top of page

בסימן חיובי – טור דעה / איתי קיפרמן

יומיים אחרי המשחק  נגד ק"ש, קיפרמן מזהה טביעת אצבע מקצועית ראשונה במכבי חיפה, שמחדדת את תוואי מדיניות ההבראה של מו אלאך אבל עדיין חושפת בעיות ישנות – טור דעה שכל אוהד ירוק חייב לקרוא

מתחילים לראות דרך, פרד רוטן / צילום: ניב כהן


שימו לב לנתון הבא: בראשון באפריל 2017 ניצחה מכבי חיפה את בית"ר ירושלים 3-2 בביתה. היה זה חן עזרא שהעלה את הצהובים שחורים ל-0:1 ,אבל אז, שער של מוחמד עוואד וצמד של ניקיטה רוקאביצה הפכו את התוצאה. מאז, במשך שנה וארבעה חודשים,41 משחקי ליגה (!!!) לא הצליחה הקבוצה מהכרמל לחזור ולנצח משחק שבו היא נקלעת לפיגור. בשבת זה קרה, אמנם משחק בגביע הטוטו, אבל עדיין משחק רשמי שיכול לקבוע את זהות העולה לשלב הבא. בשבת בסמי עופר, מעבר להיותה חצי השעה הראשונה הטובה ביותר שראינו ממכבי חיפה בטרום העונה, אפשר היה אולי וסוף סוף, להבחין בניצנים של דרך. ונכון, הדברים רחוקים מלהיות מושלמים (עוד נגיע בהמשך) אבל באותן דקות זכינו לחזות בקבוצה שיודעת מה היא רוצה מעצמה, תכליתית, מניעה כדור ביעילות יוצרת מצבים ומשחקת עם הרבה ביטחון. את היכולת הטובה תרגם חלוץ הרכש החדש של הירוקים, מיכאיל קראמר ,לשער הבכורה שלו בליגת העל כשהעלה את הירוקים ל-0:1 לאחר 19 דקות של משחק.

שער בכורה בירוק, קראמר / צילום: ניב כהן


בתקופת פוסט המונדיאל הרווי ביותר בשערים שהובקעו ממצבים נייחים, המשמעות של קראמר בתבנית הקבוצתית עצומה. בשבת ראינו כיצד פילוסופיית המשחק של רוטן מתאימה את עצמה לנוכחות הפיזית של ההולנדי ברחבה בכל כדור קרן או מצב נייח. החלוץ, שמתנשא לגובה של 1.95 ,נראה כמו "גוליבר" במדינת הגמדים במחוזותינו, וקצת מזכיר לי את גליינור פלט, נפיל הולנדי אחר ששיחק כאן לפני מספר שנים, אבל בניגוד לאחרון, קראמר הרבה יותר טכני ובעל סיומת נהדרת מול השער. ההולנדי יכול לפרוח כחלוץ מטרה במערך ה- 3-3-4 של רוטן, כאשר שני סילונים בצדדים מפטמים אותו בהתקפות המעבר, או במערך של שלושה בלמים, שבו הוא יכול להביא לידי ביטוי את משחק הראש המצוין שלו כשמאבוקה ומגן שמאלי (רק לא רמי גרשון!) תומכים במשחק ההתקפי ומייצרים הגבהות למכביר. בנוסף, יש לו יכולת מצוינת להשתמש בגוף כדי לייצר מצבי בעיטה לשחקני הקו השני (סולליך ורוקאביצה) ולשמור על הכדור במצבי לחץ כדי להרוויח כמה שניות קריטיות עבור שחקני ההגנה. למרות שמוקדם לקבוע לאחר שני משחקים בלבד, נראה כי ההחתמה של קראמר היא ה"בינגו" האמיתי הראשון של מו אלאך. המנהל המקצועי, שהחל אשתקד בפרויקט השיקום של המועדון הירוק, ממשיך בקו הנחוש להבריא את המועדון מהשורש, דבר שבא לידי ביטוי בשני פרמטרים עיקריים: מחלקות הנוער וייצוב הסגל.

התחיל תהליך הבראה למועדון, מו אלאך עם יעקב שחר / תמונה: האתר הרשמי


במחקר שערך ה-Observatory Football בין השנים 2017-2009 ,התגלה שמכבי חיפה, כאלופה בשנים 2009 ו-2010 ,דורגה במקום הראשון מבין 31 האלופות בליגות האירופאיות שנבדקו, עם 52.4% שחקני בית מכלל הסגל! רק ברצלונה עם 57.7% ואייאקס 55.2% ( 2010 ) הצליחו לעבור אותה. המחקר, שמטרתו הייתה להוכיח את הקשר שבין אחוז שחקני הבית להצלחת הקבוצה, לא הצליח למצוא קשר ישיר בטווח הקצר, אבל כן הצביע על השפעה משמעותית בטווח הארוך על התפתחות המועדון כמוסד וכמקור ליצירת זהות גיאוגרפית. במשחק האחרון, שמונה ירוקים, כ-44.4% משחקני הסגל במשחק היו שחקני בית, כאשר שישה מהם שותפו במשחק. המגמה של אלאך ברורה. הוא החזיר שלושה שחקנים מהשאלה (חבשי, ארד, ויסמן) שיחד עם נטע לביא, משנים את המפה הדמוגרפית בקבוצה.

גורם נוסף, שמצטייר ממדיניות הפינצטה של אלאך בכל הקשור לרכש, משקף מחקר נוסף של ה- Observatory Football ,שבחן את היחס שבין יציבות הסגל לבין הצלחת הקבוצה, וקבע חד משמעית שהקבוצות המצליחות יותר הן אלו שמחזיקות סגל יציב יותר לאורך זמן. על פני הכישלון הקולוסאלי של שחקני החיזוק אשתקד, ניכר חוסר הרצון של ההולנדי להחתים שחקנים בצורה סיטונאית, כמו שנעשתה בעבר כאשר הקבוצה לא הצליחה להתרומם. אלאך מחפש שחקנים איכותיים עם ניסיון מוכח (ריינן, קראמר ומנדז'ק) כאלה שיוכלו להנהיג את הקבוצה, ליצור דינמיקה חדשה במרקם החברתי/מקצועי ולסחוף אחריהם את השחקנים הצעירים. הוא מבין שהשלם גדול מסך חלקיו ומכיר ביתרונות שביציבות הסגל, כזה שרץ מספר שנים יחדיו.

חשיבות גדולה לשיתוף שחקני בית / צילום: ניב כהן


ויחד עם זאת, ניתן היה להבחין גם אתמול בחוליים הישנים של הקבוצה: 1 ההגנה- המרכיב החשוב ביותר לשחקני בית הוא ביטחון, וכאשר אתה מתווה דרך שדוגלת בשילוב של צעירים אתה חייב לייצר יציבות בחלק האחורי. חוסר הצלחה התקפי הוא נסבל כל עוד אתה לא סופג בצד השני, וכשההתנסות של הסגל הצעיר גובה מחיר יקר בטבלה, זה כמו לירות לעצמך כדור ברגל- לא רק שלא קידמת את אותם שחקנים צעירים, אלא הפכת אותם לפחות טובים כשהם חסרי ביטחון לחלוטין. לכן, צריכים להתבצע שני שינויים עיקריים (כשאחד מהם בוצע אתמול)

• שוער- לאורך כל השנים התפאר המועדון מהכרמל בשוערים הטובים ביותר בליגה, כאלו שכיכבו בנבחרת הלאומית וחלקם אף זכה בקריירה מפוארת בחו"ל. אבי רן ז"ל, גיורא אנטמן, ויקטור צ'אנוב, דודו אוואט וניר דוידוביץ' הם מהבכירים שידע הכדורגל הישראלי. המסורת הזו בולטת על רקע המצב העגום בגזרת עמדת השוער, ומחדדת את הצורך של מכבי חיפה להחתים שוער ברמה גבוהה, כזה שייתן שקט תעשייתי בחלק האחורי. לצד ניסיון וקריאת משחק טובה לויטה נטול מהירות ואתלטיות, היציאות שלו נראות מאולצות מדי, שפת הגוף כבדה, חסרת שקט ונטולת כריזמה ובנוסף, הוא נוטה לבצע לפחות טעות קריטית אחת במשחק. גלזר לעומתו מוכשר יותר, אבל חייב לצבור ניסיון כשוער שני. לכן, החתמתו של גיא חיימוב לעמדה בין הקורות בהחלט ראויה, כאחד השוערים המנוסים בליגה. 

בלם- 8.0 שניות, זהו הזמן הממוצע מהרגע ששחקן מקבל את הכדור ועד לרגע שנוצר עמו מגע פיזי של שחקן היריבה בכדורגל המודרני. המשחק תובע יכולת גבוהה של טיפול בכדור ובמיוחד בכל הקשור לנגיעה הראשונה. נדמה, ששני הבלמים של מכבי חיפה (דוס סנטוס וגרשון) לוקים בחסר בכל הקשור לאספקט החשוב. כתוצאה מכך, קבוצות יריבות עושות לחץ גבוהה בחלק הקדמי ומשבשות את שטף המשחק של הירוקים. כמו כן, הרעיון להחביא את רמי גרשון כמגן שמאלי מפר את האיזון ההתקפי כשהאגף השמאלי משותק לחלוטין התקפית. לכן, הקפטן צריך לחזור למרכז הההגנה לצד איעד חבשי, ומגן טבעי (סאן מנחם או רכש) צריך לאייש את האגף השמאלי.

צריך לחזור למרכז ההגנה, גרשון / צילום: ניב כהן


2 .קישור אחורי- ההסתה של שלומי אזולאי לקישור האחורי על תקן שחקן 6 קלאסי הוכחה כנכונה לטעמי, בעיקר בגלל בעיית אחזקת הכדור של שחקני ההגנה. הקשר בן ה-28 משלב טכניקת מסירה, פיזיות ואינטליגנציית משחק ברמה גבוהה, וסביר להניח שיחד עם ג'ורג' מנדז'ק, הרכש הקמרוני המבטיח, הבעייתיות בעמדה אולי הכי מורכבת במערך של רוטן עומדת להיפטר.

3 .קישור קדמי- עם העזיבה של מאור בוזגלו עזבה גם התקווה ליצירתיות בקישור החיפאי. על רקע המתרחש, מועמדותו של עידן ורד לחיזוק הקבוצה קריטית ושוברת שוויון. לורד היכולות לשדרג את התחכום והברק שכל כך חסר באפרוריות בכרמל. יתרה מזו, הקבוצה משוועת למנהיג חברתי. לורד, שאם יחתום, יגיע לקדנציה שנייה בקבוצה, היכולת להפוך עונת ציפיות של פלייאוף עליון למאבק לגיטימי על מקום באירופה (מקומות 4-2)

לסיכום, רבים מהאוהדים החיפאים מתקשים לראות שינוי מהותי ביכולת, אבל המשחק אמש הוכיח שיש טביעת אצבע של מאמן בקבוצה. נכון, הבעיות המהותיות עדיין קיימות אבל לטעמי, הגישה המינימליסטית של הצוות ההולנדי, שדוגל בחיזוק הסגל הקיים בתוספת לשינוי איכותי בעמדות התורפה, עוד תוכיח את עצמה ובגדול. 

Comments


bottom of page