top of page

"אין לערבב בין פוליטיקה וספורט"

מאת: אריאל קומלוש | בתחילת דרכו, הוא שיחק כחלוץ והתקשה להתאקלם, לפני שנתיים וחצי ,הוא לא ידע אם יוכל לשחק כדורגל שוב, הוא היה עסוק בעיקר בטיפולים בפציעה האיומה, שהשביתה אותו לשנה וחצי , וזאת במקום להיות במקום ,שהוא כל כך אוהב-המגרש. לאחר מאמצים רבים הצליח הקשר הצעיר לצאת מזה כמו גדול, והיום הוא בורג משמעותי במהפכת הצעירים של רוני לוי. קבלו את ג'אבר עטאא בראיון לא שגרתי, מדבר על תחילת דרכו, הפציעה, ועל הנבחרת הצעירה. הכל התרחש בשעות הצהריים ב"קפה תות" שבחיפה. לאחר עיכוב קל ג'אבר עטאא הגיע כשהוא מלווה בחברו עיזאת, שאותו הכיר במקרה כשטס לטיפולים באיטליה. עטאא היה נינוח , בלבוש אופנתי ,וכבר היה אפשר להרגיש את אופיו הצנוע, אופי שכנראה תרם ,בנוסף לכשרונו הרב, להביא אותו למקום שהוא נמצא בו היום.

ספר לי על תחילת הדרך שלך בעולם הכדורגל

"זה התחיל בבית ספר. היה לנו טורניר שכבות קטן, אני הייתי הצעיר ושיחקתי עם שחקנים מהשנתון שמעלי. מיד לאחר הטורניר המורה שלי והמנהלת פנו לאבא שלי ושאלו אותו למה הוא לא שולח אותי לחוג כדורגל, או משהו ,וככה זה התחיל"

וישר הגעת למכבי חיפה, או ששיחקת לפני במקום אחר?

" התחלתי ישר במכבי חיפה. איסלאם כנען ,ששיחק במכבי חיפה היה שכן שלי באותה תקופה, אבא שלי דיבר עם אבא שלו ,ואני דיברתי עם איסלאם והוא עזר לי מאוד ודחף אותי להצטרף למכבי חיפה. לקחתי את מספר הטלפון של מכבי, התקשרתי וקבעתי פגישה , וההמשך הוא כבר היסטוריה"

אהדת את מכבי חיפה מילדות, או שאהדת קבוצה אחרת ?

"אהדתי רק את מכבי חיפה. בבית דיברו עליה, החברים שלי והמשפחה שלי אוהדים את הקבוצה, וקונים מנויים. אם רציתי לשחק באיזשהו מקום זה רק במכבי חיפה".

מי השחקן שהשפיע עליך, ששימש עבורך כמודל לחיקוי?

"אני משתדל ללמוד כמה שיותר מכריסטיאנו רונאלדו. קראתי את הספר שלו, ואני מנסה לחקות אותו עד כמה שאפשר, כי מה שמאפיין אותו זאת העבודה הקשה באימונים, אני מוסיף לעצמי כמה שיותר אימונים ועבודה אינטנסיבית, כי רק ככה מגיעים לתוצאות"

מודל לחיקוי בשבילו. כריסטיאנו רונאלדו. מתוך: MARCA


מה גרם לך לרצות לשחק את תפקיד הקשר האחורי? " אני אגלה לך משהו. התחלתי לשחק כחלוץ.. כשהגעתי למכבי חיפה לא ידעתי עברית. אח שלי אמר לי לבקש להיות חלוץ כדי שאבקיע שערים. בשנה ראשונה שיחקתי בהתקפה, אבל בשנה השנייה דיברתי עם אחי והרגשתי, שאני לא בא מספיק לידי ביטויי .אני אוהב לגעת בכדור ,לקבל אותו לרגל, להניע אותו ולהיות כמה שיותר מעורב, ביקשתי מהמאמן לעבור תפקיד. בהתחלה הוא לא הסכים למרות שחשב שזה יכול להתאים לי, אבל בגלל הטכניקה שלי ו"המספרים שהבאתי", הוא רצה שאשחק למעלה, ורק בנערים ב' נהפכתי לקשר אחורי "

מישהו עזר לך להתאקלם בעקבות קשיי השפה? "המאמן הראשון שלי היה ערבי ,והוא עזר לי להתאקלם בעברית, ועוד כמה חברים עזרו. בשנתיים הראשונות למדתי את השפה, ובשנה השלישית כבר הגעתי למצב שידעתי ודיברתי טוב עברית, והתאקלמתי"

לכל שחקן כמעט, יש גורם משפחתי שדוחף אותו להצלחה, מי דחף אותך לשם? אם בכלל? "ההורים שלי ושני האחים שלי תמיד באו לכל משחק ששיחקתי, הם היו עוזבים את העבודה כדיל תמוך בי. גם האחיות שלי גם הצטרפו בהמשך הדרך. היום כל המשפחה שלי, כולל הדודים, מגיעים לכל משחק,כ- 20 צופים מבני המשפחה שלי בכל משחק"

איך אתה מרגיע את עצמך לפני המשחקים? "אני מנסה להתנתק מהמחשבות שעלולות להפריע לי כבר בדרך לאצטדיון, מנסה לאכול ולישון טוב לפני המשחק. אני מקשיב לתפילות באזניות, וגם זה עוזר לי להירגע. מרגע שאני עולה לחימום, אני בשיא הרצינות והמחויבות" עברת פציעה קשה בגיל מאוד צעיר, ולא ידעו אם תחזור ,איך החזקת מעמד בתקופה הזאת? "היתה שנה וחצי של סבל. שישה חודשים לא דרכתי על הרגל. עד שידעו בוודאות מה יש לי ,עברו כבר שלושה חודשים. בארץ לא נתנו לי סיכוי. קיבלתי תמיכה מצוות האימון ומיענקל'ה. התעקשתי, דיברתי עם הרופאים ובדקתי אופציות בחו"ל, אני מודה למשפחה ולחברים .כל פעם מישהו אחר הסיע אותי לחיפה ממג'דל כרום ,לטיפולים, זה לא מובן מאליו .בלעדיהם לא הייתי עובר את כל זה"

עברת את זה, ואפילו מצאת את עצמך מיד בהרכב, באצטדיון סמי עופר, משחק מול 30,000 איש, כשלידך משחק אגדת כדורגל -יוסי בניון.איך זה לשחק לצידו? "זו חוויה אחרת לגמרי, הוא מהווה דוגמא לכל כדורגלן, יוסי הוא מודל לחיקוי. הוא דואג לכל הצעירים בקבוצה, כל מי שמבקש את עזרתו יודע שהדלת תמיד פתוחה "

קיבלת העונה את סרט הקפטן בנבחרת הצעירה, והתגובות היו חלוקות. חלק מהקהל היו בעדך אבל היו גם לא מעט מתנגדים. איך התמודדת עם הסיטואציה הזאת? "שחקני כדורגל צריכים להתמודד עם כל דבר. היו מפרגנים , והיו גם תגובות לא נעימות. השתדלתי להתנתק.. אנשים צריכים להבין שזה רק ספורט ואין מקום לערבב בין ספורט לפוליטיקה.. אנחנו באים לייצג את המדינה. אני מאמין שאנשים עוד יבינו את זה"

עטאא. צילום: קובי אליהו.


עשית סוג של היסטוריה. אתה הקפטן המוסלמי הראשון של נבחרות ישראל. לדעתך זה יקרה שוב בעתיד? "אני חושב שכן, בסופו של דבר מי שטוב ושמש כמנהיג על המגרש. זה לא חשוב בעיניי אם אתה ערבי או יהודי. העיקר זאת היכולת על המגרש"

איך השחקנים בנבחרת קיבלו את זה? "פירגנו לי מאוד. האנשים בנבחרת הם אנשים טובים. לא שינה להם בכלל מהו המוצא שלי. מרגש להיות קפטן נבחרת, מקווה להצדיק את זה"

מי המאמן שהכי השפיע עלייך עד כה? "רוני לוי הוא מאמן נפלא ומקצוען אמיתי. תענוג להתאמן אצלו. בתקופות הקשות, מי שהיה לצידי הוא אריק בנאדו. מעבר לביטחון שהוא נתן לי בנוער, ובתחילת דרכי, בתקופת הפציעה הוא דאג ,שאנותח אצל המנתחים הכי טובים. אריק בנאדו הציל את הקריירה שלי"

ב"ש חזקה מאי פעם. מכבי תל אביב ממשיכה לשלוט. אתה רואה את מכבי חיפה חוזרת למאבקי הצמרת בשנים הקרובות? "אני חושב שכן. לכל מועדון גדול יש משבר. גם יונייטד ומילאן במשבר. טבעי שגם למכבי חיפה זה ליקרה. בסופו של דבר זה עניין של זמן עד שנחזור לעצמנו. בתמיכת הקהל האדיר שלנו ,שהוא הקהל הכי טוב בארץ . עם יענקל'ה אני מאמין שנעשה את זה, אנחנו בדרך הנכונה לשם"

כשחקן שעלה מהנוער והפך משמעותי בקבוצה גדולה, מה היית מייעץ לשחקן צעיר, שמשחק במחלקת נוער של קבוצה בכירה ושחולם להשתלב בבוגרים? "קודם כל צריך להיות סבלניים. כי לא בטוח שיקבל ישר את הזדמנות. צריך להיצמד לשחקנים ותיקים. אני נצמדתי לבניון ו גם לדוידוביץ' ובוקולי. וכמובן לא לוותר, תמיד להאמין ולעבוד קשה"

כותב הטור היננו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקובי.

Commentaires


bottom of page