top of page

הסקאוטים: עונת הסתיו


"הסקאוטים" יביאו לכם מידי שבוע את על נתונים על כוכבי העתיד של מכבי ממחלקות הנוער והילדים. אחרי שהתחלנו עם בלם העתיד, זה הזמן לספר לכם על מלך שערי קבוצת הנוער בעונה שעברה - סתיו נחמני. הסקאוט אייל גבאי בניתוח מעמיק.


שם: סתיו נחמני

גיל: 17.5 (06.10.2002)

עמדות: חלוץ, קיצוני

שערים: 18 (17 בליגה, 1 בגביע)

רגל חזקה: ימין

מספר: 19


צילום: ניב כהן


רקע אישי –

היריבות בין מכבי חיפה למכבי ת"א היא אחת מהיריבות הגדולות בכדורגל הישראלי- נדיר להיזכר בשחקן שסומן בגיל צעיר כהבטחה, גדל במחלקות הנוער של אחת היריבות ובסופו של דבר עבר ישירות ליריבה הגדולה. סתיו נחמני שיחק במכבי ת"א ואף שימש שם כקפטן לפני שעבר למחלקת הנוער של מכבי חיפה.


עונת 2016/17 הייתה האחרונה של נחמני במכבי ת"א (נערים ג') ובמדיה כבש 44 שערים. מאז שהגיע למכבי חיפה כבש במשך שלוש עונות (כשהאחרונה הסתיימה לפני המועד המתוכנן) 85 שערים במדים הירוקים (ב-99 משחקים ששיחק במדי המועדון).


הכישרון הגדול של נחמני לא נעלם מעיניהם של מאמני הקבוצות, גם במכבי חיפה וגם במכבי ת"א. מגיל צעיר שיחק נחמני עם שנתונים בוגרים ממנו ובמהלך העונה שעברה, כשעוד לא הגיע לגיל נוער, שיחק לא פחות מ-16 משחקים בקבוצת הנוער ואת משחק הבכורה בקבוצה ערך כחודש וחצי לפני יום הולדתו ה-16. נחמני כבש באותה עונה (2018/19) 7 שערי ליגה במדי קבוצת הנוער, בנוסף ל-19 שערים באותה עונה בנערים א'.

מנטלי -

עוד בתקופתו במכבי ת"א שימש נחמני כקפטן הקבוצה בנערים ג'. הוא מצטייר כמנהיג חברתי בחדר ההלבשה, שחקן שעובד קשה ונותן את כל כולו במגרש, מעוניין ללמוד ולהתפתח ופתוח לביקורת.


נחמני מגיע מיישוב קהילתי באזור בית שמש בשם גיזו. משפחתו שמגיעה מרקע מסורתי, תומכת בשחקן, לעיתים מגיעה למלון בחיפה למהלך כל סוף השבוע על מנת לא לחלל את השבת ועדיין לראות את הילד משחק. למרות שנחמני הוא בחור משפחתי, כשהגיעו הצעות משני המועדונים הגדולים בישראל בחר נחמני לשחק במכבי ועבר לפנימייה של המועדון בחיפה הרחוקה מבית הוריו.


נחמני תורגל בעונה האחרונה בעמדות החלוץ המרכזי וגם כקיצוני. ההחלטה לתת לו להתנסות בשני התפקידים מגיעה מההבנה שבקבוצת הבוגרים של מכבי תהיה תחרות גדולה ולחץ גדול סביב עמדת החלוץ, ולכן יהיה נכון לתת לשחקן הזדמנויות נוספות דרך עמדות אחרות. מאמן הנוער בני לם מכין אותו לאתגר הזה על ידי כך שידע לשחק בשתי עמדות שונות ברמה שווה או לפחות כמעט שווה.

מקצועי

מדובר בחלוץ "אמיתי", גולר עם שליטה טובה בכדור ויכולת כיבוש שערים מצוינת. בנוסף השחקן מרבה ללחוץ ועובד קשה על המגרש. נחמני הוא שחקן שאוהב לקבל את הכדור במצבי הבקעה מסוכנים, אבל גם יודע ליצור לעצמו מצבים. הוא שחקן שעובד קשה על המגרש, רץ, משקיע וזה בא לידי ביטוי בשני התפקידים בהם הוא יכול לשחק.

נחמני סיים את העונה כמלך שערי הליגה עם 17 כיבושים (מקום שני עם 11) – לנחמני "חוש" מפותח לכיבוש שערים, הוא מהיר, בעל שליטה טובה בכדור וסיומת טובה.


מכבי חיפה הייתה הקבוצה שכבשה הכי הרבה שערי ליגה העונה במסגרת הליגה לנוער עם 56 שערי ליגה, בממוצע של 2.4 שערי ליגה למשחק. נחמני אחראי העונה על 30.36% (17 מתוך 56) משערי הקבוצה בליגה לנוער. לצורך השוואה- ניקיטה רוקאביצה מלך שערי ליגת העל ומכבי חיפה בבוגרים עם 30.51% משערי הקבוצה העונה במסגרת הליגה (18 מתוך 59).


השחקן היה חלק מסגל הקבוצה הבוגרת העונה ב-3 משחקי ליגה סדירה (הפסד 1:0 לכפ"ס, 0:0 מול רעננה וב-2:0 על הפועל ב"ש) אך לא זכה ולו לדקת משחק אחת. במחזור הראשון של הפלייאוף, מיד לאחר חזרת הקבוצות מהפגרה הכפויה, עלה נחמני לשחק בדקה ה-86 במשחק ההפסד להפועל ת"א (2:1) ובמשחק האחרון נגד מכבי ת"א לא זכה לדקות משחק, למרות שישב על הספסל.

צילום: ניב כהן

נקודות לשימור:

1) סיומת – אחת הנקודות החזקות ביותר אצל נחמני הוא קור הרוח והחדות מול השער. נחמני הוא "מכונת שערים", חלוץ ש"רעב" לכבוש. בעקבות היכולת הזו הוא זכה לשמירה צמודה במשחקי הליגה לנוער ועדיין בכל עונה הוא הצליח לקרוע רשתות.

2) משחק ראש – ההתמקמות שלו ברחבה והניתור שלו, בשילוב קור הרוח מייצרים הרבה מצבי הבקעה, אבל יכולת הנגיחה שלו גורמת לכך שרבים משעריו של השחקן נכבשו בראש. נחמני מבקיע שערים בשתי הרגליים אבל ניתן לציין את משחק הראש שלו כנקודה מצוינת לשימור. הדבר היחיד שרלוונטי ונתון שיפור לקראת העלייה לקבוצה הבוגרת הוא התמודדות הפיזית שלו בקרבות אוויר.

3) מהירות – יכולת רלוונטית לשני תפקידיו של נחמני, אלמנט המהירות משמעותי מאוד ועוזר לשחקן בין היתר ליצור לעצמו מצבי הבקעה. נחמני מהיר מאוד גם במאבקי התקפה של "אחד על אחד" וגם בריצות לשטחים ולעומק.

נקודות לשיפור:

1) פיזיות – אחת מהתכונות החשובות לחלוץ בעייני היא הפיזיות ובה נחמני לוקה מעט בחסר. מאבקים עם שחקני הגנה חזקים בליגת הנוער מקשים מאוד על השחקן הצעיר, על אחת כמה וכמה כאשר בעתיד יצטרך להתמודד עם שחקני בוגרים. אבל לזכותו של נחמני אפשר לזקוף את העובדה שהוא עובד קשה על המגרש ומשקיע הרבה אנרגיות במטרה להתמודד עם החיסרון בעניין הפיזי. בנוסף כדאי לשים לב שאלמנט הפיזיות הוא אלמנט שניתן לשיפור ובעניין הזה מצפה לחלוץ הצעיר עבודה קשה על מנת להתמודד עם בלמי ליגת העל, אך אם יעבוד קשה יצליח להתמודד בצורה טובה יותר עם נתון זה.

2) תנועה ללא כדור – ניצול שטחים על ידי תנועה ללא כדור הוא אלמנט משמעותי מאוד בכדורגל המודרני, לעיתים משמעותי אף יותר מתנועה עם הכדור. שבירת קו הגנה, התפנות למצבי מסירה, משיכת שחקן הגנה שמפנה שטח לחבר מהקבוצה שמגיע מקו שני- אלה רק חלק מהיתרונות שלעיתים לא מספיק בולטים לעין ומשמעותיים מאוד בכדורגל המודרני. אם ישפר את תנועתו ללא כדור (פחות בכניסה לעומק שאותה הוא מצליח לעשות טוב) ויצליח לבצע שינויי כיוון ללא הכדור, ייצור שטחים ריקים ויפנה שטחים עבור שחקני הקו השני, יהפוך נחמני לחלוץ ברמה גבוהה יותר ויצליח להשתלב ברמות הגבוהות של הכדורגל הישראלי ואולי אף באירופה.

מה צופן לו בעתיד? – מסקנות הסקאוט

החזרה הכפויה והפחות נוחה לפלייאוף העליון אחרי פגרת הקורונה יכולה להיות הזדמנות טובה עבור החלוץ. לנחמני יש סיכוי לא רע לזכות בדקות משחק עכשיו כשיש יותר משחקים, זמן המנוחה ביניהם קצר יותר ובנוסף בכל משחק עד סוף העונה יש אופציה לחמישה חילופים. ההוכחה לכך היא הכניסה שלו לדקות הסיום במשחק נגד הפועל ת"א. לזכותו של נחמני ניתן לרשום גם את שער הניצחון בדקה ה-89 במשחק הידידות נגד הפועל נוף הגליל עם בעיטה מחוץ לרחבה.


התחושות במכבי ת"א מדברות על פספוס גדול, נראה שלא רק במועדון שמים לב לכישרון הגדול שברגליים של השחקן והחוזה ארוך טווח שחתם במכבי חיפה מוכיח שבמועדון הירוק בונים על הכישרון לשנים הבאות.

בכמה ראיונות דיבר מאמן קבוצת הנוער של מכבי חיפה, בני לם, שגדל ושיחק במכבי נתניה, אודות השחקן הצעיר וטען שנחמני הצעיר מזכיר לו בסגנון המשחק את אחד מהחלוצים הגדולים שהיו בכדורגל הישראלי וסגן מלך שערי הליגה בכל הזמנים- עודד מכנס.


חלוצי הנוער שמצליחים לעלות לבוגרים ולפרוע שטרות הם לרוב שחקנים פיזיים שיודעים להילחם ולהקריב למען הקבוצה (חמד, וייסמן). אם נחמני יעבוד על אלמנט הפיזיות שלו וימשיך לתת מעצמו ולהילחם למען הקבוצה, לטעמי הוא יוכל להיות שחקן סגל לגיטימי כבר החל מהשנה הבאה ובעתיד להיות החלוץ המוביל של מכבי חיפה.

המעבר בין מחלקת הנוער ה"מפנקת" והנוחה של מכבי לבין קבוצת הבוגרים שמושפעת מלחץ להישגיות, לא פשוטה לרבים מהשחקנים הצעירים. ההכנה שלהם לעליה לקבוצה הבוגרת צריכה להיות הן מקצועית ופיזית והן מנטלית. נחמני מסתמן בפן המנטלי כשחקן חיובי לחדר הלבשה, בחור צנוע שיודע ללמוד ולעבוד קשה, והמטרה העיקרית שלו היא להוכיח את עצמו בסגל שופע החלוצים במכבי הבוגרת.


קצת קשה לדעת איך תראה מצבת שחקני ההתקפה במכבי בשנים הבאות, אך שיתוף פעולה עם מבשלים מעולים כגון שרי או שועה יכולים להועיל מאוד לשחקן הצעיר. למרות היכולת שלו לסדר לעצמו מצבי הבקעה, כששחקני הקבוצה ידעו לחלק כדורים מדויקים עבור נחמני ברחבת היריב הוא יהפוך לשחקן מסוכן. כמובן שהאלמנטים הטקטיים והפיזיים שדורשים שיפור אצל נחמני ישפיעו מאוד על איכות המשחק של החלוץ הצעיר, אך אם ישחקו ביחד עם נחמני שחקנים שיודעים ליצור מצבי הבקעה עבור החלוצים, יוכל נחמני להשתדרג ולהפוך לשחקן שלם יותר.

צילום ניב כהן

סתיו נחמני (שני מימין) בחגיגות הניצחון על הפועל ב"ש 2:0 בחוץאנקדוטה מעט כללית- על החשיבות של עונת השאלה

הצורך של שחקנים צעירים להתמודד מול שחקנים גדולים וחזקים, במצבים קשים ובמעטפת פחות נוחה היא הכרחית בעיניי להתפתחות שחקני העתיד.


כאשר שחקן צעיר ומוכשר יוכל לשחק כבר מגיל צעיר במועדון בליגה הלאומית הוא יגיע הרבה יותר בשל למכבי. ניתן לראות כדוגמא מעולה את הדרך של שחקני מכבי ת"א הצעירים- מהשאלה לקבוצה בית"ר ת"א שביניהן יש שיתוף פעולה פורה, דרך השאלה לקבוצות ליגת העל ועד בשלות בהגעה לקבוצה הבוגרת. מחלקת הנוער של מכבי חיפה היא חממה, השחקנים רגילים לקבל את כל התנאים להצלחה אבל את ההזדמנות בהרכב של הקבוצה הבוגרת, הם מקבלים רק בגיל "מאוחר". אופציית המעבר לשחק בליגה הלאומית הקשוחה כבר בגיל נוער יכולה לתרום לשחקנים הצעירים המוכשרים. כיום המצב הוא ששחקני הנוער מקבלים את הצ'אנס בקבוצה הבוגרת בגיל יחסית מאוחר, רובם אינם בשלים ולא מצליחים לקחת את ההזדמנות לידיים ולכן הם מגיעים לשיא מאוחר יותר. אם הם יקבלו הזדמנות כבר מגיל צעיר בקבוצות בוגרות, כאשר יחזרו למכבי, ההשתלבות בקבוצה תהיה קלה יותר והם יוכלו להיות שחקנים דומיננטיים יותר בקבוצה.

חלק משחקני הבית ההתקפיים שהצליחו במכבי, עברו בהשאלות וכשחזרו הצליחו להיות דומיננטיים בקבוצה הבוגרת. רק מומלץ לשים לב לעניין החוזי – שלא נפספס את הכישרונות הבאים כמו את וייסמן וחמד שעזבו ללא תמורה.

Comments


bottom of page