top of page

הכתובת הייתה על הקיר

מאת יונתן יניס | האוהדים, השופט, איגוד השופטים, ה"פיו פיו" של זהבי, חברות השמירה העלובות, מערכת משפט עדינה,  אך בעיקר הייתי מציע לכל אוהד שיש בו שנאה לקבוצה מסוימת וגם אם זה נגמר באלימות מילולית שיחשוב טוב על החלק שלו בהגברת המתח והשנאה בין הקבוצות

זה נכון שהאדם הסביר מסוגל להפריד בין המילים שהוא אומר לפעולות של הפרחחים שהרסו את הדרבי המדובר. אך אותם האנשים, הלא סבירים, מספיקה להם האווירה המכוערת של מגרשי הכדורגל שלנו פלוס המתח העצום שיוצר משחק כמו הדרבי התל אביבי ,כדי לצאת מכלל שליטה. לאוהד הכדורגל הממוצע , אין צורך להרחיב מה התרחש בימים האחרונים בפייסבוק, בווטס- אפ ובשאר הרשתות החברתיות. כמות הגועל והמילים , השנאה האין סופית, אי אפשר להגיד שיצאתי לגמרי מופתע ממה שקרה בדרבי. "זה רק מילים", "זה רק שירים", כמה פעמים שמעתי את אותם התירוצים. אני טוען שהיכן שמקבלים ונותנים יד לאלימות קלה, בסופו של דבר יקבלו גם אלימות קשה. במיוחד כשמדובר באירוע שנוכחים בו אלפי אנשים.

לצערי,ולא רק אצלנו, הכדורגל הוא ספורט המוני שמביא את האנשים מהחתך הנמוך של החברה, שרק מחפשים את הפרצות ואת הסיבות להתקוטט ולעשות בעיות. הכדורגל, הוא משני עבורם והם מחפשים בדיוק את האווירה סטייל הדרבי התל – אביבי. שירי השואה, איחוליי המוות, הקללות וכל הגועל והרפש של האוהדים ביציעים , יוצרים אווירה זוועתית ועוינות שהרבה אנשים רואים כ"חלק מהמשחק". שיטענו עד מחר – "אנחנו לא באמת מתכוונים לזה" ,מספיק להתיפייף, הכדורגל שלנו אלים – נקודה.

שוער אלקמאר בועט באוהד אייאקס.


אז לאירועי המשחק הספציפיים.  ה"פיו פיו" של זהבי, בואו נביט רגע למציאות בעיניים. כולנו מבינים את הקונוטציה של התנועה והיא חייבת להיות פסולה ,בעיקר כשעושים זאת אל עבר קהל היריב. אבל זהו משהו נקודתי שצריך להיגמר בקנס מצד ההתאחדות, ולא משנה נגד איזו קבוצה . בין אם זו הפועל תל אביב או "מקבץ" האוהדים של עכו. זה מחייב צהוב, אבל שוב,  צריך הנחייה או חוקה מההתאחדות שזו תנועה פסולה,  בדיוק כפי שהורדת חולצה בכיבוש שער מחייבת צהוב.

השופט טעה וטעה בגדול כאשר לא הפעיל שיקול דעת והוציא לזהבי את האדום. זה מה שגרםד לסיום המשחק. אך פה מגיעה הבעיה הגדולה ביותר של החוקה בכדורגל – השטחיות . סך הכל מדובר כאן בשופט צעיר שנהג לפי הספר, בדיוק כמו השופט ההולנדי שהרחיק את השוער של אלקאמר ב-2012. בחוקה כתוב ששחקן שמכה אוהד מקבל אדום, סוף. אין סעיפים ותתי סעיפים שמסבירים את הכוונה.

וזה כבר מביא אותנו  לאיגוד השופטים. איזו החלטה אומללה לתת לשופט צעיר יחסית משחק כה טעון. הוא פשוט לא הצליח להשליט סדר והגיון ברגעים הקריטיים, בעיקר כי הוא נהג לפי הספר, כאשר אותו הספר, מטעה אותו. שחקן שמגן על עצמו בפני אוהד אלים, אינו יכול לקבל בשום פנים ואופן כרטיס אדום. ללא קשר לאבסורד שבהחלטה , זה פותח דלתות לקונספירציות של אוהדים שינסו להוציא כוכבים ע"י כרטיס באדום.

חברות האבטחה – פשוט בדיחה עצובה, אולי מתאימים לעכו נגד רעננה . אבל לדרבי התל-אביבי ? הצחקתם אותי. הגיע הזמן שיעשו יחידה כמו שצריך, פחות אנשים, פחות בלגן והרבה יותר מקצועי.

זהבי מנסה להגן על עצמו. צילום: פייסבוק מכבי תל אביב


מילה אחרונה ואולי החשובה ביותר למערכת המשפט. מספיק כבר לשפוט את עברייני המגרשים כאחרון הנערים שעשה שטות והלך מכות ברחוב. אלו הם בדרך כלל אנשים עם עבירות קודמות שידועים כאלימים ביותר בקהל. צריך וחובה לתת ענישה כבדה למען יראו ויראו.

הפתרון, לפחות הזמני , זה שהדרבי בשנים הקרובות צריך לאכלס רק את האוהדים של הקבוצה הביתית. בדיוק כמו בקלאסיקה של הולנד בין איאקס לפיינורד, ורק מקווה שנעשה את זה לפני שמישהו יירצח כמו במפגש ההולנדי. כי אם לא ראיתם את הכתובת תה על הקיר עד עכשיו, מהדרבי האחרון , אתם כבר רואים מצויין.

הכותב הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי

Comments


bottom of page