1/5

הג'וקר של מרקו

מאת גיא טליאס| הבאתו של אברהם פאס מבני סכנין בחודש ינואר עוררה סביבה לא מעט סימני שאלה וביקורות שהופנו לעברו של מרקו בלבול. כעת נדמה כי מדובר בקלף הכי חזק שיש למאמן, שאולי יביא אותו עד לכדי השגת כרטיס לאירופה.

אתחיל ברשותכם בגילוי נאות. כששמעתי שמרקו בלבול מעוניין להביא למכבי חיפה את אברהם פאס, בלם שנושק לגיל 36, חשבתי שמדובר במהלך שגוי מבחינה מקצועית, כזה שיתווסף בסבירות גבוהה לרשימת הפלופים שעברו במועדון במהלך השנים האחרונות. אני מניח שהדעה הזאת הייתה רווחת אצל רוב האוהדים של מכבי חיפה, כשגם ראשי המועדון לא ממש התלהבו מהמהלך שכלל את השאלתם של כליבאת, ג'אבר וחבשי המוכשרים לסכנין.

אז מסתבר שכולנו טעינו בעניין הזה, כשמגיע הרבה קרדיט למרקו בלבול שהתעקש על יציאתו של המהלך לפועל. בסופו של דבר, קיבלה מכבי חיפה בלם ברמה מאוד גבוהה, כזה שהרבה שנים לא נראה בכפר גלים. מלבד האיכויות הגבוהות שיש לפאס, הוא מביא לקבוצה את השקט, הניסיון והאיזון שהיו חסרים במשחק ההגנה שלה.

ההשתלבות של פאס במועדון הייתה מהירה בצורה יוצאת דופן, כשכבר לאחר שבוע או שבועיים ניתן היה לחשוב כי מדובר בבלם אשר נמצא מזה מספר שנים בקבוצה. מבחינה מקצועית, הייחוד במשחק של פאס נמצא כמובן במיקום הפנטסטי שלו על המגרש, הנובע מאינטליגנציה גבוהה המאפשרת לו לקרוא את המשחק מספר מהלכים קדימה.

כתוצאה מכך, ניתן לראות כי הבלם מגיע ראשון כמעט לכל כדור, כשבמקרים רבים מדובר במניעה ודאית של מצבי הבקעה. בנוסף לחכמת המשחק הגבוהה שלו, מדובר בבלם עם מהירות לא רעה בכלל יחסית לגילו המתקדם, המאפשרת לו להתמודד שווה בשווה עם כל שחקן התקפה שנמצא מולו.