top of page

אחה"צ בחיפה

הפועל חיפה גברה הערב (שבת) בביתה 1:0 על בני יהודה משער של הקשר הצעיר מקסים פלקושצ'נקו. 2300 איש צפו בניצחון החיפאי מהיציעים, 2300 איש שלא נהנו מכדורגל ברמה גבוהה אם לומר את האמת. מצבים מועטים היו במשחק בנוסף ליכולת חלשה והרבה איבודי כדור של שתי הקבוצות.

הרכבי שתי הקבוצות. כעס רב מצד האוהדים האדומים על אלי כהן (צילום: אלון בן דוד)


האורחת, בני יהודה, הכתיבה את קצב המשחק במחצית הראשונה אך למרות זאת כמעט ולא יצרה מצבים מסוכנים ברחבה והמצב המסוכן ביותר במחצית זו היה שייך לאדילסון באהיה החיפאי. המחצית השנייה הייתה שונה לחלוטין, אליה הגיעה רק קבוצה אחת והיא המארחת. שליטה מוחלטת של הפועל חיפה לאורך כל המחצית השנייה תוך מניעת מצבים מסוכנים מבני יהודה הביאו לה בסופו של דבר את היתרון מרגלי הכישרון העולה שלה, הקשר מקסים פלקושצ'נקו שנכנס כמחליף בדקה ה-66 ומרגע כניסתו כמחליף הוא היה דומיננטי מאוד, ראינו את הפועל חיפה משחקת יותר לעומק ומגיעה למצבים והוא זכה בדובדבן שבקצפת בדמות כיבוש שער הניצחון. ניכר היה שחסר לבני יהודה שחקן שדוחף קדימה ובעל "חוש לשערים". הקבוצה נראתה חסרת יצירתיות ורעיונות בחלק הקדמי. בסוף המשחק הקהל קרא בשמו של גלבאן במטרה להשיבו אל הקבוצה. בעניין חיזוק הקבוצה הודה בנאדו בסיום שמאמן תמיד שואף לקבל עוד שחקנים, ושתמיד ישנו רצון להתחזק אך זה לא עניין רק של רצון אלא תלוי גם בשחקן ובתקציבים.

יורדים למחצית מאופסת (צילום: אלון בן דוד)


תפקודים מעניינים עשה היום אריק בנאדו, מאמנה של בני יהודה, לחלק משחקניו. בנאדו עלה במערך של חמישה שחקני הגנה, ובעקבות הרחקתם של עזוז ותומא, זכר למחזור הקודם, תפקד את שון גולדברג ומאור קנדיל (מגנים במקור) כבלמים, ואת אלמוג בוזגלו (שחקן כנף) כמגן ימני. ועם בתפקודים עסקינן, שי קונסטנטיני, מגנה הצעיר של בני יהודה שלא פתח בהרכב הערב, נצפה משוחח דקות ארוכות על כר הדשא בשעת חימום הקבוצות לפני תחילת המשחק עם מקסים פלקושצ'נקו, שאף הוא פתח על ספסל קבוצתו. קונסטנטיני הרבה להשתמש בתנועות ידיים. האם סיפר על התסכול שלו מכך שבנאדו בחר להציב על העמדה שלו שחקן שעמדת המגן זרה לו? אין לדעת. בהחלט פרט פיקנטי אך איננו יכולים לאמת את מה שהיה בשיחה ביניהם. עם זאת, ללא ספק סיפור המשחק הייתה מערכת היחסים של הקהל החיפאי עם אלי כהן. נראה היה שכל מהלך שכהן יעשה, או אפילו לא יעשה ילווה בשריקות בוז וגידופים. לאורך המשחק אלי כהן, מאמנה של הפועל חיפה, ספג קללות וקריאות "תתפטר". עוד לפני שריקת הפתיחה האוהדים הביעו מחאה על אי הכללתו של מקסים פלקושצ'נקו בהרכב, וגם שרקו בוז בעת הקריא הכרוז את שמו של כהן בטרם החל המשחק. נראה היה שאלי כהן לא זוכה לתמיכה נרחבה בלשון המעטה מהקהל החיפאי, שכן האשים אותו בכל טעות של הקבוצה שלו. היה מוזר לראות איך לאחר בעיטה של חנן ממן בדקה ה-21 שהלכה מעל לשער האוהדים קיללו את המאמן, כאילו הוא בעצמו בעט או אמר לממן לבעוט גבוה. דוגמה נוספת מגיעה 3 דקות לאחר מכן כשאדילסון באהיה הגביה כדור מהאגף השמאלי לרחבה, בה לא היה נמצא אף שחקן באדום, ושוב הטענות של הקהל הופנו כלפי המאמן. פשוט לאורך כל המשחק בכל מהלך של הפועל חיפה שלא צלח, והיו הרבה כאלה, כהן ספג את הקללות ורצון הפיטורים העז מכיוון אוהדי קבוצתו. כאשר פלקושצ'נקו, ללא ספק השחקן האהוד ביותר בקרב הקהל האדום, נשלח להתחמם בדקה ה-51 הוא זכה לכפיים וקריאות עידוד. עם זאת, כאשר החליף את חנן ממן בדקה ה-66 בוז צורם ליווה את כניסתו, כמחאה נוספת של הקהל החיפאי שהפעם לא אהב את החילוף של כהן, ורצה לראות חילוף התקפי יותר. אפשר היה להבין זאת בעקבות התוצאה המאופסת שהייתה בעת החילוף, אך איך ניתן להבין את שריקות הבוז החזקות לחילוף בו נכנס מהראן לאלה במקומו של שלומי ארבייטמן בעת הקבוצה הייתה ביתרון? זהו חילוף של שני שחקנים באותה עמדה ואפילו לא הגנתי יותר, דבר שאיכשהו מתרץ שריקות בוז של קהל ישראלי חסר סבלנות.

אלי כהן בסיום המשחק. ספג בוז כל ה90 דקות (צילום: אלון בן דוד)


בנושא זה אמר כהן בסיום המשחק שלא מתפקידו לחנך את הקהל, הודה שלא אוהב את זה שמקללים אותו אך הסביר כי הוא לא מתרכז בזה וקרא לקהל לבוא ולעודד כי הקבוצה צריכה אותו. נראה שגם אם הקבוצה תציג יכולת טובה, את יחס הקהל של הפועל חיפה למאמנה הנוכחי לא יהיה אפשר לשנות, ולמרות הניצחון היום אי אפשר לייצר הצלחה ארוכת טווח עם יחסים שכאלו בין הקהל למאמן ולכן, לדעתי, שידוך מוצלח לא יהיה בין אלי כהן להפועל חיפה.   מאת: אלון בן דוד   הכותב הינו סטודנט בקורס לשדרי וכתבי ספורט במכללת ספורט פאנל בניהולו המקצועי של נדב יעקובי

Comments


bottom of page