top of page

הקשר ששאף לשלמות

מאת אורן טל | כמו יין שמשתבח עם השנים, כך גם יא-יא טורה הקשר הותיק ממשיך בכל עונה לשמור ולפתח את רמתו הגבוהה. הפספוס הכי גדול של ארסן ונגר, ממשיך להיות הציר המרכזי במכונה של הסיטיזנס ישנו משפט שאומר 'מצויינות, מושגת לאחר חיים שלמים של עבודה'. מצויינות אומנם לא חופפת לשלמות, היא צעד אחד מאחוריה, בדיוק כמו הקשר מחוף השנהב. יא-יא טורה לא תמיד הוזכר באותה נשימה עם אותם הסופרסטארים בארסנל הכדורגל האירופאי, אולי זה כי תמיד היה נחבא בצילם. בברצלונה הבמה ניתנה למסי,צ'אבי ואינייסטה, ובמנצ'סטר סיטי לאגווארו, נאסרי וסילבה. אבל אולי הגיע הזמן להפנות את אור הזרקורים לכיוונו של טורה, ולקבל בברכה את הקשר המצויין לרשימת הסופרסטארים היוקרתית.


"אני רוצה להגן על העם האפריקאי שלי. השאיפה שלי היא להראות לעולם שכדורגלן אפריקאי יכול להיות טוב באותה מידה כמו כדורגלן מאירופה או מדרום אמריקה". 6 אליפויות בארבע מדינות שונות, 4 גביעים בשלוש מהן, זכייה בגביע אירופה לאלופות, ועוד זכיות בסופר קאפים כאלה ואחרים. כל אלו נכנסים לרזומה המעוטר של טורה, אבל לא רק זה מה שיפתח לו חצי דלת לרשימה המכובדת, מה שיותר מרשים זאת העובדה שגם בגיל 31, הקשר ממשיך להשתפר ולהתפתח מידי עונה.

מאז עונתו השנייה במונאקו יא יא טורה חילחל לאיטו לפנקסי הסקאוטרים באירופה, לאחר שהיה משחקני המפתח בחצי השני של העונה כשקיבל את המפתחות ממאמנו החדש והחזיק בשתי רגליו את הקישור של הצרפתים, בדרך להבטיח את הישארותה בליגה לאחר מאבק מתמשך בתחתית. כשצד את תשומת לבם של אנשי ברצלונה, זה כבר ניהיה סיפור אחר.

טורה של השנים 2007-2010 התקדם ועלה בשרשרת האבולוציונית של שחקן הקישור והרחיב את טכניקת ואינטליגנציית המשחק שלו בעזרתם של צ'אבי ואינייסטה, ולולא חיבתו הרבה של גווארדיולה לבוסקטס, טורה עוד היה ממשיך גם היום להעצים את הקישור הקטאלוני. הקשר מחוף השנהב הבין את האידיאולוגיה של גווארדיולה, ולא היה מוכן(בצדק) להיות האופציה השנייה בקבוצה, לכן נדד לפריימרליג בכדי ליישם את כישוריו בסיטיזנס ולעזור לה לזכות באליפות ראשונה לאחר 45 שנים ארוכות.


השנה טורה כבר פותח את עונתו החמישית במדי התכולים ממנצ'סטר, וממשיך להכתיב את הקצב בקישור ללא שום כוונה לעצור, למרות העובדה ששני הברזילאים פרננדו ופרננדיניו נושפים בעורפו.

"אני חושב שהלב של קבוצת כדורגל נמצא בקישור, זה לא פייר לומר שהשחקן הגדול ביותר הוא זה שכובש" .טורה חדר לליבם של האוהדים בכל קבוצה בה שיחק, ועשה זאת בזכות ולא בחסד. היכולת מעוררת ההערצה שלו להתעלות במשחקים המכריעים לא נעלמה מאף אוהד כזה או אחר במרוצת השנים של הקשר.

אם זה בשער שלו מול סטוק סיטי בוומבלי 2011 שהביא לסיטי את התואר המשמעותי הראשון שלה לאחר 35 שנים, הצמד שכבש מול ניוקאסל במחזורי הסיום ששמר על הפער מיונייטד בעונת האליפות הראשונה של הסיטי לאחר 4 וחצי עשורים, או התפקוד הורסאטילי שלו בהגנה הפצועה של ברצלונה בגמר הצ'מפיונס מול מנצ'סטר יונייטד-כשהגיע רגע האמת, תמיד ידעתה מי המניה הבטוחה שלך על המגרש. ולחשוב שארסן ונגר ויתר עליו בשנת 2003 כשנבחן בארסנל, כיום אפשר כבר היה לראות אותו בתור הרכש הגדול של ונגר מאז תיירי הנרי, במקום זאת אנחנו רואים אותו בתור הפספוס הגדול ביותר של המאמן הצרפתי.

"זהו חלומו של כל מאמן באשר הוא לעבוד עם שחקן שכזה" אמר יאן קולמאנס, אחד השחקנים הבלגים הגדולים בכל הזמנים, בזמן שטורה כיכב בבלגיה בתחילת דרכו. על הנייר קשר דפניסבי, אבל בפועל-כל כך הרבה מעבר לזה. היכולת שלו לקרוא כל מהלך שניה לפני היריב, לבנות מהלכים מהחלק האחורי ולדעת מתי צריך להצטרף להתקפה, בשילוב העוצמה הפיזית, הבעיטה החזקה והדיוק במסירות שלו.

וגם להבקיע הוא לא שוכח הקשר, עם לא פחות מ-20 שערים בעונה שעברה, בסה"כ הקשר השני בהיסטוריה של הפריימר-ליג שעושה זאת. הנתונים הללו מתאגדים להם לצורך הצדקת האמירה כל כך מחמיאה מכיוונו של יאן קולמאנס, ובתוספת ארון התארים המעוטר של טורה, גם הקבלה שלנו בסבר פנים יפות את הקשר שרצה להראות לעולם שגם האפריקאים יכולים, לתוך רשימת הסופרסטארים של הכדורגל העולמי.

עונת 2014/2015 נפתחה אצל טורה בסוג של "הנגאובר" מהמונדיאל הכושל האחרון, כשעדיין לא נכנס לקצב המתאים לו. אבל תהיו בטוחים שעד המפגש מול האקסית החביבה עליו בשמינית גמר ליגת האלופות, יא יא טורה יוכיח לכל המבקרים ששכחו מי הוא ומה הספיק לעשות עד עכשיו בכדורגל העולמי, ואולי גם יוכיח לעצמו, שהוא כבר ממזמן הרבה יותר מעוד קשר מצויין, הוא כבר קשר שהגיע בכוחות עצמו לכליל השלמות.

Comments


bottom of page