top of page

הקשר בין עונת האליפות לשילוב שחקני בית ומהן נקודות האור מהמשחק נגד אשדוד?

נראה שעל פי הצוות ההולנדי, שילוב שחקני הבית של המועדון הוא המתכון להצלחה בעתיד. הניתוח של קיפרמן אחרי המחזור השני

החילופים שביצע מהמשחק הקודם סייעו לקבוצה, רוטן / צילום: ניב כהן


קחו נתון מעניין: בעונת 2009/2010, עת זכתה באליפות, מכבי חיפה שילבה בסגל את האחוז הגבוהה ביותר של שחקני בית (52.4%) מבין 31 האלופות באותה שנה באירופה. אגב, לשם השוואה, באותו מחקר של football  observatory, שמטרתו הייתה לבחון את הקשר שבין שילוב שחקני בית להצלחה, תועדה ברצלונה (2012) ווירטל קונסטנזה הרומנית (2016), כאלופות עם אחוז השילוב הגבוהה ביותר ב-10 השנים האחרונות (57.7% כל אחת).

אז נכון, מכבי חיפה לא תהיה אלופה השנה, ושילוב רב של שחקני בית אינו בהכרח ערובה להצלחה, אבל לראשונה זה עשור, ומתוך מדיניות מוצהרת של הצוות ההולנדי, הקבוצה מהכרמל חוזרת לשורשים עם 44% של שחקני בית בסגל המורחב, ו- 8% בלבד פחות מאותה אלופה של 2009.  בנוסף, הפעם האחרונה שמכבי חיפה שיחקה עם חמישה בוגרי מחלקת הנוער בהרכב בשני משחקים רצופים הייתה אי שם לפני שנתיים, בדצמבר 2016, אז שיחקו בהרכב: עטא ג'אבר, עאיד חבשי, טאלב טאווטחה, נטע לביא ודקל קינן.

הנתונים המציגים את שילוב שחקני הבית והצלחת הקבוצה


הסטטיסטיקה מתורגמת גם ליכולת למגרש: בפעם האחרונה ששניים או יותר מבוגרי האקדמיה של מכבי חיפה כבשו במשחק אחד הייתה לפני כמעט 3 שנים, אז בדצמבר 2015, הצטרפו איסמעיל ריאן ודקל קינן לחגיגת הניצחון (4-2) על היריבה האדומה מהכרמל. אמש, בדרבי ערי הנמלים, זה קרה שוב עם שערים של מוחמד עוואד ושון ויסמן במחצית השנייה.

זה לא היה קל בהכרח. רוטן, שביצע שני חילופים משבוע שעבר, החליף בחולית הקישור את נטע לביא בסולליך במערך של 4-3-3, אבל האוריינטציה ההתקפית של האחרון, גרמה לא פעם למערך להיראות כמו 4-2-3-1, כאשר סולליך משחק ממש מתחת לחלוץ, ושלומי אזולאי ומנדז'ק משחקים על אותה מדרגה בקישור האחורי. כתוצאה מכך, חיפה נהנתה משליטה ברורה בהחזקת הכדור (64%) אבל דווקא אשדוד הגיעה למצב המסוכן ב- 45 הדקות הראשונות, כאשר דן ביטון הסתובב במרכז הרחבה וירה כדור שטוח, רק כדי לסחוט הצלה טובה מגיא חיימוב. אגב חיימוב, נדמה, שהשוער הבאר-שבעי בדימוס, עושה רושם כהחתמה החשובה ביותר של הירוקים הקיץ.

החתמה חשובה של הירוקים, חיימוב / צילום: ניב כהן


הנתון המדאיג של המחצית הראשונה של 0 איומים למסגרת מתוך 9 ניסיונות בעיטה נשבר חמש דקות לתוך המחצית השנייה, כשעוואד סיים באלגנטיות מבצע יפה של כדורגל שהתחיל מחטיפה של סולליך במרכז המגרש דרך מנדז'ק, שמצא אותו חופשי לבד בצד ימין של הרחבה. אשדוד מצידה, שיחקה בשיטה של שלושה בלמים אבל חוסר מעוף בחלק הקדמי גרמו לה לוותר לגמרי על החזקת הכדור במרכז המגרש ולהסתדר בשני קווי הגנה נסוגים (5-4-1). חוסר תעוזה מפתיע, בעיקר לאור נקודות התורפה של הירוקים מהשבוע שעבר: לחץ מסיבי על הנגיעה הראשונה הלקויה של דוס סנטוס, ושמירה כפולה על הדריבל של שלומי אזולאי כפליימיקר יחידי מהעמדה מספר 6.

כתוצאה מכך, מכבי זכתה מן ההפקר והצליחה להסתיר את הנוכחות הבעייתית של דוס סנטוס בפאזל, אבל יחד עם זאת חשפה בעיות ישנות בשטף ההתקפי במשחק העומד. כאלו שמבליטות את החיסרון העצום בקשר יצירתי שאמור להכניס תחכום בשבלונה ההתקפית בכרמל. לכן, לא פלא שהשער הראשון נכבש דווקא בהתקפת מעבר.

נשמר על ידי שחקני היריבה, אזולאי / צילום: ניב כהן


יחד עם זאת, ההתקפה של הירוקים נראתה מאוזנת יותר משבוע שעבר, כאשר סאן מנחם המצוין מנפק 67% אחוזי דיוק בשניים מתוך שלושת הקרוסים באגף השמאלי, בניגוד למקבילו מימין, שלמרות שהוציא 7 קרוסים במספר, דייק רק באחד ! ירידה דרסטית מ- 35% דיוק אשתקד ל-14% בלבד אמש למאבוקה. אולי הגיע הזמן שמישהו בצוות המקצועי ייקח את שיפור ההגבהות של המגן הקמרוני כפרויקט אישי?

הדמיון לתוצאות שני משחקי הפתיחה אשתקד מעניין. אז הפסידה מכבי חיפה במחזור הפתיחה 0-2 לבני יהודה בחוץ, ולאחר מכן ניצחה את הפועל באר שבע בהפרש של שני שערים בסמי עופר (1-3). את ההפסד המביש לעכו במחזור השלישי (2-0) אין אוהד ירוק שירצה לזכור, אבל כדי להימנע מהגורל המתעתע הירוקים יצטרכו להיות מוכנים למשחק החוץ מול בני יהודה בעוד שבועיים.

לסיכום, ניצחון ושלוש נקודות חשובות! הדבר החשוב ביותר שחיפה לוקחת מהמשחק, ויחד עם זאת, כדי למנף את המומנטום בשילוב המבורך של שחקני הבית דרוש שחקן שובר שיווין שידביק את כל חלקי הפאזל. אם מו אלאך שכח לחזק את הקבוצה היו אלה האוהדים השבוע, שבמחאה שקטה וצודקת מאין כמוה הצביעו ברגליהם.

מסעדת Black Angus שד' מוריה 29 חיפה


Comments


bottom of page