top of page

האם תוחזר עטר(ה) ליושנה?

מאת חי בכר | כישלון טוטאלי בקבוצת נעוריו, ירידת ליגה עם נתניה ופתיחה נוראית עם הפועל חיפה. ראובן עטר, עד לפני 3 שנים אחד המאמנים המצליחים שהיו לנו, נמצא מאז בירידה תלולה

מה קורה לראובן עטר? זאת השאלה הראשונה ששאלתי את עצמי לאחר ההתרסקות של הפועל חיפה בשבת בסמי עופר מול סוגרת הטבלה. 4 שערי זכות ב-7 מחזורים ( אף לא אחד בסמי עופר) אף גם לא שער אחד לרפואה משחקני החוד ושער שדה אחד בודד, כשהשאר כולם ממצבים נייחים. זהו מאזנה העלוב של הקבוצה של עטר וטרם דיברנו על ההגנה שחטפה 13 שערים, הכוללות שתי שלישיות עוד לפני סגירת חצי סיבוב.

אחת הסיבות העיקריות לכישלונותיו היא בראש ובראשונה בחירת הסגל. המאמן נכשל כישלון חרוץ בבנייתה של הקבוצה, כפי שכבר קרה לו בקיץ החתימה במכבי חיפה. עטר התעקש על השחקנים ״שלו״, בחר בחירות תמוהות והעדיף על ידי כך, להשאיר לא מעט שחקני בית מוכשרים בחוץ. הוא לא הרפה עד שזכה לקבל את גל כהן, בלם שירד בעונה שעברה ליגה עם בני יהודה, נלחם על אוסיי מאוולי, שאמנם הפציץ במדי הפועל אשקלון רביעייה במשחק אחד, אבל במשחק מול אחת הקבוצות החלשות שידעה אי פעם הליגה הלאומית, מכבי אום אל פאחם.

יחזיר לאוהדים את החיוך? צילום: פייסבוק הפועל חיפה.


ראוי לציין שגם מאוולי, בדומה לכהן, ירד בסיום העונה ליגה עם אשקלון לליגה השלישית. מאמן האדומים הצפוניים החליט לשחרר את אלי אלבז ואמיר אבוניל (שכבש בשבת מול הפועל באר-שבע), שניהם חלוצים מוכשרים תוצרת מחלקת הנוער האדומה. כמו כן, בחר לוותר על ניסיונו הרב והמוכח של דריו פרננדס ושלח אותו להפועל עפולה, אולי בין היתר, בשביל לטעום את טעם הגרעינים הידועים בעיר הצפונית.

באישיותו הסגורה, הבודדת והפרנואידית משהו, (באימונים הוא חושב ששחקנים מדברים עליו, כך חשף השבוע באוזניי כדורגלן בכיר), הספיק עטר להסתכסך עם קפטן הקבוצה אושרי רואש ( עוד זכר למקרה עבר במכבי) שם נקלע לסכסוך מתוקשר עם קפטן חיפאי אחר. כאן לא הסתיימו בחירותיו ההזויות והחלטותיו התמוהות בנוגע לסגל, משום שהשיא היה במכירתו של עאהד עזאם, שחקן הנבחרת האולימפית ואחד הכדורגלנים המוכשרים בארץ.

אז נכון, בעידן יואב כץ לא ניתן לצפות ליותר מידי, אבל במקרה כזה, חייב היה עטר לעמוד על רגליו האחוריות ולא לתת יד לשחרור השחקן ובכך לגרום להיחלשות הקבוצה בצורה כה משמעותית. עם כל הכבוד לרועי שוקרני, שזוהי עונתו הראשונה כשחקן מוביל ויובל שבתאי, שחקן די אפרורי שהובא מעכו- סגל של קבוצה חייב להיות בריא יותר, עמוק יותר ומוכשר יותר. לא שכחתי לרגע את עונותיו בנתניה והצלחותיו עימה, גם לא פרחה מזיכרוני זכייתו בגביע עם בית"ר י-ם אלא שגם עטר, שחקן בחסד עליון בעברו יודע, כי במקצוע הזה אין להתרפק לעולם על העבר ותוצאות ההווה הן אלה שעל פיהן אתה נשפט.

קלישאה ידועה מספרת כי שחקן עבר גדול לא יכול להיות מאמן הווה מצוין, ולראייה, דוגמאות כגון מוטל"ה שפיגלר, משה סיני, ואפילו אלי אוחנה, שברמת הקבוצות לא השאיר שום חותם ואפילו ירד ליגה עם כפר- סבא- מדגימות זאת היטב. אך כרגע, ראובן עטר נמצא בפרשת דרכים. עונה טובה עם הפועל חיפה תשכיח במעט את השנתיים האחרונות ותזכיר לנו שמדובר, אולי בכל זאת, במאמן ראוי.

מנגד, כישלון ולבטח ירידת ליגה עם חיפה יתחילו לחלחל בתוכו, ובוודאי שאצלנו, ואז תישאל השאלה- האם באמת האיש, שבתור שחקן ידע לטפל בכדור הכי טוב מכולם איבד הקסם כמאמן או שאולי עוד יצא מזה ויצליח להחזיר עטר(ה) ליושנה.

Comentarios


bottom of page