top of page

אדום מול ירוק-עשור של מאבקים

מאת טל גורן | חמשת המפגשים הגדולים בין המועדונים ב15 השנים האחרונות

עוד לפני השנים האחרונות בהן 2 המועדונים הללו מקרטעים באמצע הטבלה, היו הרבה שנים שהמפגש ביניהן היה המפגש הכי גדול של ליגת העל. אז נכון לא מדובר ביריבות אידיאולגית וגם לא ביריבות דתית, או יריבות על תואר המועדון הכדורגל בישראל, במפגש הזה הייתה יריבות מקצועית טהורה.

לקראת המפגש הקרוב ביניהן בבלומפילד, אדרג את 5 המפגשים הגדולים בין המועדונים, בתקווה שמשחקים אלו יזכירו לקבוצות וגם לאוהדים שלהם  היכן הם היו, עד לא מזמן, רמז? גבוה למעלה.

הקהל הירוק.


5.הפועל ת"א-מכבי חיפה{בלומפילד 1-4 מח' 24 10/11}

הפועל ת"א של עונת השי של גוטמן בליגת האלופות הגיעה פייבורטית ברורה נגד הירוקים שבאותה העונה חוו ירידה מסוימת בשל מכירת 4 שחקנים משמעותיים.

האדומים של גוטמן הראו עליונות ברורה כבר מהדקה הראשונה ולאחר הניצחון בסיבוב הראשון בקרית אליער 2-0 ניצחו שוב ,הפעם בצורה משכנעת יותר 4-1 משערים של בן סהר,ערן זהבי,טוטו תמוז וסלים טועמה מול שער של גאדיר שאיזן זמנית.

ניצחון זה, הביא למפנה דווקא מכיוון שמכבי חיפה זכתה באליפות באותה עונה,אבל אין ספק שהפועל של אז הייתה הכי עוצמתית מבין הקבוצות שהיו לה.

הקהל האדום


4.מכבי חיפה-הפועל ת"א{קרית אליעזר 0-1 מחזור 31 08/09} הקבוצות המפתיעות של אלי גוטמן אלישע לוי נאבקו ממש עד לרגעים האחרונים של העונה,זה נחשב למפתיע מכיוון שבתחילת אותה עונה דיברו דווקא על בית"ר של גאידמק שזכתה לפני כן ב2 אליפויות רצופות והייתה פייבורטית ברורה,אך קרסה לאחר עזיבת הבעלים.

לאותו משחק הפועל ת"א בכלל לא הופיעה ונעזרה להצגה של איש אחד שעמד בשערה-וינסנט אניימה כדי לעבור 60 דקות בשלום-עד שהגיע יניב קטן ושלח את הכדור עמוק לרשת-הגדיל את הפער בין הקבוצות ל5, שני משחקים לסוף העונה ובעצם נתן למכבי חיפה את האליפות. מהמפגש הזה זוכרים את המופע של יניב קטן שעד היום זה נחשב למשחק הכי טוב שלו אצל הירוקים.

3.מכבי חיפה-הפועל ת"א{קרית אליעזר 1-1 מחזור 25 00/01}

בתודעה של אוהדי מכבי חיפה זה המשחק שבעצם נתן את האליפות באותה הראשונה שהיתה למעשה הראשונות לאחר 7 השנים השכונות. באותה עונה רצו לפרקים 3 קבוצות: מכבי חיפה,הפועל ת"א ובית"ר ירושליים של דדש שיצאה מהסיפור איפשהו לקראת סוף העונה.

כך שהיא השאירה את הבמה ל2 המועדונים: מכבי חיפה והפועל ת"א. המחצית הראשונה היתה די שקולה. הפועל ת"א הצליחה לעלות ליתרון משער של אבי תקווה. למחצית השנייה עלו שחקני 2 הקבוצות נחושים יותר-מכבי חיפה לא רצתה להפסיד בפעם הנשייה באותה עונה בבית ולתת להפועל ת"א להתקרב למרחק 3 נקודות ממנה.

הפועל ת"א רצתה לצמק את הפער מהמוליכה ל3 נקודות והצליחה לעשות זאת עד שבאה הדקה ה94-קרן של ראובן עטר וקייסי נגח את כל הלב וכל העצבים לרשת של שביט אלימלך-קרית אליעזר בשיאו. מכבי חיפה משווה.

החגיגות באותו הזמן נראו כמו חגיגות של אליפות-האוהדים הירוקים כנראה ידעו בסופו של דבר למה.


2. מכבי חיפה-הפועל ת"א{קרית אליעזר 1-0 מח' 32 09/10}

עונת הקיזוז הידועה, שוב זה אלי גוטמן נגד אלישע לוי

באותה עונה ליגת העל נראה כמו שלא נראה כמעט מעולם-2 קבוצות בורחות לליגה כבר במחזורים הראשונים,קבוצה בבתים של האלופות,קבוצה בבתים של הליגה האירופית. רק היה סמלי שמאבק האליפות יוכרע ביניהן.

ואכן בגלל הקיזוז הפועל הגיע למפגש בקרית אליעזר כשהיא במרחק של 3 נקודות בלבד מהירוקים. לזכותם יאמר שהיה להם הפרש שערים טוב יותר והיה מדובר ככל הנראה בקבוצה הכי טובה של הפועל ת"א בכל באותם שנים.

קרית אליעזר-ניצחון ירוק מעלה ל6 הפרש וכנראה סוגר את הסיפור. ניצחון אדום-מעלה אאת הפועל למקום הראשון ופותח את הסיפור מחדש. 3 מחזורים בלבד לסוף העונה. על המגרש היה נראה שהשחקנים מודעים לחשיבות ואכן היה משחק טקטי ועצבני מאד שלא התעלה לרמה גבוהה,כיאה ליוקרה כזאת המונחת על הכף.

במחצית השנייה עקיצה אחת של מהארן לאלא הספיקה כדי להכריע את ההתמודדות הזאת ולעשות מהפך בראשות הטבלה. המשחק הזה אמנם לא נתן להפועל את האךיפות,אלא הניצחון בטדי במחזור הסיום אבל בתודעה הפך את הקערה על פיה וגרם להם  להיות תלויים בעצמם בלבד.

1. מכבי חיפה-הפועל ת"א{קרית אליעזר 0-3 מח' 24 01/02} שוב אותו סיפור חוזר על עצמו-2 הקבוצות נאבקות ראש בראש עד הרגעים המכריעים של העונה. הפעם הפועל של קשטן הגיעה אחרי המסע המדהים באירופה-אבל נגד הירוקים של גרנט זה פשוט לא הספיק. מה שעבד מול צ'לסי,מילאן,פארמה ולוקומטיב התרסק מול ג'ובאני רוס ואיגביני יעקובו ובעיקר ננאד פראליה. הירוקים הגיעו ומהרגע הראשון הבהירו מי בעל הבית כשוואליד באדיר עשה 1-0 כבר בדקה השלישית.

במחצית השנייה הפועל התפרקה מצמד של פראליה במתפרצות קטלניות.

משחק זה נתן חותמת סופית על האליפות השנייה ברציפות של הירוקים והשליטה שלהם בליגה באותם שנים. מהמשחק גם זכור המפשט של ג'ובאני רוסו:"הפועל אולי אלופה באירופה,אבל בישראל מכבי חיפה היא האלופה"

Comments


bottom of page