top of page

דרוש מנהיג!

מאת חי בכר | מכבי חיפה במשבר. לאחר 3 הפסדים ב-5 מחזורים נראה שהקבוצה המדוברת ביותר הקיץ הולכת לעונה שבחיפה ירצו לשכוח, או כפי שהוגדרה בעבר על ידי שחר: "עונה פיננסית"

צפיתי בכל משחקיה של מכבי חיפה העונה ועל שלל בעיותיה האחרות, צצה בעיה שעולה על כולן וזועקת לשמיים- בעיית המנהיג. נכון, דקל קינן בלם מנוסה, אך יש תחושה כי אצלו זוהי מזמן כבר ״שירת הברבור״. חן עזרא שחקן נפלא, אבל הוא עוד רחוק מתואר "מנהיג השבט". רובן ראיוס בעל הטאץ׳ הנפלא הוא שחקן כדורגל פנטסטי, שעוד יתרום לחיפה רבות אך גם הוא, אולי בעצם בנוסף לאי ידיעת השפה או אופיו המופנם, רחוק מלהיות האיש שיעשה את ההבדל בזמנים קשים.

אפשר לנסות ולהיאחז בקובי מויאל שאכן מתרוצץ במרכז המגרש ומנסה, אבל בשנה הראשונה במועדון כל כך תובעני, זה גדול גם עליו. בזמן שיוסי בניון מושבת מתחילת העונה (למעט שעה תמימה מול הפועל פ״ת) למעשה, נשארנו עם שם אחד בלבד שיכול היה להוציא את חיפה מהבוץ. אתם וודאי סקרנים מי האיש. ובכן, אותו מנהיג למעשה כלל לא במועדון, אבל רק עליו עניין המנהיגות יכול להתקיים. ניחשתם נכון, יניב קטן.

צילום: אורטל דהן זיו


בטח תאמרו שקטן גמר את הסוס, שהוא כבר לא השחקן שסחב את חיפה בימיה הגדולים ועל כך אני גם מסכים, אבל גם אחרון האוהדים יודע שכדורגל לא מתחיל ובטח לא נגמר בפס לגול או בבעיטה חופשית לחיבורים. קטן עבר במועדון מהכרמל הכול. מהשיא של ילד בן 17 שמפרפר את קבוצת הפאר הצרפתית, עד למשבר מתוקשר באמצע הקריירה עם הקהל ועימותים עם חלקו והישר לתפקיד הקפטן והאיש שמחבר בין הספסל למגרש ובין המאמן לשחקנים. אצל רוני לוי הוא צמח, עם אלישע פרח ואפילו שקיבל זובור מראובן עטר, הוא זכה לסיים את העונה כשחקן מוביל וחשוב, בעיקר חברתית, אצל אריק בנאדו.

גם בעונה שלאחריה, שנפתחה בצליעה והסתיימה בכישלון, קטן מעולם לא ברח מאחריות. תמיד עמד מול המצלמה, תמיד הגן על חבריו לקבוצה ואף היה זה שהתנצל בשמם בפני הקהל. זה המנהיג שחסר לחיפה היום. אחד שהשחקנים הצעירים ידעו שיש מי שיישא את אחריות בשבילם. אחד, שהקהל יודע לרטון בפניו על מצבה של הקבוצה. קטן, שידוע באהבתו הרבה למועדון נעוריו אהבה שהוכחה בחזרה לארץ הישר לכפר גלים למרות חיזורים בלתי פוסקים והצעה מול חוזה עתק דאז של ארקדי גידמאק, הוכיח נאמנות מהי.

שעה בחמישה מחזורים, בניון. צילום: פייסבוק מכבי חיפה.


קטן היה וחייב היה להישאר המנהיג של חיפה. תרומה של דקות אחרונות במשחקים חשובים, בחדר ההלבשה, בניסיון שצבר, ההערה הבונה שהיה זורק- כל אלו חסרים היום למועדון הירוק ויש מי שצריך לחשןב על להחזיר אותו למערכת, כי זה בדיוק מה שחסר להם שם. ראו מקרה קרלוס פויול, אגדה בפני עצמה שבעונה שעברה מיעט מאוד לשחק ולכולם במועדון הקטאלוני הייתה ניכרת גסיסתו המקצועית, אבל עדיין התעקשו לשמור עליו כשחקן פעיל עד סוף העונה. בארסה לא זכתה בשום תואר משמעותי, אבל נשארה צמודה עד לדקה ה-90 ויתרה מזאת, נשארה קבוצה בריאה.

מוקדם להספיד את חיפה וכמו בכל מקום וזמן- בספורט נשפוט אותה באפריל מאי, רק אז נדע אם הויתור על פיגורה כמו קטן הייתה נכונה, או שמה, הם אלו שיצאו קטן(ים).

הכותב הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי

Comments


bottom of page