top of page

דומות אבל שונות

מאת טל גורן| המפגש בין ברצלונה לבאיירן מינכן מציג בפנינו קבוצות עם סגנון דומה, אך בעלות מערכים שונים.

ברצלונה נגד באיירן מינכן, לואיס אנריקה נגד פפ גווארדיולה, ליאונל מסי, ניימאר ולואיס סוארס נגד מולר,לבאנדובסקי ורובן. מוליכת הטבלה הספרדית נגד אלופת גרמניה. הגמר האמיתי כבר בחצי הגמר.

הגרלת חצי גמר האלופות זימנה לנו מפגש ענק בין 2 הקבוצות שלדעת רבים הכי איכותיות כיום באירופה. ברצלונה שמוליכה את הטבלה הספרדית ונמצאת בכושר פנטסטי וכובשת במשחקים האחרונים חמישיות, שישיות ושמיניות, נגד האימפריה הבווארית של גווארדיולה, שבשקלול של השנים האחרונות נחשבת לקבוצה החזקה ביבשת. בפעמיים הקודמות בהן נפגשו הקבוצות בשלבי הנוק אאוט של ליגת האלופות זה אכן נגמר בנוק אאוט מוחלט של הגרמנים.

בעונת 2008-2009, תחילת עידן גוארדיולה בברצלונה, נפגשות הקבוצות ברבע גמר ליגת האלופות, כאשר הקטאלונים הביסו במשחק הראשון את הבווארים של יורגן קלינסמן 4-0, והגומלין שהיה לפרוטוקל בלבד הסתיים בתיקו 1-1. באותה עונה בארסה גם זכתה בליגת האלופות.

הנקמה של הבווארים ביריבתם הגיעה לפני שנתיים, כאשר הייתה זו באיירן שאירחה את המשחק הראשון בחצי גמר ליגת האלופות והביסה את הקטאלונים של טיטו וילאנובה ז"ל 4-0 באליאנץ ארינה. גם בגומלין היתה ידם של הבאווירם על העליונה עם 3-0 בקאמפ נואו, ובסה"כ 7-0 מוחץ ב-2 המפגשים.

איך זה ייגמר הפעם?


גם באותה עונה היתה זו המנצחת באותה התמודדות שזכתה בליגת האלופות לאחר שבאיירן של יופ היינקס ניצחה בגמר 2-1 את דורטמונד והשלימה טראבל באותה עונה. לא רבים המקרים בהן נפגשות 2 קבוצות בעלות סגנון דומה, כשגם ברצלונה וגם באיירן כדמות מאמניהן הספרדים, גווארדיולה ולואיס אנריקה, מתמחות בהחזקות הכדור והשליטה במגרש.

2 הקבוצות הללו נחשבות לקבוצות שמחזיקות בכדור הכי הרבה מכל הקבוצות ביבשת ובפער ניכר. ביום רביעי הקרוב וביום שלישי הבא סגנון דומה צפוי להיפגש, אולם בשיטות שונות. הנה לפניכם 3 נקודות שוני שעשויות לעשות את ההבדל בין הקבוצות:

4-3-3 של בארסה מול ה-4-5-1 של גווארדיולה.

2 הקבוצות אמנם נשענות על מרכז המגרש שלהם, אבל עושות זאת בצורה שונה.  בבארסה אלו בוסקטס, אינייסטה וראקיטיץ, שמשחקים באמצע ולוחצים, לעומת באיירן בה אלו צ'אבי אלונסו, חאבי מרטינס וטיאגו אלקנטרה, כשגם שחקנים כמו מולר וגצה יורדים אחורה ולוחצים. למעשה באיירן מינכן משחקת מדי פעם עם 5 קשרים באמצע, לעומת ה-3 של ברצלונה כשנשארת בהתקפה. עובדה זו נותנת כמובן לגרמנים יתרון מספרי.

השליישיה בהתקפה של בארסה מול ההגנה הגרמנית:

לאור העובדה שכל שלישיית ההתקפה של ברסה, אשר כוללת את מסי,ניימאר וסוארס לא יורדת אחורה, מהווה מקור מתמיד לצרות ולמתפרצות. לעומת זאת, מול ההגנה הכבדה והדי חלשה העונה של באיירן, ישנו יתרון לברצלונה. גם בנעטיה וגם דאנטה לא נחשבים לבלמים מהירים במיוחד, וחלה אצלם ירידה מסוימת בתקופה האחרונה. אך למרות זאת הם עדיין נחשבים לבלמים איכותיים ומנוסים מאד.

רוח העבר וחשיבות המשחק הראשון:

לאור ההיסטוריה של המפגשים בין המועדונים והעובדה שב-2 הפעמים בהן הקבוצות נפגשו בשלב הנוק אאוט הייתה זו הקבוצה שאירחה ראשונה שעלתה בסופו של דבר, ישנה חשיבות מכרעת לאיך יתפתח המשחק הראשון. לאור יחסי הכוחות הנוכחיים והעובדה ש-2 הקבוצות מגיעות בכושר מצויין, לא צפויה להיות תוצאה חד צדדית במשחק הראשון, כך שהכל יישאר פתוח לקראת הגומלין בגרמניה. עם זאת העובדה שבאיירן מינכן הודחה מהגביע וכבר זכתה באליפות עשויה להיות לה לרועץ מבחינת המוכנות והמוטביציה שלה לקראת המשחק.

בכל העולם עוצרים את נשימתם וכבר לא יכולים לחכות, בספרד מתפללים לקלאסיקו בגמר, אבל הגמר האמיתי הוא כבר בחצי. לאור יכולתן של הקבוצות העונה, ישנו סיכוי גבוה כי צמד המפגשים ביניהן עשוי להיות כזה שנזכור עוד הרבה שנים. אני כבר לא יכול לחכות, ואתם ?

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי

Comments


bottom of page