top of page

הקלאסיקו כפי שלא הכרתם

דפי ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי מלאים בסיפורים סביב אותם משחקים בין הירוק לצהוב. לא מעט מהם ניתן לראות בלי סוף בערוצי הספורט השונים, אבל כמה מכם זוכרים או מכירים את המשחקים ששינו את פני היריבות?


מכבי חיפה יוצאת לבלומפילד. אין אוהד ירוק שלא עובר מהפך ריגשי שמכבי פוגשת את הנמסיס הצהוב באיזור חיוג 03. לאורך ההיסטוריה לא מעט משחקים בין הקבוצות הניבו נקודות ציון בקרבות על תארים או בקרב ההגמוניה של תנועת מכבי. בשנים האחרונות, האוהדים הירוקים חווים לא מעט כאבי לב ואכזבות. אז בשביל לשפר מעט את המצב רוח ולהכניס מעט אופטימיות, הבאנו חמישה משחקים, חמישה ציוני דרך שנערכו דווקא במגרש היריבה ובהם יצאה החבורה מהכרמל עם ידה על העליונה, כולל משחק גביע כפול שהיווה ציון דרך משמעותי מאוד ביריבות.


משחקי עבר בולטים:

11.5.1955 – ניצחון ראשון ושבירת ההגמוניה הברורה – 2:1 ירוק

"הגשמת חלום", במילים אלו סיכמו השחקנים הצעירים של מכבי חיפה את ניצחונם על היריבה המרה מתל אביב. משה טננבאום נגח את היתרון ופנדל של בן צבי הובילו את הירוקים ליתרון מבטיח בדקה ה60 למשחק. הירוקים שעלו כאמור עם הרכב כשרוני מאוד אך צעיר "נבהלו" לשערם. גם כאשר הצהובים נשארו ב10 שחקנים, הורגש לחץ מסיבי על השער של אריה שולץ כולל שער מצמק, כ-10 דקות לסיום המשחק. 5 אלף צופים בלבד באיצטדיון באסה (בלומפילד) זכו לראות לבסוף היסטוריה ירוקה וניצחון ראשון לקבוצה מהכרמל.

הרכב הקבוצה: אריה שולץ, טיבי כהן, אהרן פרנקפורט, אשר (בונדי) קליין, אברהם מלצ'ן, אלי פוקס, זכריה בן צבי (כבש שער), סאבא ג'ורג'יוס, ישיעהו הלד, משה טננבאום (כבש שער) ויונתן הרדי.

גמר גביע המדינה 1961\1962 – משחק חוזר ששווה גביע ירוק ראשון – 5:2 ירוק

37 אלף צופים באיצטדיון רמת גן המיתולגי "זכו" לראות משחק נטול אירועים אך קיצבי שהסתיים ב0:0 לאחר ההארכה. יצחק בן צבי, נשיא המדינה באותה תקופה, דרש לקיים משחק חוזר בירושלים, באיצטדיון האוניברסיטה. 15 אלף צופים נדחסו וראו קונצרט ירוק כבר מדקות הפתיחה. צמד של שפירא, צמד של מלצ'ן ועשר נוסף של הרדי העניקו יתרון של חמישה שערים ב35 דקות (!) וזה הספיק לחבורה של אנדריי קיש לקחת גביע ראשון של המועדון הירוק ובכלל של קבוצה שנמצאת מחוץ לגוש דן.

הרכב הקבוצה: יחזקל גרשוני, חגי גולנסקי, זכריה בן צבי, אברהם מלצ'ן (כבש צמד), שמואל חדנס, אשר עלמני, יצחק שפירא (כבש צמד), ישיעהו הלד, אהרון אמר, יונתן הרדי (כבש שער) ודני (רום) שמולביץ.

26.03.1983 – ניצחון חוץ לאחר 20 שנים – 2:0 ירוק

בכדי לספר על הרומנטיקה של הכדורגל היפה במכבי חיפה כדאי אולי להתעכב על המשחק הזה. ג'וני הארדי מאמן הירוקים דאז הגיע במערך זהיר לבלומפילד אך כבר בדקות הפתיחה משה סלקטר העניק 1:0 ירוק מפתיע. במצב זה, בניגוד גמור לכל הדעות והפרשנויות, מוציא הרדי קשר ומכניס? חולץ נוסף – רוני רוזנטל. בדקות הסיום פרסלני הכפיל את התוצאה וקבע למעשה את תוצאת המשחק, לא לפני שברוך ממן, ספק התרגש ספק חשש בעט ברשלנות החוצה. ממן כמו רוב שחקני הסגל הירוק לא היה שותף מעולם לניצחון ירוק על היריבה מתל אביב ויש האומרים שזו הסיבה האמיתית לבעיטה החלשה. כדורגל שוטף שלא ראו כמוהו המון זמן הוביל לניצחון היסטורי.

הרכב הקבוצה: צדוק אברהמי, יחזקל שירי, אלי כהן, רפי אוסמו (הגדול), ירון פרסלני (כבש שער), יוסי קרמר, עופר רווה, גבי אמסלם, ברוך ממן, הילל קלפן ומשה סלקטר (כבש שער).

15.06.1991 – ניצחון ששווה אליפות – 4:1 ירוק

כזכור, כבר אמרנו שהיריבות בין הקבוצות תמיד היה חם וקיים. מכבי תל אביב של אותה עונה מסיימת רק באמצע "פליאוף האליפות", אך יזדמן הגורל ובקבוצה ניסו לעשות הכל בכדי לקלקל את האליפות ליריבה המרה וההיסטורית מחיפה. הירוקים מנגד הגיעו עם סגל מאוד חסר למשחק ונתון אחד מדאיג לא פחות – מעולם מכבי חיפה לא ניצחה את מכבי תל אביב באיצטדיון רמת גן. כ-20 אלף צופים גדשו את האיצטדיון המיתולוגי והקהל הירוק ידע שהפועל פתח תקווה, המועמד לזכיה עם חיפה, כבר ניצחה את בית"ר ירושלים מוקדם יותר. כבר בדקות הפתיחה קיבלו הצהובים פנדל שנעדף על ידי ויקטור צ'אנוב, לא הפנדל היחיד שנבעט במשחק. לקראת סיום המחצית הראשונה המתח בתפוצץ כאשר טל בנין העלה את חיפה ליתרון, אותו בנין קבע בפנדל גם את השער השני. הצהובים צמצמו לאחר שער גבולי אך זה לא הספיק שעומדת מנגד החבורה של שלמה שרף. ניצחון ענק ירוק לא לפני שנבעט פנדל נוסף שאותו עצר צ'אנוב. השוער הירוק אגב, קיבל ציון 10 באותו משחק. מכבי חיפה קבעה לא מעט שיאים לאחר אותו משחק: 22 נצחונות ברצף, 11 נצחונות חוץ ו-7 נצחונות כפולים באותה עונה.

הרכב הקבוצה: ויקטור צ'אנוב, איתן אהרוני, אלון חזן, רפי אוסמו (הגדול), יוסי צרפ]תי, אברהם אבו קרט, טל בנין (כבש צמד), אייל ברקוביץ', דני מלכין, ירון גבעול ומשה אייזנברג.

12.03.2001 – ואז הגיע בניון – 2:1 ירוק

אני לא חושב שקיים אוהד כדורגל ישראלי שלא זוכר את המשחק הזה. השטח בעבע לפני המיפגש במחזור ה29 כשעוד לפני כן בתחילת העונה הירוקים ניצחו 3:0 יוקרתי בבלומפילד, לאחר שלא ניצחו באותו מגרש משנת 84'. 18 אלף צופים נלהבים ונרגשים גדשו כל פינה באיצטדיון ביפו וצפו במשחק ברמה גבוהה ביותר שנדירים כמוהו נראו בליגת העל אי פעם. הצהובים הגיעו למיפגש בלי הפסד בסיבוב השלישי, הירוקים מנגד הגיעו לאחר "7 השנים הרעות" ועם רעל בעיניים שלא היה ניתן לתאר. המקומיים פתחו טוב יותר את המשחק והגיעו למספר מצבים קורצים. הירוקים לעומתם התעוררו רק לקראת סוף החלק הראשון של המשחק ורק המזל מנע יתרון ירוק עוד לפני המחצית. המשחק התקדם ואיתו הדרמה; בדקה ה63' הירוקים עלו ליתרון מוצדק כשתשע דקות לאחר מכן מכבי תל אביב משווה את התוצאה. המומנטום הצהוב המשיך גם לאחר מכן כאשר הבלם מיכאלסקי מקבל כרטיס אדום לאחר נגיחה בקפטן תל אביב אבי נימני. לקראת סיום המשחק שחקן נוסף נשלח למקלחת מוקדמת, הפעם לברוך דגו שלאחר עבירה על בניון ספג את הצהוב השני. הכל היה נראה גמור והפער כבר הצטמטם ל7 נקודות בלבד, יוסי בניון עשה קסם שרשום בדפי ההיסטוריה עד היום. הקשר מקבל כדור במרכז המגרש, חותך משמאל לימין, חולף על פני כל הגנת מכבי תל אביב ובועט לכיוון הנגדי ישר לרשתו של שטראובר שלא מצליח אפילו לגרד את הכדור. עד היום יש אנשים שיגידו שהשער הזה הוא אולי הכי דרמטי בכדורגל הישראלי.

הרכב הקבוצה: ניר דוידוביץ', אלון חרזי, אריק בנאדו, אדורם קייסי, אנדריי אוסטרובסקי, ריימנודס ז'וטאוטאס (כבש שער), רדוסלאב מיכאלסקי, יוסי בניון (כבש שער), יניב קטן, ננאד פראליה ורפי כהן.

Comentarios


bottom of page