top of page

אין בקרה ואין תקציב

מאת רן בראונשטיין | הניצחון של הנבחרת על בוסניה הוא ציון דרך, אבל מה עם התנהלות הקבוצות – הבלאגן בנתניה, תשלום שכר, נידוי שחקנים, צעד קדימה שניים אחורה

גם אני כמו רוב המדינה ועוד 30 אלף צופים בסמי עופר ראיתי את ההצגה של הנבחרת ביום ראשון. אצטדיון מלא, אוירה מחשמלת, כל הסטיגמות נשברו. נתאכו בא לעבוד,זהבי הביא היכולת לנבחרת, כל מטאטא ירה בהיכל הכדורגל המתהווה לנו מול העיניים באזור הדרומי של חיפה. אז כן, אפשר אולי לחשוב על השאנז אליזה,סטאד ולדרום (אצטדיון במארסיי) ועוד כמה יעדים בצרפת, אבל עדיין מתחוללות בימים אלה אותן מחלות שהכדורגל הישראלי כל כך סובל מהן.

גילוי נאות – אני אוהד מכבי נתניה, הולך עם הקבוצה מגיל 10 לכל מקום בארץ, ולצערי לא רוויתי יותר מדי נחת מהקבוצה הזו. לפני כשנה וחצי רכשו את הקבוצה קבוצה של שלושה אנשי עסקים, ההתחלה הייתה מדהימה. אחרי עונת ירידה הקבוצה שטה לה בקלילות בחזרה לליגת העל. הקבוצה הצליחה ונתנה קמפיין גביע נפלא שהסתיים בהפסד בהארכה בגמר מול עירוני קרית שמונה, 22 אלף צהובים שחורים הגיעו לאצטדיון רמת גן והייתה הרגשה שמכבי נתניה חוזרת.

רצה לעשות טוב, והסתבך - אלי שגב. צילום: אתר מכבי נתניה.

רצה לעשות טוב, והסתבך – אלי שגב (מימין). צילום: אתר מכבי נתניה.


הבעלים אלי שגב הצהיר – "נביא שמות,מכבי נתניה תתמודד על הפלייאוף העליון." האוהדים השתגעו וקנו רק בחודש מאי קרוב ל-1500 מנויים. לצורך השוואה אוהדי מכבי נתניה קנו 2200 מנויים לעונה שעברה בליגה הלאומית. ככל שהקיץ עבר הסדקים התגלו, דודו הברזילאי שהגיע בקול תרומה עזב בקול ענות חלושה, במהלך מחנה האימונים שחקנים התבקשו לקצץ 15% משכרם כי הבעלים לא התנהל נכון כספית, השותף השני יוסי מאור לקח צעד אחורה והחליט שהסכומים גבוהים ולא היה מוכן לתת לזה יד.

המצב לא נראה טוב, ההחתמה הקצת בעייתית של אריאל הרוש,שחקנים ששיחקו עם מכבי נתניה בלאומית לא קיבלו עוד מענקי עלייה, אין שקט סביב המועדון וכמובן שזה מקרין לכר הדשא. בשבוע שעבר החליט אלי שגב שנמאס לו. מצב בריאותי, השותף השני בעסקיו הפרטיים לחץ עליו שיפסיק עם מכבי נתניה וגם כנראה אי היכולת להתמודד עם התקציב הגבוה שיצר קרוב ל26 מיליון שקל.

בין לבין ופה אני נוגע בבעיה. ה10 לחודש הגיע ושחקנים לא קיבלו את משכורת אוקטובר, אמרו להם עד ה17 לחודש וכסף אין. לא יכול להיות ששחקנים מקצוענים שחתומים על חוזה לא יקבלו את כספם, האנשים האלה מחזיקים בית ומשפחה ולא יכול להיות שיהיו עיכובים כאלה במשכורת. אז הבעלים בבעיה כלכלית ולא יכול לשלם כרגע. אבל יש בטוחות בבקרה התקציבית,שתקציב נסגר ועובר את האישור של הבקרה ישנן ערבויות שמופקדות, בדיוק למצבים כאלה.

אובד עצות, יוסי מזרחי. צילום: פייסבוק מכבי נתניה.


למה רק אחרי שבוע וקצת הבקרה מתערבת? אם יש ערבויות צריך לשחרר אותם, השחקנים האלה צריכים לקבל את שכרם ולהתעסק אך ורק בכדורגל, ביינתים שמענו על ניסיון למחות ולשבות למה? למה לא מהתחלה הבקרה או ההתאחדות צריכות להתערב ולתת לשחקנים את מה שמגיע להם, במקום להתעסק במשחק הבית החשוב מול הפועל רעננה, שחקני מכבי נתניה דואגים ובצדק לכספם.

גם תופעת המנודים שנמצאת בלא מעט קבוצות ובעיקר במכבי חיפה חייבת להפסק, מאבקי הכוח של השחקנים מול הקבוצות בנושאים כספיים, גורמת להם כמו שאמרתי לא להתעסק בכדורגל ולא ככה צריכים להיראות פני הדברים. אז אחרי האופוריה של ערב יום ראשון עם ההצגה האדירה מול בוסניה והעתיד הורוד שאולי מצפה לנו ישנם בעיות שחייבות להיפתר.

חבל – קהל כל כך גדול. צילום: פייסבוק מכבי נתניה.


ההתאחדות לכדורגל והבקרה התקציבית צריכות להשים דגש ולהתערב יותר במקרים של הלנת שכר, אי תשלום במועד מסוים או שחקן מנודה כזה או אחר. ההתנהלות הזאת לא מוסיפה לנו כבוד, וזה אחד הגורמים העיקרים להתקדמות האיטית של הכדורגל הישראלי,רוצים להגיע ליורו הקרוב אבל גם מאחורי הקלעים הגורמים האחראים צריכים לקחת את הפיקוד ושדברים כאלה לא יקרו עוד.

Comentarios


bottom of page