top of page

דני אלבס מציג: גורלו של מגן

מאת: אורן טל | אחרי מסע רכש לא אופייני, בברצלונה מתגברות השמועות על רכש נוסף על חשבונו של אלבס. האם המגן הותיק יארוז את המזוודות?

קיץ 2014 ייזכר ככזה שהוציא לדרך סגל חדש בברצלונה, סגל זר ופחות ביתי. לאחר שנפרדו משני עמודי תווך במועדון בדמותם של פויול ו-ואלדס, ובנוסף היו קרובים לאבד את הארכיטקט בדימוס צ'אבי הרננדז, שיחת העיר בברצלונה מספרת על עזיבה של אחד מהברגים המרכזיים בהצלחת המכונה הקטאלונית בשנים האחרונות, המגן הימני הכי קשר התקפי שיש-דני אלבס. הברזילאי שחבר למסי ב-2008 לאחר שהגיע מסביליה, התאקלם מיידית מבחינה מקצועית על המגרש ומבחינה חברתית כאשר הפך לדמות ססגונית וחשובה מנטלית בחדר ההלבשה. אך בשנים האחרונות דני אלבס חווה ירידה חדה ברמת השפעתו על כר הדשא, ולביקורות שעלו עד לא מזמן רק מדפי הפרשנים, התווסף הד ביקורתי מהדהד גם מקרב האוהדים הקטאלונים, ואף מנבחרת ברזיל במונדיאל האחרון. הימים הקרובים הם קריטיים לעתידו המקצועי של אלבס כאשר הברזילאי עומד בפני צומת דרכים מכריעה בקריירת המשחק שלו. קוורדאדו הקולומביאני כבר סומן כמחליף אפשרי בנוסף למונטיה שנושף בעורפו, והדלת החוצה פתוחה לרווחה בשביל הברזילאי. אך האם אלבס באמת צריך לעזוב? 41 מיליון יורו יצאו מכיסו של ז'ואן לאפורטה נשיא ברצלונה לשעבר, בכדי להנחית את דני אלבס בעמדת המגן הימני ,לאחר שאברמוביץ' מצ'לסי החליט ברגע האחרון לקמוץ את ידו. בארסה יצאה אז לדרך חדשה בראשות גווארדיולה הפרפקציוניסט, ובעונתו הראשונה של אלבס במדי ברצלונה הראה המגן שהשיתוף פעולה הדרום אמריקאי בינו לבין מסי שלאפורטה כל כך ייחל לו קם ונהיה בכליל השלמות על כר הדשא. ברצלונה כמו שכולנו זוכרים נהייתה קבוצה שלמה ומושלמת, שדרסה כל מה שעמד בדרכה באלגנטיות אטרקטיבית מסמרת שיער. וכתוצאה מכך דני אלבס יצר לעצמו שם של המגן הימני התוקף הטוב ביותר בעולם, כשאף אחד לא היה יכול להישאר אדיש למחוייבות המשולהבת של הברזילאי דרך הספרינטים הלוך ושוב על הקו הימני מהגנה להתקפה, תוך כדי חילופי מסירות מדוייקות, מציאת שטחים מתים באופן אוטומטי והבנה עיוורת של מסי ותנועותיו על המגרש. רוב השערים של ברצלונה הגיעו באותה תקופה מאגף ימין, בעונתו הראשונה של אלבס ליתר דיוק- שני שליש מהשערים הגיעו מהאגף שלו. ובעונות של פוסט עונת הטרבל ההיסטורית, אלבס כבר נהיה כאינטגרל לצורת המשחק של ברצלונה כאשר היה מהשחקנים אשר נוגעים הכי הרבה בכדור במהלך המשחק, והעמיד ממוצע שנתי של 12 בישולים לכל עונה מאז ששם רגלו בקאמפ נואו. אלבס קטף במדי הבלאוגראנה כמות נכבדת של תארים:, 4 אליפויות ספרד, 3 זכיות בגביע הספרדי , 2 זכיות בליגת האלופות וגם בננה אחת שהפכה אותו לסמל הרואי במאבק כנגד הגזענות השפלה והמיותרת בכדורגל העולמי.

דני אלבס בתנועה אופיינית. צילום:פייסבוק ברצלונה.

שמו של אלבס נקשר לעזיבה כבר מלפני שלוש שנים, בעונתו האחרונה של גווארדיולה, אשר לפי פירסומים שהודלפו בעיתונות הספרדית טען כי אלבס כבר לא מתאים מבחינת המחוייבות שלו לקבוצה. ניכר היה אז שהמגן איבד במעט מהטירוף שלו על המגרש, נראה פחות אנרגטי מבעבר ואף עצבני במעט באורח המשחק שלו. ומאז אותן הדלפות, החלה ירידה דרסטית בכושרו של הברזילאי. חילופי מסירות הפכו לנגיעות רבות ומיותרות בכדור שמלוות בעיקר בניסיונות הגבהה איומים אשר לא מאפיינים את משחק הטיקי-טאקה של ברצלונה. אלבס מחזיק בתואר המפוקפק של 'אלוף ההגבהות האיומות'. כמעט כל כדור גובה של הברזילאי לא מגיע אל הכתובת, לא מאז אותה הגבהה יפהפייה לזלאטן איברהימוביץ' שהוביל לשער הניצחון על ריאל מדריד בסופר קלאסיקו בעונת 2009/2010. בנוסף ההגנה השברירית והמיותמת ממנהיג אמיתי של ברצלונה מהווה עוד מכשול לעתידו של אלבס בקבוצה, שאומנם חיפה על יכולתו הדלה בהגנה במשחק התקפה חסר תחליף, אך גם משחק התקפה יעיל כבר מתקשה לספק. וכמו שאפשר לראות היום כבר בכל עיתון או אתר אינטרנט, האלטרנטיבות כבר קורצות להנהלת ברצלונה שלוקחת בחשבון גם את גילו המבוגר יחסית של אלבס (31). אך כמו בכל דבר חיים למטבע יש שני צדדים, יין ויאנג, לא הכול שחר-לבן. ברצלונה עצמה נחלשה כקבוצה, לא רק אלבס. אפשר להגיד כמעט את אותם דברים שאמרנו על הברזילאי גם על פיקה, פדרו, מסצ'ארנו, בוסקטס ואפילו צ'אבי. ברצלונה באיזשהו שלב איבדה את המהירות והאפקטיביות שלה בהנעת הכדור, לאלבס כבר לא היה את השטח הרב לנוע באגף כבעבר ואף נשאר הרבה פעמים מבודד בצד ימין לנוכח המרחק הרב שנוצר בין שחקני בארסה, מרחק אשר נבע מהגישה החדשה של קבוצות אירופה לשיטת המשחק הקטאלונית. אלבס אומנם נראה כבוי, אך גם המתג ביכולת המשחק של הקטאלונים הורד.

במדי נבחרת ברזיל. צילום: ויקיפדיה.

אלבס בנוסף כמו שאנחנו יודעים הוא לא הכי פוליטיקלי-קורקט. הוא מרבה במילים ומרבה במעשים גם כן (לראייה תקרית הבננה המפורסמת). ולכן ההיסטוריה מציירת לנו תמונה של חיכוכים רבים וחוסר אמון בינו לבין הנהלת ברצלונה המושמצת ואפילו לבין האוהדים. "מפריע לי שאף אחד במועדון לא הכחיש את השמועות על עזיבתי ולא הגן עלי" אמר בעבר בנוגע לשמועות על העזיבה. "המועדון דואג לאינטרסים שלו ולא של השחקנים" הוסיף הברזילאי בצורה בוטה במסיבת עיתונאים שנערכה לפני כשנתיים. אלבס רצה להוכיח עצמו מחדש למועדון עם הגעתו של טיטו וילאנובה ז"ל, אך לאחר עונה מאכזבת התגברה חרושת השמועות על עזיבה אפשרית, מאחר ואלבס נפגע מעוד הדלפה בספרד לפיה במועדון ציינו רשימה של 15 שחקנים חסינים למכירה ואלבס לא נמצא ביניהם. הברזילאי גם מתח את החבל עם אנשי ההנהלה כאשר השתתף במשחק צדקה בזמן שהתאושש מפציעה, משחק אליו מהנהלת ברצלונה אסרו על הברזילאי להופיע. ובשנה האחרונה גם הצליח לנגן על העצבים של הקהל הקטאלוני כאשר אמר לאחר ההפסד הביתי לולנסיה "הרגשתי כאילו אנחנו במשחק חוץ", ואף פירגן ב"מחווה" מעודדת לטענתו אך כזאת שנתפסה כמזלזלת כלפיי האוהדים, לאחר שכבש את השער השני בניצחון 2-0 על מנצ'סטר סיטי והיטה את אוזנו לקהל כאילו לא שומע את שריקות הבוז כלפיו וכלפיי הקבוצה, או שוב להגנתו של אלבס, כאילו רוצה לשמוע יותר עידוד מהקהל הביתי. "אם שנה אחת ברצלונה לא מנצחת זה לא אומר שצריך להפסיק לעודד אותנו. יש הרבה דברים רעים שיוצאים החוצה". אמר הברזילאי בכנות שבהחלט אפשר לכבד.

מכופף הבננות! צילום:www.dailynewsen.com

למרות אי האמון המלווה את אלבס שנים על גבי שנים בברצלונה, ועכשיו גם נתן אותותיו אצל סקולארי במונדיאל. ולמרות הביקורת שהפנה הברזילאי כלפיי האוהדים שהחזירו לו בשריקות בוז כואבות, אלבס היה חלק ענקי וחסר תחליף בהצלחת ברצלונה בשנים האחרונות, והתברג כאחד מהשחקנים הגדולים ביותר, שהמציאו מחדש את האפקטיביות שבעמדת המגן הימני בכדורגל. אלבס מעולם לא הסתיר את כמות האהבה שלו לברצלונה ולחבריו לקבוצה, שלא הייתה מביישת גם את אחרון האוהדים. ואין ספק שגם הנהלת ברצלונה וגם האוהדים שהיו אמיצים מספיק כדי לגנות את אלבס יקומו ויריעו למגן על התרומה עזת הנפש למועדון ב-6 השנים האחרונות, בהנחה שיחליט לעזוב. אז לאן ימשיך מכאן הברזילאי? אולי סוף סוף יראה בעין אחת עם ההנהלה הקטאלונית ואיכשהו יגיעו לעמק השווה למרות כל התחזיות? או שימצא את עצמו סוגר קריירה מקצועית בניפוח חשבון הבנק על גבם של פאריס סאן-ז'רמן, בתקווה להוסיף עוד תואר לארון העמוס בחדר לנוכח ההתחזקות של הפריסאים? מה שלא יהיה אלבס מצידו בטוח שיכול להוות חלק חשוב גם בסגל החדש של ברצלונה, ואף יכול לרכוש את אמונו של לואיס אנריקה המאמן החדש. אך מצד שני גם יודע הברזילאי שאם הגיע הזמן ללכת, אז כך יהיה. אלבס ינשק לשלום את מסי וניימאר, ילחץ את ידם של חברי ההנהלה בצביעות מתבקשת, וייצא מהקאמפ נואו עם זיכרונות ורודים , ראש מורם ובננה ביד.

Bình luận


bottom of page