top of page

הגיע לעשות שמח

מאת: גדי בלום| על פסלו של ביל שנקלי באנפילד לא מוזכרים התארים בהם זכה או מספר הניצחונות שהשיג, רק העובדה ש"הוא שימח את האנשים". 40 שנה אחרי, נראה שליברפול סוף סוף מצאה מאמן חדש שימשיך את המורשת הזו. יורגן קלופ מסתמן כאיש שיחזיר את המרסיסיידרס למרכז הבמה, ואת החיוכים לקופ

"He Made The People Happy"  זו הכתובת המתנוססת תחת פסלו של ביל שנקלי בכניסה לאנפילד. שנקלי אשר אימן את ליברפול בין 1959 ל-1974 נחשב בעיניי רבים כמאמן הטוב ביותר של הקבוצה וכמי שיצר את המוניטין של המועדון וסלל את הדרך להצלחותיו העתידיות. הוא נודע בקשר המיוחד שיצר עם האוהדים ובמסירות שלו לשמח אותם. לאחר פרישתו אמר שאנקלי: "הייתי במשחק רק בגלל האהבה לכדורגל – כל רצוני היה להחזיר את השמחה לאנשי ליברפול".

קני דלגליש, איאן ראש, ג'ון בארנס, רובי פאולר, מייקל אואן וסטיבן ג'רארד אלו רק חלק קטן מהשמות המפוארים בהם זכו לצפות אוהדי הקבוצה על כר הדשא באנפילד. אך על אף שמועדון הפאר ליברפול זכה בעזרת כוכבים אלו בתארים רבים, דומה שבמשך שנים רבות לא נצפתה בעמדת המאמן דמות בעלת מחוייבות ומסירות כלפי הקהל הגדול של הקבוצה.

מחוייבות. יורגן קלופ ביום הצגתו. צילום: AP


והנה עם פיטוריו של ברנדן רוג'רס ועל רקע עזיבתו של הקפטן ג'רארד בקיץ האחרון, הגיע סוף סוף למועדון מאמן העונה להגדרות אלו. יורגן קלופ, אשר הוגדר על ידי חלק מהאוהדים "כרכש החשוב ביותר של ליברפול מזה שנים" הוא בדיוק מה שהיה חסר – אישיות שתכנס לליבם של האוהדים, תחזיר להם את האמונה וחשוב מכך: תחזיר את התשוקה שכל-כך אפיינה אותם. קלופ נחשב לזן נדיר בעולם הכדורגל בכלל ובנוף המאמנים בפרט. קשה לראות כיום מאמנים שחיים כך את המשחק, שמשתוללים על הקווים ומתרגשים כך מכדורגל. לאוהדי ליברפול הוא מתאים כמו כפפה ליד. חולצות עם פרצופו ומשקפיו המפורסמים נמכרות במספרים גדולים וכרזות תמיכה בו מונפות ביציעים. קלופ מצידו מקפיד לשמור של תקשורת ישירה עם הקהל לאורך כל דקות המשחק, תוך שהוא מעודד ומחבק את שחקניו בעיקר לאחר איבוד כדור או החמצה גדולה.

אמנם תחילת הדרך לא הייתה קלה ובשלושת המשחקים הראשונים בעידן קלופ השיגה ליברפול רק שלוש תוצאות תיקו, אך בהמשך הגיעו גם ניצחונות גדולים. ביניהם ה-1:3 הגדול על האלופה צ'לסי בסטמפורד ברידג'. חשוב מכל זה, הקבוצה ממרסיסייד חזרה לחיים. תאוות המשחק, ההתלהבות והרצון לנצח מתחילים להזכיר את מועדון הפאר עליו גדלו דורות רבים. ליברפול שוב מניעה כדור מרגל לרגל, לוחצת את היריב, תוקפת ומגיעה למצבי הבקעה. הכדורגל נראה שוב יצירתי ושחקניו של קלופ בראשות פליפה קוטניו מספקים רגעי הנאה ושמחה גדולים.

המחזור האחרון מסמן אולי את חזרה של ליברפול לבמה המרכזית בפרמייר ליג. התצוגה הנפלאה במשחק החוץ נגד מנצ'סטר סיטי, מוליכת הטבלה (ערב המחזור) והניצחון המוחץ 1:4 מראים את הכיוון אליו מוביל קלופ, שאמר בסיום המשחק: "זו הייתה הצגה טובה מאוד, אבל החדשות הטובות הן שאנחנו יכולים לשחק עוד יותר טוב". העונה, כמובן, עוד ארוכה. ליברפול אמנם נמצאת במקום התשיעי בטבלה אך רחוקה 4 נקודות בלבד מהמקום החמישי ו-6 נקודות מהמקום השלישי שמוליך למוקדמות ליגת האלופות. אם תמשיך להראות כפי שרוצה המאמן שלה, יש לאוהדיה למה לצפות.

יש ציפיות. אוהדי ליברפול. צילום: רויטרס.


כאשר בוחנים את סיפור הגעתו של יורגן קלופ לליברפול, את הטירוף וההתלהבות שיצר הגרמני בעיר עוד לפני שהעביר אימון אחד במועדון, ניתן לומר בודאות שאוהדים רבים רואים בו האיש הנכון בזמן הנכון. לא רק בשל העובדה שליברפול לא לקחה אליפות כבר 25 שנים ולא רק מפני שבמשך שנים חסר לאוהדים גיבור אמיתי על הקווים. קלופ נוטע בעיני רבים תקוות גדולות לחזרת ליברפול למעמד בו היה המועדון בימיו היפים ביותר שלו. גם אם לא ישיג העונה תואר, הצלחה אחת כבר רשומה על שמו:

"He Makes The People Happy"

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקובי.

Comments


bottom of page