top of page

אלופת אירופה- גרסת ההמשך

מאת: עינת הירש | אז איך תראה מכבי תל אביב בעונה הבאה?

3 עובדות היו ברורות אחרי הזכייה של מכבי ביורוליג: דיוויד בלאט לא יישאר, מי שיחליפו יהיה גיא גודס ושסגל הקבוצה הולך להשתנות. מכבי זכתה בתואר אלופת אירופה 6 פעמים, וגם בזירה הלאומית היא מוכיחה עצמה כקבוצה טובה שנשארת במעלה הטבלה באופן עקבי. רבים שנשאלו על הצלחת הקבוצה, בעיקר שחקניה הזרים, יעידו שזה בזכות הלב שלה, בזכות ההרגשה החמה ששוררת בה שמעניקה לשחקנים תחושה של בית, אחידות וביטחון. לאחר שזכתה השנה בתואר האירופאי הנכסף, הצליחה מכבי להוכיח אחרת בכל הנאמר על ליבה הצהוב והנאמן לשחקניה, בעיקר בגין העזבתו של שון ג'יימס.

ג'יימס לא היה שחקן ממוצע במכבי, אלא תמיד מהטובים והמובילים. בזמן השעייתו של פניני הוכתר לקפטן ולא בכדי, אלא משום שיכולותיו ותפוקתו הצדיקו זאת. נאמנותו למכבי הוכחה במהלך שלושת השנים האחרונות בכך שסירב ללא מעט קבוצות שהציעו לו חוזים מפתים מטורקיה וממועדונים נוספים, אך ליבו תמיד השאיר אותו עם הצהובים. נכון, ג'יימס נפצע בגבו במהלך העונה, אך גם סופו, אחד הסמלים היותר בולטים במכבי, נפצע ללא הרף בעונה החולפת- דבר שמגביל אותו בדקות המשחק ולמרות זאת לא הועזב טרם זמנו. למרות ששון ג'יימס לא שיחק למעשה כבר מחודש ינואר , העובדה היא שהוא כשיר לחלוטין לשחק בעונה הנוכחית – עובדה שקבוצת ארמאני מילאנו מיהרו לנצל ולהחתימו לשנתיים הקרובות.

זה שהלך, זה שנשאר. צילום:פייסבוק מכבי תל אביב.

לעומתו, אלכס טיוס, נשאר במכבי. אותו אלכס טיוס שסירב להשתתף בקמפיין נבחרת ישראל בגין "טיפולי שיניים", אותו אלכס טיוס שהעביר ביקורת חסרת תקדים בעמוד הטוויטר שלו על התנהלות המנהלת. טיוס מצפצף על כולם ונותן את דעתו תמיד, גם במחיר של פרובוקציה, אבל אותו למרבה האירוניה, מכבי אפילו לא מענישה. אך אין סיבה להיות מופתעים. מכבי החזירה אל שורותיה העונה שחקן בעייתי נוסף העושה כרצונו. ג'רמי פארגו פשוט ארז את פקלאותיו ונטש את מכבי בשנת 2012 לאחר חתימת חוזה ולפני תחילת העונה בשל גחמתו לשחק באן בי איי- צעד מכוער שגרר אותו לבוררות מול מכבי ותשלום פיצויים, ואם זה לא מספיק, רק שנה לאחר מכן ב2013 משך פארגו את מכבי עד הרגע האחרון לפני שהחליט לנטוש אותה לטובת הכסף הגדול של צאסק"א. (5 מיליון דולר לשנתיים לעומת 2.5 מיליון לשנתיים במכבי) גם במקרה של פארגו אין ויכוח על יכולותיו ככדורסלן גדול, אך מעשיו בעבר הלא רחוק מעידים שנאמנותו היא בהחלט לא למכבי, אלא בעיקר לעצמו.

יהיה חסר העונה, טייריס רייס. צילום:פייסבוק מכבי תל אביב

ובחזרה למציאות – מובן לכולם שאנו מדברים על קבוצה כלכלית, ובראייה כלכלית יש להתייחס ליכולת השחקנים נטו, בעיקר כשמדובר בשחקנים זרים להם אין נאמנות לשום קבוצה, שהרי הם הולכים לאן שגובה חשבון הבנק מוביל אותם, אך מן המצופה מקבוצה כמו מכבי, קבוצה עם לב, קבוצה שגידלה חממת זרים שנקשרו אליה באופן חריג כמו שארפ ושאראס, שישרור מעט צדק ויתנו קרדיט למי שמגיע, ולכל הפחות שיענישו את מי שמרשה לעצמו להתנהג כאילו הוא משחק בקבוצה של תיכון. ובכל זאת, הסגל הסופי לשנת 2015 הושלם כשגודס סגר את רכש השחקן הזר הרביעי והאחרון לקבוצה- נייט לינהארט שמגיע לנוקיה מארטלנד הגרמנית תמורת שכר של 170 אלף דולר לעונה. בחוזה יש אופציה להארכה של 2 עונות נוספות ועם צירופו המפתיע של פיני גרשון כעוזר מאמן- מסתמן שצפויה לנו עונה מסעירה ומלאת אנרגיות.

היוצאים: טייריס רייס, שון ג'יימס, ריקי היקמן, ג'ו אינגלס(שהחליף את ג'יימס בזמן פציעתו), אנדראה ז'יז'יץ' ודייויד בלו. הנכנסים: ג'ייק כהן, ג'רמי פארגו, בריאן רנדל, נייט לינהארט, מרקיז היינס. סגל מכבי לעונת 2014/15: עמדה 1- ג'רמי פארגו ויוגב אוחיון עמדה 2- מארקז היינס ששיחק במילאנו ובסיינה ומגיע לראשונה למכבי , סילבן לנדסברג עמדה 3- דווין סמית וכנראה נייט לינהארט עמדה 4- גיא פניני ובראיין רנדל עמדה 5- סופו, אלכס טיוס וג'ייק כהן.

הכותבת הינה תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי.

Comments


bottom of page