top of page

הדרך לניצחון

מאת גיא אדרי | אם אלי גוטמן רוצה לנצח את בוסניה הוא חייב לשנות תקליט – התקפה, ערן זהבי וגם הקהל חייבים להיות בשיאם

נבחרת ישראל תארח הערב את נבחרת בוסניה באצטדיון סמי עופר, לראשונה בהיסטוריה חיפה מארחת משחק רשמי. האוהדים הכחולים לבנים רכשו את כל הכרטיסים והמנויים שנמכרו לקמפיין הקרוב, הם מרגישים שזה הזמן הכחול, שבו יראו לראשונה את סמל המגן דוד מונף ביציעים בטורניר יורו, אשר יתקיים הפעם בצרפת. על מנת שישראל תוכל להגיע למקום זה היא צריכה לנצח את נבחרת בוסניה החזקה, אשר ממוקמת מתחת לישראל וניצחון ישראלי יפתח פער של 7 נקודות על פני הבוסנים.

הניצחון המיוחל על נבחרת בוסניה מורכב מ-3 חלקים חשובים מאוד:

שיטת הרכב רבות דובר בצוות המקצועי של נבחרת ישראל על 11 הכחולים לבנים, שיפתחו בהרכב נגד הבוסנים ביום ראשון. לאלי גוטמן ישנם התלבטויות רבות בעיקר על שתי עמדות; עמדת הקשר הימני והעמדה שבעיניי היא החשובה ביותר – עמדת הקישור האחורי, בין ביטון לבין ייני.

אלי גוטמן החליט לבסוף לפתוח עם גילי ורמוט בכנף ימין ועם ייני בקישור. לצערי הרב, שוב מוכיח אלי גוטמן שהוא מקבל החלטות גורליות על סמך חסד נעורים שהוא רוחש לשחקנים אשר שיחקו תחת פיקודו בתקופת הדאבל של הפועל ת"א. שחקנים כמו ורמוט ושכטר, שנכון לרגע זה אינם נמצאים ביכולת שיא.

חייב להעז, אלי גוטמן. צילום: אתר ההתאחדות.


שכטר לא מקבל דקות רבות ולא מציג יכולת מספיק טובה בנאנט על מנת לקבל זימון לנבחרת ישראל ו-ורמוט לא סוחב את קבוצתו הפועל ת"א אל עבר המקום שבו היא צריכה להיות בצמרת הטבלה, ולא מראה דבר מהיכולות שאפיינו אותו בשנה האחרונה. אלי גוטמן צריך לעלות במערך של 4-4-2; מערך התקפי במיוחד כשהמטרה הברורה היא לנצח, ובשביל לנצח צריך לשחק התקפי ולא לפחד, במיוחד כשמדובר במשחק בית.

כל מאמן שמאמן את נבחרת ישראל חייב לשחק בבית התקפי, תוצאת תיקו או הפסד הן בעיניי אותה התוצאה. עד היום, במשחקים מול הקבוצות הגדולות טרם השכלנו לעשות שימוש באסטרטגיה זו, שבמקומה הלכנו על הקו הזהיר, המפוחד. למרות שלא היה לנו ממה, כי בבית אנחנו יכולים לנצח כל נבחרת, כל מה שצריך זה קצת תעוזה.

במערך של 4-4-2, כאשר בקישור ישחקו יחד ניר ביטון, שחקן עם יכולות טכניות אדירות שמשחק בימים אלו בסקוטלנד, ונאתכו, שניחן ביכולות חשובות כמו מסירות עומק טובות, ונמצא כרגע בתקופה טובה בקבוצתו צסק"א מוסקבה. יחד, הם יביאו לידי ביטוי מערך התקפי מוצלח הן מבחינה הגנתית והן מבחינה התקפית – יותר מאשר שירן ייני.

ביטון מתנשא לגובה של כ-1.85, הוא אומנם צנום אך יש לו כוח פיזי, ונגיחה טובה זה מה שצריך במשחקים כאלה, יחד עם פיזיות, טכניות ומחשבה. לגבי עמדת הקשר הימני, שאוישה בהתאם להחלטת גוטמן על ידי ורמוט, היא לא בהכרח הבחירה הטובה ביותר. במקום לבחור בורמוט רצוי להשתמש דווקא בערן זהבי, שמסוגל לעשות על הקו דברים יפים ולשחק עם שני חלוצים טבעיים.

חייבים להתעלות. צילום: אתר ההתאחדות.


החלוצים שצריכים לפתוח הם עומר דמארי, אשר נמצא כרגע בתקופה הטובה בחייו באוסטריה וינה וגם מביא את היכולות הללו לידי ביטוי בנבחרת, ותומר חמד, בעל יכולת הימצאות ברחבה הטובה ביותר בנבחרת, ובעל יכולת משחק ראש מצוינת, יכולת הכרחית מול הגנה פיזית וחזקה כמו בוסניה, חמד יודע למלא גם את הפייבוט, שיודע להחזיק כדור עם הגב וגם להתמודד עם כדורי גובה מול הבלמים הפיזיים שיש לנבחרת בוסניה.

אלי גוטמן חייב לפתוח עם 2 חלוצים, לא לפחד מהבוסנים ולנצל את החיסרון המשמעותי של שני החלוצים הבוסנים הטובים, דז'קו ואיביסיביץ'. ברגע שלא נפחד ונעלה התקפי – זה ישתלם לנו, הרי המאמן הבוסני הכריז שהמטרה של קבוצתו זה להשיג תוצאות תיקו במשחק הזה, עלינו לנצל את זה, ונוכל לעשות זאת רק עם שני חלוצים.

ערן זהבי

זה לא סוד שהשחקן הכי טוב בישראל כיום הוא הקשר ההתקפי ממכבי ת"א – ערן זהבי. מבחינתי, ערן זהבי הוא יוסי בניון של פעם. אומנם הוא לא יוסי בניון באופי, אך מבחינת כדורגל, שניהם ללא ספק קורצו מאותו החומר. הוא חכם, עושה תנועות נכונות לעומק, לוקח אחריות, מנהיג, והכי חשוב – הוא הווינר הכי גדול שקיים בכדורגל הישראלי, מזה שנים רבות.

הבעיה הכי גדולה של ערן זהבי, בשונה מיוסי בניון, היא העובדה שהוא עדיין לא מימש את יכולותיו המעולות שהוא מביא לידי ביטוי במכבי, בנבחרת ישראל. יכולות שהנבחרת הלאומית משוועת להן כל כך. זהבי, עדיין לא הוכיח את עצמו בנבחרת ישראל ובמשחקים האחרונים מול אנדורה וקפריסין, היה ניתן לראות את זה. ערן זהבי של מכבי ת"א, רחוק שנות אור מערן זהבי של נבחרת ישראל, בינתיים.

ערן חייב לעשות את קפיצת המדרגה גם בתחום הלאומי, לתת מעצמו יותר, לקחת אחריות ומנהיגות, כאשר זה יקרה, ערן של מכבי ת"א יהיה הזהב של נבחרת ישראל, וזה מה שיוביל את הנבחרת אל עבר חלום יורו 2016. אם ערן יהיה בשיאו, אין ספק שהנבחרת תנצח את בוסניה, כי ערן זהבי זה הנכס הגדול ביותר שיש כיום בנבחרת ישראל. אני לא אתנגד לראות תנועות של "פיו פיו" ביום ראשון, כל עוד זה יהיה כחלק מהחגיגות בכחול לבן.

הקהל

חלק לא פחות חשוב, הוא כמובן הקהל. האצטדיון בחיפה מכיל 30 אלף מקומות ישיבה, ולא משנה איפה תתמקמו, פשוט תראו מצוין. אין ספק, ההבדל בין כמעט עלייה לבין עלייה ליורו 2014, הייתה ותהיה מגרש ביתי. באיצטדיון רמת גן המגעיל, אורוות סוסים, 45 אלף צופים מרגישים כמו 1,000 אוהדים בלחץ, אין אווירת ביתיות, האוהדים לא נהנים ובטח לא השחקנים, וטוב עשו בהתאחדות לכדורגל שהחליטו שהמשחקים הרשמיים ייערכו בטדי ובסמי עופר החדש המפואר.

יש שחקנים רבים בנבחרת ישראל, שזו תהיה הופעתם הראשונה באצטדיון זה. בערב המשחק מול בוסניה, האצטדיון יהיה מלא בכ-30 אלף כחולים לבנים שייתנו אווירה ביתית, אך ורק אם הקהל יתבגר, ייקח אחריות ויבוא במלוא המרץ לעודד את נבחרת הכחול לבן של ישראל, והם ורק הם יהיו האקס פקטור במשחק הזה.

הקהל חייב להבין שאסור לו להיות בדממה, אפילו לא לדקה אחת, כי באצטדיון סגור והומה קהל שכזה, כל שנייה של דממה אחת גורמת נזק עצום. הגיע הזמן שנראה לעולם, ובעיקר לירוקים מבוסניה, מה זו אווירת כדורגל ישראלית, רק עם עידוד חזק ואדיר נוכל לדחוף את הנבחרת שלנו קדימה ולתת להם דחיפה ענקית אל עבר ניצחון גדול, שיגרום לנו להיות צעד וחצי בצרפת, אז אני קורא לכם – אוהדים יקרים – תנו את הלב ביציעים, בדיוק כמו שאתם רוצים שהשחקנים ייתנו את הלב על המגרש.

Comments


bottom of page