top of page

הכדורגל שייך לצעירים / עדן הרשקוביץ

במכבי חיפה התחילו להשקיע רבות במחלקת הנוער. יחד עם שיתוף של שחקני בית בסגל ובהרכב הקבוצה הבוגרת, העתיד נראה ירוק מתמיד – טור דעה

משתלב בקבוצה הבוגרת, עפרי ארד/ צילום: ניב כהן


גבירותיי ורבותי, מהפכה. אחרי העונה הגרועה ב – 30 שנה האחרונות, מכבי חיפה עורכת שינוי מאוד קיצוני לקראת התקופה הקרובה. בכרמל נעשתה השקעה חסרת תקדים במחלקת הנוער ומאמן הקבוצה, פרד רוטן, חרט על דגלו לשלב את השחקנים הצעירים, במקום להביא עוד ועוד שחקנים שאיך נאמר זאת בעדינות, ההיסטוריה כבר הראתה שלא תורמים רבות. ההשקעה כך נראה, כבר מתחילה לתת את אותותיה. "נתתי הזדמנויות רבות לשחקנים הצעירים, אני חושב שיש פה 6-7 שחקנים מהאקדמיה שיכולים להשתלב." כך אמר רוטן במשחק האחרון נגד הפועל חדרה. אומנם אנחנו רק בסופם של משחקי ההכנה (או בשמו הרשמי, גביע הטוטו) אך כבר הורגש שיתופם המסיבי של השחקנים הצעירים מוחמד עוואד, איעד חבשי, נטע לביא, שון ויסמן ועופרי ארד.

לא צריך להיות גאון כדורגל או אוהד שרוף כדי להכיר שמות כמו ניר דוידוביץ', ראובן עטר, אייל ברקוביץ', ליאור רפאלוב, תומר חמד, רוני רוזנטל ומשה סלקטר. מה משותף לשמות הללו? כולם גדלו במחלקת הנוער המפוארת של מכבי חיפה והיו לאחר מכן עמוד תווך בקבוצה הבוגרת. עם 6 אליפויות ב – 10 שנים, שמתוכם 2 דאבלים רצופים, מכבי חיפה נחשבת לאימפריה בכל מה שקשור לליגת הנוער. אך כמה מכל זה מגיע לאחר מכן לקבוצה הבוגרת? התשובה היא כמעט וכלום. אותם שחקנים שיוצאים ממחלקות הנוער מושאלים לקבוצות קטנות והדרך חזרה לכרמל רק הופכת לקשה יותר ואלו שכן חוזרים ממלאים במקרה הטוב מקום ברוטציה הרחבה.

מאמין בשילוב שחקני בית, פרד רוטן / צילום: ניב כהן


כאמור, עוד לפני תחילת העונה הוחלט בכרמל על שינוי משמעותי בכל מה שקשור למחלקות הנוער. הצוות ההולנדי בראשות מו אלאך הודיע במסיבת עיתונאים כי ההשקעה השנה תהיה בעיקר סביב העתיד של הילדים בירוק, במטרה להחזיר את הזהות למועדון וכמובן לקצור את הפירות העתידיים. במרכז השינוי הגדול, חזר שחקן העבר אריק בנאדו בכדי לאמן את קבוצת הנוער וגוסטבו בוקולי יחליף תפקיד ויהיה אחראי על מאמני המחלקות. מעבר לכך, יצאו עוד בעונה הקודמת אלאך וגוסטבו להולנד, בכדי להתרשם וללמוד מהמועדונים הגדולים ביותר. יחד עם זאת, החל מהעונה הקרובה תקרא קבוצת הנוער מכבי "הרדי" חיפה, על שם ג'וני הרדי שהלך לעולמו בנובמבר האחרון והיווה סמל ירוק לכל מי שקשור למועדון. ומה לגבי הקבוצה הבוגרת? בעונה הנוכחית, מאמן הקבוצה, פרד רוטן, שידוע בתור מאמין גדול בשחקנים צעירים בכללי ושחקני בית בפרט, זימן והחזיר לסגל הרחב לא מעט שחקני בית צעירים, נתן הזדמנות בכל משחקי ההכנה והתוצאות בהתאם. רק במשחק האחרון בישל מוחמד עוואד שלושה בישולים, עופרי ארד כבש שער בדקות הסיום שהוליך את הירוקים לניצחון חשוב על ק"ש שבוע לפני כן, נטע לביא גרף המון מחמאות על משחקו במרכז המגרש וחבשי כבר הפך לשחקן מפתח בהגנה ואפילו מדובר רבות על חזרתו של טאלב טוואטחה לירוק.

במהלך העונות האחרונות, כולנו שמענו לא מעט את המונח "תהליך". אותו תהליך שהיה אמור להוביל לשינוי במכבי חיפה. תהליך שבפועל הביא ב־7 שנים האחרונות מעל 100 שחקנים שונים שלבשו ירוק. כל שנה הכניסו בנו תקוות כשבפועל, כל הזמן חזר אותו ניגון של אכזבה וכעס בקרב האוהדים המסורים. אני חושב שלא יהיה אוהד אחד שלא יסכים שהכעס העיקרי הוא לאו דווקא על המיקומים בטבלה, הוא עמוק יותר. בכרמל נשמעו לא מעט קולות שאומרים שהשחקנים שמגיעים, לא באים לתת את הלב והנשמה, ובאים כדי לעשות עוד סיבוב על יענק'לה והכסף הגדול. שחקנים זרים רבים, ויחד איתם גם ישראלים שחזרו מקדנציות בינוניות בחו"ל, לא היוו גורם משפיע או משנה אצל מכבי. המון כסף נשפך ויחד עם זה המון ניסיונות שונים ומוזרים להציל את הספינה הטובעת. העונה במכבי הבינו שרק גוון ירוק יותר יוביל להצלחה. אותה הצלחה שכל כך חסרה וכל כך מסמלת את ההיסטוריה המפוארת שלנו.

יצליח לתפוס מקום קבוע בהרכב? נטע לביא / צילום: ניב כהן


אני מאוד מאמין בשינוי שעובר כרגע על מכבי חיפה. אין שחקן שיכול להכיר ולהתחבר למערכת יותר טוב מאחד שהגיע מתוכה. אולי לא מחכה לנו עטר הבא או רפאלוב, אולי התארים או ההישגים לא יגיעו ביום אחד. אבל, לתת לקבוצה להיבנות יחדיו עוד ממחלקת הנוער, להתחבר בין הקבוצה לקהל ולקהילה, רק כך נוכל להחזיר את מכבי חיפה לימיה היפים. אותם ימים ששחקנים רק חלמו להתברג במערכת הזו. אני אופטימי מתמיד, העתיד נראה ירוק.

Comments


bottom of page