top of page

דיוויד מלך ישראל

מאת תומר חבז| לאחר עונה שידעה לא מעט עליות ומורדות בליגה הטובה בעולם, דיוויד בלאט בדרך לעשות היסטוריה.

מדהים איך בין רגע תהילת עולם נוצרת. לפני שנה וחצי, היה דיוויד בלאט על סף קבלת מכתב פיטורים ממכבי ת"א. הסוף ידוע: המאמן הישראלי הוביל את מכבי לזכייה גדולה ביורוליג עם סגל בינוני תוך הצגת כדורסל לוחמני ומשכנע בשלבים המכריעים של העונה, שהשיא מגיע בפיינל פור עם שני קאמבקים אדירים בחצי הגמר נגד צ"סקא מוסקבה ובגמר נגד ריאל מדריד.

גם בתחילת העונה, שקיבל בלאט את המושכות לאימון קליבלנד קאבלירס, לא רבים האמינו שיחזיק מעמד אפילו לא עונה שלמה וכבר לפני משחקי האולסטאר, חלו שמועות על עתידו. אך זוהי קריירת האימון של המאמן שחגג 56 בשבוע שעבר. למרות 6 אליפויות, 6 גביעי מדינה ואליפות אירופה אחת מרשימה במיוחד עם הנבחרת הרוסית, בלאט מרגיש את החבל על צווארו ואת חובת ההוכחה בכל תפקיד שנכנס- מעין הילד המאומץ של ההורים שתמיד צריך להוכיח שהוא שווה.

גם בתחילת העונה הזו, בלאט לא היה חביב האומה האמריקנית ובטח שלא חביב אוהדי קליבלנד. בלאט, שכבר היה רגל וחצי על כיסא עוזר המאמן של סטיב קר מאמן גולדן סטייט ( אותו למרבה האירוניה יפגוש בסדרת הגמר ), קיבל הצעה בלי חוזרת, להיות אחראי על פרויקט השיקום של קליבלנד, במה שאמור היה להחזירה לסדרות המכריעות ב-NBA ולזכות באליפות הראשונה בתולדות המועדון.

יחסים שידעו עליות ומורדות. דיוויד בלאט ולברון ג'יימס.


פחות מחודש לאחר מכן, הציפיות עלו כשלקבוצה חזר השחקן הטוב בליגה, לברון ג'יימס ומכאן כבר-ידע בלאט שפחות מאליפות כבר השנה והחזרה לחום של תל אביב תהיה זריזה. לאחר פתיחת עונה צולעת ומאזן שלילי, ידעו אנשי התקשורת בתפוח הגדול ששק החבטות יהיה הרוקי הישראלי והחלו נגדו בביקורות נוקבות: חלק טענו שהקפיצה למים העמוקים הייתה מהירה מדי, אחרים טענו שהמאמן בקבוצה הוא בכלל לברון ג'יימס והשאר פשוט התקשו לקבל הצלחה של מאמן זר ובמיוחד ישראלי כבר בעונתו הראשונה.

בלאט, שרגיל לספוג ביקורות לאורך הקריירה, המשיך בשלו ככל שהתקדמה העונה, כשקליבלנד שלו החלה להתחבר לקראת שלב הפלייאוף והגיעה עד למקום ה-2 בסיום העונה הסדירה. ייזקף לזכותו של בלאט מסע הרכש המרשים והיעיל בחודש ינואר: טימופיי מוזגוב ( אותו הכיר מימי הזכייה באליפות אירופה עם רוסיה ), ג'יי אר סמית ואימאן שאמפרט,לכאורה, לא מאריות הNBA, אך במסגרת הקבוצתית דאג בלאט ליצור יחד איתם תלכיד מנצח שהגיע לשיאו בפלייאוף.

בלאט גם נאלץ להתמודד במהלך העונה עם פציעתם של שחקני מפתח כמו קווין לאב, קיירי ארווינג ואנדרסון ורז'או. בלאט, שידוע כשועל קרבות ותיק בשלבי הפלייאוף וכאחד שיודע למצוא את האקס-פקטור שיפתיע את יריבותיו בסדרות ארוכות, השתיק את המבקרים באופן סופי שהוביל את קליבלנד לגמר ה-NBA כבר בעונתו הראשונה במאזן פלייאוף מרשים של 12-2. כנראה שמה שטוב לאירופה, מתגלה כטוב גם ברמות הגבוהות.

גם יחסי האנוש עם הכוכב הגדול לברון ג'יימס, שעלו לא פעם על שרטון ורק לפני שבועיים הגיעו לשיא במסיבת העיתונאים בה הודה לברון שהוא לא הקשיב להוראתו של המאמן הישראלי, הסתדרו לקראת הגמר הגדול שהסצנה הזכורה ביותר הגיעה שניות ספורות לסיום המשחק ה-4 בגמר המזרח נגד אטלנטה: מצלמות הטלוויזיה תפסו את בלאט מודה ללברון על החזרה לקליבלנד ולברון, באקט של הערכה וכבוד למאמנו עונה לו: "yes sir".

בעוד כשלושה שבועות לכל היותר, נדע אם המאמן, שעלה ארצה במכבייה, יסגור מעגל במולדתו ויהיה למאמן הרוקי הראשון שזוכה באליפות כמאמן ראשי בליגה הטובה בעולם, מאז פט ריילי והמאמן הראשון שמוביל את קליבלנד לאליפות היסטורית. כנראה שגם אז זה לא יספק את התקשורת…

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי.

Comments


bottom of page