top of page

האנליסט / איתי קיפרמן

האנליסט שלנו איתי קיפרמן קובע כי שיטת בניית המשחק מלמטה אינה מתאימה למכבי חיפה הנוכחית, וכי ללא התאמות מקצועיות ומנטליות הירוקים יתקשו לסיים בפלייאוף העליון.

באחד מהמשפטים האייקונים של הארי המלוכלך, אותו מגלם השחקן האגדי קלינט איסטווד, בסרט כוח מגנום מ-1973, עומד הגיבור רגע אחרי ששלח לעולמו את האיש הרע האחרון ואומר: "אדם צריך לדעת את המגבלות שלו". וזה הסיפור בגדול- מכבי חיפה מודל 2018 צריכה להפנים שהיא קבוצה מוגבלת. שנים שחונות השאירו מהאימפריה של העשור הקודם רק את השם, וכדי לחזור להוות פקטור בכדורגל הישראלי בעתיד,היא תהיה חייבת לשנות גישה.

חלק מפילוסופיית החזקת הכדור של מרסלו ביילסה, מאמנה הנוכחי של ליידס יונייטד, ועל דעת רבים אחד ממוחות הכדורגל הגדולים בתחום, נשענת על בניית המשחק מלמטה מול קבוצות שלוחצות גבוהה עם שני חלוצים. בבסיס הרעיון- שני הבלמים מרווחים לצדדים כשהכדור אצל השוער, והקשר הדפנסיבי הטכני נכנס ביניהם כדי ליצור יתרון מספרי של 3V2 לטובת ההתקפה. המטרה העיקרית היא לייצר מגוון אפשרויות התקפיות מחד, ולמנוע מהקבוצה היריבה להרוויח את הכדור במרכז השדה מאידך, אולם הצלחתה תלויה באלמנטים כמו מהירות, מיקום ובעיקר ביכולת הטכנית של השוער והבלמים.20הדקות הראשונות מהמשחק אמש, רמזו על סוג של חוסר השלמה או חוסר הבנה מצד הצוות הולנדי לגבי המוגבלות של מכבי חיפה ליישם את השיטה.

ואלדימיר איביץ' זיהה את נקודת התורפה הזו של הירוקים עוד לפני החגים, כשניצח אותם 0-2 במשחק הפתיחה של הליגה. הוא ויתר על דור מיכה לטובת בולדוגים דוגמת פרץ וגלזר במטרה ללחוץ על הקישור ההגנתי של הירוקים, להצר את נתיבי המסירה ולהרוויח את הכדור בעמדה גבוהה במגרש. שלוש דקות לפתיחה הוא כמעט ובא על שכרו, כאשר לחץ על שלומי אזולאי וחטיפת כדור בשליש ההתקפי, יצרו 4V2 לטובת הצהובים,ורק החלטה אומללה של דור פרץ שלא למסור ליונתן כהן החופשי הצילה את חיפה מספיגה מוקדמת.

מנגד, חיימוב כנראה הבין את הפואנטה די מהר. ככל שהמשחק התקדם ראינו העדפה ברורה שלו לספק כדורי שוער ארוכים, שאומנם הקטינו משמעותית את אחוזי החזקת הכדור אבל בהעדר איכות בחלק האחורי, מנעו סיכונים מיותרים ליד השער. על פניו פעולה זניחה, אבל לטעמי, השינוי בתפיסת המשחק של השוער,משמשת תמונת מראה להתאמות המקצועיות והמנטליות שיאלצו הירוקים לבצע כדי לצאת מהמשבר אליו נקלעו.

צילום: ניב כהן MHFC


שינוי פילוסופיית המשחק מתחיל בניתוח חוזקות הקבוצה אל מול החולשות שלה.מצד אחד, הירוקים מצוינים בהתקפות המעבר עם שחקנים כמו עוואד ורוקאביצה שמנצלים את המהירות במגרש הפתוח, ולראיה השער הנפלא בדקה ה-42 אמש. מצד שני, בהעדר בלמים טכניים ( סטייל מיגלויטור בבאר שבע) ויצירתיות בחלק הקדמי הקבוצה מתקשה להניע כדור בצורה אפקטיבית במשחק העומד. לכן, הדבר הנכון ביותר הוא לוותר מראש על החזקת הכדור מול קבוצות עדיפות, להסתגר בחצי ההגנתי ולצאת למתפרצות. כתוצאה מכך, ההתקפה פחות תבנה מלמטה, כי מה לעשות- מכבי חיפה היא לא לידס יונייטד ופרד רוטן הוא בטח לא מרסלו ביילסה. אין יותר מסירות בין השוער לבלמים! אין יותר ירידה של הקשר האחורי לקו ההגנה! שלומי אזולאי יחכה לכדור השוער במרכז המגרש כדי לפתח את ההתקפות הירוקות.

כמו כן, רצוי לשקול את שיתופו של קראמר במשחקים נגד יריבות עדיפות. החלוץ ההולנדי לא מתאים לשיטת התקפות המעבר משתי סיבות עיקריות: 1. אי יצירת לחץ אמתית על הבלמים. 2. איטיות ושפת גוף מסורבלת מאוד שמאטה את המהירות במתפרצות. בן סהר למשל, היה יכול להוות אופציה מצוינת לשיטת התקפות המעבר עם הלחץ והמהירות שהוא מייצר. ולמרות זאת, הנתונים הטבעיים של ההולנדי התמיר עוד ישרתו את מכבי חיפה במשחקים שבו היא תשלוט במשחק העומד.

אם יש נקודת אור ראויה לציון היא ארנסט מאבוקה, שהיה ונשאר האופציה ההתקפית הטובה ביותר במשחק העומד. למרות שני ההפסדים האחרונים, המגן הימני שיפר את יכולתו באופן משמעותי כשביחד עם עלייה במספר ההגבהות הוא משפר את  אחוזי הדיוק ל-57% אמש (4-7). לעומתו, סאן מנחם ממעט מאוד לעלות להתקפה ואתמול ניפק הגבהה אחת בלבד עד החילוף במחצית השנייה. השיתוק באגף השמאלי מפר את האיזון בהתקפה ומייצר מוגבלות התקפית שמשפיעה על שטף המשחק. גם כאן דרוש התאמה טקטית מצד צוות האימון.

ויש משהו נוסף. המעבר ממחשבה של קבוצה גדולה שתוקפת בכל מצב למצב תודעתי שבו אתה מסגל מחשבה של קבוצה קטנה הוא כמעט בלתי אפשרי ללא תמיכת הקהל, שרובו אגב, לא מוכן לקבל פסיכולוגית מצב שבו מכבי חיפה חושבת כמו קבוצה קטנה. השינוי המנטלי קשה הרבה יותר מההתאמות המקצועיות כי זה בניגוד לד.נ.אי של המועדון. לכן הצוות המקצועי חייב לשווק מהלך כזה לשחקנים ולאוהדים רק לתווך הקצר, סוג של ירידה לצורך עלייה.

לסיכום, מו אלאך, שאחראי על מדיניות הרכש בקבוצה, הצהיר בריש גלי כי המטרה של מכבי חיפה העונה היא פלייאוף עליון (מקומות 5-6) אבל התוצאות האחרונות, ובעיקר היכולת, מעידות שגם זה לא יהיה קל. כדי לעמוד במטרות רוטן חייב להכיר במגבלות של הקבוצה ולהתאים את השיטה ליכולות שלה. בשני הקרוב הקבוצה מהכרמל תארח את האלופה, הפועל באר שבע, שמשוועת לניצחון ראשון העונה ותתקוף מפתיחת המשחק. הזדמנות עבור הירוקים לבצע את ההתאמות המקצועיות כדי לנסות להוציא נקודות ולעצור את כדור השלג.

צילום: ניב כהן MHFC


Comments


bottom of page