top of page

אל-לוקו" לנצח-מרסלו ביאלסה

מאת אורן טל | תגידו שהוא מטורף, תגידו שהוא לא שפוי, אך אל תגידו שהוא לא גאון. מרסלו ביאלסה המאמן הארגנטינאי יוצא לדרך חדשה בתקופה בה מאמני כדורגל עולמיים זוכים להיכרות והערכה כסופרסטארים מן השורה הראשונה ואף לשכר של מספר דו ספרתי בגזרת המיליונים, קל לפספס מאמנים גדולים שמסתתרים לנו מתחת לאף. מוריניו, גווארדיולה, פרגוסון, ואן חאל, אנצ'לוטי וכדומה מושכים יותר את תשומת ליבנו בשל נוכחותם רבת הצבעוניות התקשורתית ולנוכח העובדה גם כן שנמצאים בקבוצות הפאר של אירופה. בתוך כל הטירוף הזה בכדורגל של שנות ה-2000 הנותן הכרה עולמית חסרת פרופורציות למאמנים, מתחבא לו מאמן לא פחות מטורף. אני מדבר על מרסלו ביאלסה, או כמו שהוא ידוע לחבריו בספרד-"אל לוקו" (המשוגע). ביאלסה בן ה-59 סיים את דרכו הקיץ באתלטיק בילבאו אותה הפך בשנים האחרונות לבורג מרכזי ב'לה ליגה' ובאירופה, וחתם במארסיי הצרפתית. כשלאורך מסלול חייו כמאמן הותיר אחריו מורשת אימון מרשימה הכוללת את נבחרת ארגנטינה וצ'ילה ברפרטואר. אך מה שהכי מעניין וביזארי כאחד הוא האופי והשקפת העולם של "אל-לוקו", שידוע מאוד בקרב חבריו למקצוע, אך פחות ידוע אצלנו מאיזושהי סיבה לא מובנת. אז לא עוד אנדרייטד, תכירו את המאמן המשוגע ביותר שידע הכדורגל העולמי.


למה "אל-לוקו" שאלתם?

זה פשוט מאוד-האיש מטורף. אם זה בצעקות הצורמות שמשחרר מגרונו לעבר שחקניו, תנועות הגוף החדות ומלאות האמוציות, או ההתנהגות החסרת מודעות עצמית וסביבתית של הארגנטינאי הותיק, "אל לוקו" זה עוד מחמאה בהקשר למאמן המוזר. הנה רק כמה דוגמאות הנותנות לנו ואפילו במעט מקצה החוט, כדי שנבין איך עובד הראש של ביאלסה:

  1. קיץ 2013 בבילבאו, הבאסקים בונים איצטדיון חדש. קם בוקר אחד ומחליט להתעמת עם הבנאים במגרש החדש בטענה ש"הם עובדים לאט מידי ובצורה מרושלת". ההנהלה הבאסקית הוציאה הודעה רשמית לגינוי המעשה מה שגרם לביאלסה להתפטר מתפקידו באותו היום, רק כדי לחזור בו למחרת.

  2. עונה לפני זה כבש את סקרנותם של אנשי המועדון מבילבאו כאשר שמו לב שלפני כל משחק נוהג לצעוד לאורך המגרש ומחשב בראשו בדיוק על איזו פיסת דשא יפטרל כל שחקן ושחקן. באותה עונה אגב, הייתה שמועה שלפני שאירח את ברצלונה למשחק בית, הסתובב בכל המגרש והשקה את הדשא באזורים מסויימים כדי להקשות על משחק הטיקי טאקה של הקטאלונים.

  3. לפי מספר שחקני צ'ילה כאשר ביאלסה אימן את הנבחרת, יום אחד לטענתו היה לו "מחסום פסיכולוגי". רוב הטקטיקנים היו מדפדפים בספרי האימון או פונים לאיזשהו מנטור או דמות רבת חשיבות בחייו, אך לא ביאלסה. המאמן בחר ללכת באותו יום לגן החיות בסנטיאגו בחיפוש אחר רעיונות חדשים.

  4. במשחק ליגה שהתקיים בין בילבאו לויאריאל, העיתונאים נכחו לראות שבכל התקפה של ויאריאל ביאלסה קם מהאיזור הטכני שלו והולך בדיוק 13 צעדים לצד השני. כשנשאל על כך בסיום המשחק אמר: "חבל שהיה לכם משחק כדורגל כל כך יפה מול העיניים ומה שהעדפתם לעשות זה לספור את הצעדים שלי"

  5. היה נוהג לצייר על כפות רגליו באימונים בשביל להראות לשחקנים בדיוק באיזה חלק להשתמש בתנועה ובבעיטה עם הכדור.

  6. בתקופתו כמאמן צ'ילה היה יושן בחדרי מתחם האימונים הלאומי במקום לשכור לעצמו דירה, משפחתו הייתה בארגנטינה.

ושוב, אלו רק חלק קטן מאוד מהדוגמאות ל"טירוף" של המאמן הארגנטינאי. ביאלסה שמגיע ממשפחה של פוליטיקאים, ידוע כמתראיין הזוי גם כן. כשמתראיין לתקשורת נוהג שלא להביט בעיניו של העיתונאי, ותמיד עונה בקול מונוטוני נמוך. היחיד במקצועו שנוהג להישאר במסיבות עיתונאים עד שיורים לעברו את כל צרור השאלות שיש באמתחתם, מקפיד לנמק תשובות מלאות ולחשוף את כל הקלפים על השולחן, אינו מסתתר מאחורי סיסמאות וקלישאות מיותרות. אך מן הסתם הסיפורים והתכונות המוזרות שלו היו חסרות משמעות ועניין לולא הניבו גם הצלחה. כי מעבר לאופי הצעקני ומלא הצבע, מסתתר לו גאון טקטיקה אבולוציוני המשלב סגנונות ומחדש את צורת המשחק שאנחנו רואים היום אצל חלק נכבד מאירופה ואפילו לא שמים לב לכך.

"כדורגל התקפי זו הדרך הפשוטה ביותר לניצחון ולהצלחה" ביאלסה

אובססיה פילוסופית "המאמן הטוב בתבל" אמר עליו גווארדיולה, אחד מהאנשים המביטים בהערצה אל עבר ביאלסה. "אני מעריץ את העבודה שלו" פירגן לא אחר מאשר סר אלכס פרגוסון, לפני שהפסיד לו בשני המפגשים בליגה האירופית לפני שנתיים. ביאלסה ידוע כמאמן המכור לניתוח טקטי בצורה חסרת המתארת בדיוק את פעולותיו על המגרש,עוצר את האימון בכל פעם שרואה מהלך שלא לרוחו ועובר עם השחקנים על תנועה במגרש ועל כל טעות ולו הקטנה שבקטנות, במחשב ובאייפד. מעביר את השחקנים סדנאות שלמות של צפייה בקטעי וידאו ומנתח כל מהלך, לפעמים לאורך 5 שעות. חאבי מרטינס אחד הבלמים ששיחק תחתיו בבילבאו טען כי לפעמים ביאלסה היה עוזב את מתחם האימונים בשעות הקטנות של הלילה, אחרי שהיה צופה לבדו בקטעי וידאו ממשחקים ישנים של הקבוצה. "אל לוקו" לא עוזב את חניכיו עד שהוא רואה סינכרון מושלם ברמה מכאנית בין כל שחקן. תיאום וחזרה לעמדת מוצא בצורה עיוורת, אלו הם דרישותיו מכל אחד על המגרש. למונדיאל 2002 עם ארגנטינה יצא המאמן כאשר באמתחתו 2,000 קלטות וידאו שונות. בלם העבר רוברטו אז'אלה סיפר בזמנו: "לפעמים לא היינו רואים את החלוצים באימון כי הם התאמנו בזמן אחר. אותו דבר לגבי הקשרים. הוא פורץ דרך ואחד המאמנים שלמדתי מהם הכי הרבה במהלך הקריירה שלי".

ביאלסה נבחר לאמן את ארגנטינה של הרנן קרספו ובאטיסטוטה ב-1998 לאחר עשור של קריירת מועדונים מוצלחת בדרום אמריקה. הגאון אומנם לא השכיל להגיע להישגים כבירים במונדיאל 2002 ציינו בהתאחדות הארגנטינאית את המלאכה הנשגבת של ביאלסה, ושיבחו את יכולת המשחק של הנבחרת שזכה עימה במדליית זהב אולימפית ב-2004 לראשונה מזה 52 שנים. "אל לוקו" אף נבחר למאמן השנה בעולם בקרב מאמני הנבחרות ב-2002. ב-2007 נבחר לאמן את צ'ילה ושינה סדרי עולם בנבחרת כאשר השתית את שיטת משחק המחייבת שלו, והצליח לסחוב אותה להישג היסטורי של הופעה בשמינית הגמר המונדיאל, הישג ששוחזר אגב גם במונדיאל האחרון. וב2011 כשמונה למאמן אתלטיק בילבאו, גם כן הפך את היוצרות במועדון הבאסקי והציב אותה באור הזרקורים לראשונה מזה 30 שנים, כאשר חתמו הופעות בגמר הליגה האירופית ובגמר הגביע הספרדי. "הוא חי בשביל הכדורגל" אמר עליו החלוץ המצויין פרננדו יורנטה. "האם הוא באמת כזה משוגע כמו שמספרים?" נשאל הקשר הצעיר והמוכשר איקר מונייאין באחד ממסיבות העיתונאים. "לא" אמר מונייאין, "הוא יותר משוגע".

"מאמן צריך להיות נערץ כדי לנצח, ולא לנצח כדי להיות נערץ". ביאלסה.

3-3-1-3

הארגנטינאי הצליח להמציא שיטת משחק משלו אחרי כל הפיתוח והמחקר הרחב בשילוב של ניסוי וטעיה. מבנה מתואם של 3-3-1-3-מבנה שדורש ורסטיליות ומחויבות יוצאת דופן מכל שחקן המאייש עמדה במגרש, בטח ובטח כשאתה משחק תחת פיקודו של ביאלסה. לארגנטינאי הותיק ישנם כמה קווים מנחים המיישמים את המבנה האסטרטגי: הוא שם דגש על מרחק קבוע של 25 מטרים בין הקשר הקדמי לאחורי ולחץ תמידי של הקו הקדמי על הגנת היריב. אחרי ששחקן מוצא שטח מת לקבלת כדור חייב לחזור מיד לנקודת המוצא. קו הגנה גבוה בכיוון תוך כדי בחירת בלמים בעלי מנטליות התקפית- דוגל במתיחת כיוון הנעת הכדור כמה שיותר לרוחב המגרש, האגפים כמו ששמתם לב הם האיזור החביב ביותר על ביאלסה. שיטה זו היוותה השראה לחברו ותלמידו גווארדיולה, אחד הסיפורים היותר מרתקים שרצים בספרד מתאר אחה"צ של מפגש ברביקיו בין גווארדיולה וביאלסה, בהם בין ביס לביס מה-אסאדו הארגנטינאי ונקניקיות הטאפאס מברצלונה, דנו במשך לא פחות מ-12 שעות על טקטיקות משחק. גווארדיולה מרבה לציין את מרסלו ביאלסה בכל פעם שהשם עולה לאוויר, "אנחנו ברי מזל שיש לנו אותו בכדורגל וכולנו יכולים וצריכים ללמוד ממנו".

"המאמן הטוב ביותר בתבל". אמר גווארדיולה על ביאלסה.

בקיץ האחרון חתם "אל לוקו" במועדון הצרפתי המפואר מארסיי. בעונה האחרונה הצרפתים תחת פיקודו של חוסה אניגו נכשלו להעפיל אפילו לליגה האירופית והפסידו בכל ששת המשחקים בשלב הבתים באלופות. ביאלסה התחיל אומנם ברגל שמאל את הקדנציה שלו בצרפת עם שני משחקי ליגה ללא ניצחון ועם עוד פרובוקציה תקשורתית כאשר התעמת עם הקשר מורגן אמלפיטנו באחד מהאימונים, אך אפשר לשכך את הלהט ולומר שכל ההתחלות הן קשות, גם לגאון המשוגע שלנו. הצרפתים שנמצאים בתקופה אפורה ובנאלית לאורך השנים האחרונות, משוועים לצבעוניות והטירוף של ביאלסה. העבודה הקשה תתחיל מהשורש ועוד פרק חדש ומשוגע ייכתב בספר הדרכים של הארגנטינאי. יכול להיות שהאובססיה והטירוף שאופפים את ביאלסה יכולים להרתיע לא מעט אנשים. אך בל נשכח, מי שחי ללא שיגעון כנראה אינו חכם כמו שחושבים. כי אחרי הכול, שיגעון וגאונות, שוכנים תחת אותה קורת הגג.

Comentários


bottom of page