top of page

המגן אלעזר

מאת גיא אדרי | נבחרת ישראל בכדורגל עסוקה בימים אלו בהכנות לקראת המפגש הגורלי מול נבחרת בוסניה, עמדת המגן הימני צועקת הצילו ואני צועק אלי, אלי דסה

עד כה, ניצחה נבחרת ישראל ב-2 משחקים, נגד קפריסין ואנדורה, שבהם לא הציגה יכולת מרשימה במיוחד, אך השיגה את המטרה וזכתה ב-6 נקודות. במשחקים האחרונים ראינו הגנה חלשה, כבדה, איטית ומסורבלת, עם הרבה חורים, קישור נרפה והרכב לא מתואם, יכולות שפשוט לא יספיקו למשחק יעיל מול בוסניה.

ניתן כבר לקבוע שהיכולת הלא טובה שהציגה הנבחרת במשחקים הללו, נובעת למעשה מחוסר יכולת של שחקנים רבים בהרכבה הנוכחי של הנבחרת. הרכב הכולל שחקנים ללא כושר גופני טוב, חלודים, חסרי יצירתיות, לא בכושר משחק שנובע מאי הכללתם בסגל של קבוצותיהם, אשר נהנים אך ורק מחסד נעורים שרוחש להם המאמן "ההתקפי".

המצטיין בשורות בית"ר עד כה. צילום: אתר בית"ר-נט


וכאילו כדי להוסיף חטא על פשע, בסוף השבוע פרסם המאמן הלאומי את הסגל שנקבע למשחק, ולהפתעתי הרבה, מי שלא נכלל בסגל הוא מגנה הימני אלי דסה, קפטן הנבחרת הצעירה של ישראל ושחקן מפתח, בשורות בית"ר ירושלים בארבע השנים האחרונות.

יש להתייחס לחולשה המרכזית בהרכב הנוכחי של נבחרת ישראל, שנמצאת דווקא בעמדת המגן הימני. אייל משומר ויובל שפונגין פשוט אינם מספקים את הסחורה. הם אינם שחקנים לרמות הגבוהות של הכדורגל ובטח ובטח לרמה האירופאית, הם מזמן עברו את השיא שלהם, שחקנים כבדים, לא יצירתיים, איטיים, חסרי טכניקה בהרמות כדורים, במסירות ובמשחקים של חוכמה, ומזכירים במעט את המגנים של פעם. אייל משומר, הוא מגנה הימני של מכבי חיפה, שלא נמצאת בתקופה טובה לאחר שחטפה 12 שערים ב- 8 משחקים, זומן באופן מפתיע לשורות הנבחרת על ידי גוטמן על אף שנמצא בתקופה חלשה כמו קבוצתו. מהלך תמוה מצד אלי גוטמן.


כבר שנים שהכדורגל הישראלי מנסה לייצר מגנים ימניים טובים, כאלו שיוכלו לאייש את עמדת המגן הימני בנבחרת ישראל. בשנים האחרונות, מי שאיישו באופן קבוע את העמדה הזו בנבחרת הלאומית היו אייל משומר, יובל שפונגין ואפילו יואב זיו. כל שלושת המגנים הללו אכזבו פעם אחר פעם את מאמני נבחרת ישראל ואף את מאמני קבוצתם, לא הציגו יכולת מרשימה שהצדיקה את זימונם לנבחרת ואפילו גם לא את מקומם בקבוצות הגדולות כמו מכבי חיפה, בית"ר י-ם ומכבי ת"א.

חייב להיות בנבחרת. צילום: אתר בית"ר-נט.


דווקא בימים אלו, יכול מאמן הנבחרת אלי גוטמן להיות אופטימי ומאושר על זה שגדל לו מגן ימני ברמה גבוהה, חכם, אינטליגנט, לוחם, עושה פעולות הגנה יחד עם פעולות התקפה, מגן ימני לתפארת בית"ר ירושלים. אלי דסה הוא הפתרון המושלם לבעיית המגנים בנבחרת ישראל. למי שלא יודע, דסה, קפטן הנבחרת האולימפית השתתף ביורו האחרון לנבחרות צעירות שהתקיים בישראל, והיה שותף לאינספור הצלחות של הנבחרת הצעירה. אותה נבחרת שניצחה את נבחרת אנגליה.

משומר מזמן לא בכושר (אני לא זוכר אגב מתי הוא כן היה), יובל שפונגין מאכזב כל פעם מחדש ואין עדיין ניצוצות של משהו חדש באופק. לכן, לא ניתן אלא לקבוע כי האדם המתאים ביותר למשימה הינו אלי דסה הצעיר, האיש הנכון בזמן הנכון. בפרק הזמן הזה, במיוחד לאור מצבה של בית"ר ירושלים (מקום רביעי בטבלה), אם אלי גוטמן באמת רוצה בהצלחת הנבחרת, ובהתאם להצהרותיו על כך שיזמן שחקנים שנמצאים בכושר הטוב ביותר – אין יותר מתאים מאלי דסה, הוא זה שצריך להיות בהרכב הנבחרת במפגש הקרוב נגד בוסניה בסמי עופר.

אלי דסה, שיחגוג בחודש הבא יומולדת 22, הוא דמות שונה וחיובית בכדורגל הישראלי, כזה שלוקח קשה הפסדים, אחד שמחובר למועדון שלו, לקהל שמעודד אותו. דסה מחכה לעשות את הפריצה שלו ולכבוש לא רק את קהל האוהדים בצהוב שחור, אלא גם את הקהל הכחול לבן של הנבחרת הבוגרת, וממשחק למשחק הוא מוכיח את הפוטנציאל העצום שיש בו – אלי גוטמן, לטיפולך.

Comments


bottom of page