top of page

התחת של מרקו

מאת הבלוג נתחזק בינואר | המשחק הערב באצטדיון "ראש-הזהב" היה הזדמנות טובה להבין לאן מועדות פניה של מכבי חיפה העונה, מהם השינויים אותם מתכוון המאמן החדש לבצע בינואר, האם הפועל פ"ת מסוגלת להישאר בליגה, וגם – שיעור בתקשורת

זה התחיל בבחירת ההרכב. אתה רואה את המערך הירוק ותוך כמה שניות ותמונה אחת אפשר ללמוד הרבה על מרקו בלבול. הדבר הראשון שקפץ לעין הוא ייבושם של שני המגנים הקבועים, משומר וטוואטחה. בלבול משדר לשחקנים החדשים שלו מסר ברור: מי שלא יעשה הגנה לא יהיה פה. נכון, המגן השמאלי החיפאי עשה התקדמות הגנתית העונה וגם משומר הוא לא הצרה הכי גדולה של הירוקים, אבל היה כאן מסר.

החוליה הקדמית הורכבה הערב מורד, כליבאת ועמאשה, שלושה שחקנים ששורפים שטחים, עושים לחץ על שחקני היריבה ומבצעים תנועה בלי כדור. הנחת העבודה של המאמן החיפאי היא שאם לקבוצה שלו אין סגל של קבוצת צמרת, הוא לא צריך לשחק כמו קבוצת צמרת. לכן הוא בחר, לפחות עד החיזוקים בינואר, לעלות עם הרכב פסיבי שמגיב ליריבה. המטרה הראשונית הייתה לא לספוג ומשם לצאת למתפרצות. על המגרש ראינו את הפועל פ"ת, הקבוצה בעלת אחוזי החזקת הכדור הנמוכים בליגה, שולטת במשחק ומכתיבה את הקצב, כשהירוקים מהכרמל מצופפים במרכז, מחכים לטעויות וטסים מהר קדימה.

צילום: מכבי חיפה האתר הרישמי.


שני השערים החיפאים הם העתק מדויק של אותה התנועה: קיצוני עושה תנועה אלכסונית ומקבל כדור עומק בין הבלמים שנשלח מהאגף הנגדי. בשער הראשון כליבאת עם טאצ' חכם שחרר את ורד לבעוט, בשער השני עזרא ניצל יציאה מיותרת של קאלה כדי לגלגל את השני.

נחזור לטקטיקה של בלבול. מכבי חיפה מעוניינת להגן מול משחק עומד, לכן אם היריבה יוצאת להתקפת מעבר, היא לא מהססת לבצע עבירות כדי להאט את קצב המשחק. במהלך המשחק עודכן שחיים סילבס כנראה ימונה לעוזרו של המאמן החדש. סילבס זו בחירה שמדגישה את הכיוון הירוק. מוטב יהיה לאוהדים הירוקים לא לצפות לכדורגל שוטף במיוחד, אלא לקבוצה טקטית שסוגרת משחקים. דווקא מעידן ורד אנחנו רואים כדורגל חיובי. הקשר החיפאי לוקח הרבה על עצמו בהעדרו של בניון, הוא מנווט את המשחק, מכתיב קצב ומחליף אגפים. העבודה שלו באה על חשבון חן עזרא, שפרח תחת סטאנוייביץ'.

נראה שהבעיה של הפועל פ"ת היא שהקבוצה לא מבינה עד כמה היא חלשה. נכון, החלק ההתקפי מסוכן מאוד וגם הקישור מייצר הברקות מדי פעם, אך ההגנה מזעזעת, וכשקבוצת תחתית משחקת בחוסר נחישות ועושה הגנה עם חמישה שחקנים בלבד, זה נראה כמו המחצית הראשונה הערב. בלי להרוויח את עצמה כל שבת מחדש, הכחולים יכבשו כמעט בכל משחק, אך ירדו ליגה בסוף העונה.

כשמנתחים את הקאמבק הכחול צריך לתת מקום של כבוד לחילוף של עידן בראון בדקה ה-30. במצב של 2-0 ליריבה, המאמן הצעיר החליט לשנות מערך ולהוסיף עוד בלם (ספק כדי לא להתבזות). החילוף הזה, שהיה למעשה הודאה בטעות, החזיר איזון למשחק ההגנה של המלאבסים. פתאום גם החלק ההתקפי נראה יותר טוב, גם בגלל המוטיבציה הגבוהה איתה עלו שחקני הפועל פ"ת לחצי השני.

השער המצמק הוא התשלום הראשון מני רבים של מרקו בלבול על סגנון המשחק הפסיבי. קבוצה חלשה כמו הפועל פ"ת הגיעה לרחבה בקלות, הניעה כדור על סף הרחבה, ועמדה כל-כך קרובה לשער עד שגם בעיטה מהמקום ללא תנועה בלי כדור הצליחה להכניע את השוער הסרבי סטויקוביץ'.

כל סוגיית הפנדל שערורייתית מבחינת כל הגורמים. קודם כל מצד השופט כמובן, שזיהה שלא היה פנדל ובכל זאת בחר להתייעץ עם הקוון שעמד רחוק, וגרם לו לשנות את דעתו. שנית, מצד אבי נמני, "פרשן" ספורט 1, שבמבט ראשון זעק "פנדל!!" ואח"כ בהילוכים חוזרים עם זום באיכות HD יודע לבקר את השופט. שלישית, מצד כדורגלני הפועל פ"ת, שלאחר השריקה לפנדל רבים על זהות הבועט כמו ילדים, במקום שהמאמן ייקבע מראש מי הבועט הקבוע. ואחרון חביב הוא הכישלון של התקשורת.

לפני שבוע אותה הפועל פ"ת קופחה מול באר שבע בדיוק באותה צורה. כמה מכם זוכרים את זה? התקשורת מצידה הזכירה את הקיפוח בחצי שורה, כשבמשחק הערב, כשזה קורה לקבוצה "גדולה", כל כותרות האתרים זועקות חמס, והאירוע נהפך למיין אישיו במשחק. גם לאיגוד השופטים לא חסר, כשבשבוע שעבר הוא קבע לאחר שלושה ימים בצורה שקטה שיכול להיות שהשופט טעה ושטעויות קורות, ואילו הערב שעה לאחר המשחק כבר יצאו באיגוד כנגד ליאני והודיעו שיושעה לשבועיים. צדק צדק תרדוף, אבל רק כשזה למען כיסיו המלאים של יעקב שחר.

הפנדל שנשרק הערב יחד עם הפנדל בגמר גביע הטוטו הוכיח עוד דבר אחד על בלבול, היורש של אברהם גרנט: את הדבר החשוב ביותר שאפשר לקבל מהמאמן המעוטר, התחת של אברם, הוא לא ירש.

Comments


bottom of page