהיום, על מועמדותו של רייגן, בלמה ההולנדי של כרוניגן, חושפת טביעת עין חדה לגבי הצורך המידי בעיבוי ושיפור היכולות המקצועיות של ההגנה החיפאית. מומחה הכדורגל ההולנדי אסף כהן הגדיר את ריינן כ"מנוסה, אגרסיבי ובעל משחק רגל מצוין". המרכיב השלישי ,שמתאר את הבלם, הוא המצרך החשוב ביותר בעוגה שאותה אופה הצוות ההולנדי המתעבה. בנוסף, מעבר של בלם מנוסה וטכני ייצור תחרות בריאה על חולצת ההרכב, וישפר משמעותית את היכולת של רמי , אליה התרגלנו בנבחרת ישראל.

אבל בינתיים כדאי שנשמור על השקט, כי אולי הפעם משהו טוב קורה בכרמל.

Comments

comments

3 תגובות

 1. יופי של טור.

 2. אלון דוס סנטוס

  יפה כתבת, טור חד וברור

 3. יניב גירודי

  הרבה זמן שלא יצא לי לקרוא טור מקצועי שכזה.
  איפה היית עד עכשיו מר קופרמן????
  מדהים שמה שהשכלת להעלות בכתב, לא יושם עד כה

הגב

האיימיל שלך לא יפורסם.שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>