top of page

זוהי מלחמה על המקום הרביעי. . . / אלכס מילוש

***מתכוננים למשחק מכבי חיפה Vs. הפועל רעננה, מחזור 28***

הפליאוף העליון התחיל, ספגנו 2 גולים ב 7 דקות, חזרנו ואז בא שופט… הגיע הזמן לניצחון ראשון בפליאוף העליון!

תאריך: 20/03/16

מגרש: נתניה חדש

שעת המשחק: 20:30

שופט: אורן סימיניאן (לא שפט העונה את מכבי חיפה כשופט ראשי)

ההרכב המשוער מכבי חיפה: ולדימיר סטוייקוביץ'; עיאד חבשי, מארק ואליינטה, דקל קינן, טאלב טוואטחה; עטאא ג'אבר, רומאריו פירס, יוסי בניון, גילי ורמוט, אלירן עטר וגליינור פלט.

הרכב משוער הפועל רעננה: אריק יאנקו; עדי נמני, דודי טירם, בן והבה, עידו לוי, עמנואל אמבולה; יובל שבתאי, בן בנימין, רנה מיחליץ'; אוואנס קנגאווה, דיאן ראדוניץ'

בואו נבחן איך שתי הקבוצות מגיעות למשחק הזה, רעננה מגיעה אחרי שהצליחה להשלים את המשימה אותה החלה עוד בעונה הקודמת (וכשלה) כאשר היא הצליחה להתברג בפליאוף העליון. כדי להוכיח לכולם שהיא לא מתכוונת להיות ספק הנקודות של האחרות היא נתנה את אחד ממשחקיה הטובים ביותר נגד ב"ש שבוע שעבר והפכה את המשחק המרכזי למשחק של נקודה אחת בלבד. באופן כללי יותר הקבוצה מגיעה לאחר שניצחה רק פעם אחת בחמשת המשחקים האחרונים שלה, שתי הפסדים ושתי תוצאות תיקו. מה שבעיקר לא עובד ברעננה זה ההתקפה שהצליחה לכבוש רק שלוש שערים בחמשת המשחקים האחרונים. מכבי מגיעה למשחק הזה בעיקר אחרי מפח הנפש במשחק האחרון, אחרי 2 שערים ב 7 דקות, הקבוצה ידעה לחזור ל 2-2, הייתה במומנטום וכנראה הייתה כובשת עוד אבל אז הגיע השופט ועם שתי החלטות בגדר שערורייה פשוט גמר את המשחק. אדות למשחק הזה נראה היום על הדשא, או יותר נכון לא נראה את נטע ונראה איך זה ישפיע על המשחק שלנו. ברמה הכללית הקבוצה מגיעה לאחר הפסד, 3 ניצחונות ותיקו בחמשת המשחקים האחרונים. בניגוד לרעננה ההתקפה הירוקה עובדת היטב עם 13 שערים בארבעת המשחקים האחרונים.

אז כמו שראינו בכותרת, היום אנחנו מייחלים לראות ניצחון ראשון בפליאוף העליון, 3 נקודות וביסוס המקום הרביעי מול הקבוצה שמתחרה באופן ישיר אתנו על מקום זה. לטובת כך הנחתי את שתי הקבוצות על שולחן הניתוחים.

מבחינת ההגנה של רעננה המילה המרכזית היא בלבול, ההגנה שהכי מאופיינת בליגה בטעויות ברחבה, עבירות וידיים שנשלחות ברחבה הם דרך קבע. הצד של דודי טירם ועדי נימני הוא צד מאוד איטי וכבד, הפריצות על האגף הזה מצד ימין תמיד מובילות לבעיות ברחבה, כך היה במשחק נגד בית"ר וכך היה במשחק הקודם נגדנו. הערב, כמו גם נגד ב"ש סילבס פותח עם מערך של שלוש שחקנים במרכז ההגנה, במידה וההגנה תצליח לשמור על צפיפות ורווחים קצרים מקו הקישור האחורי יהיו קטנים, היא תצליח להרים קשיים על ההתקפה הירוקה.

קו הקישור האחורי של רעננה יותר נועד להיות תחנת מעבר קדימה ולא לצורך ביסוס שליטה במגרש, רעננה לרוב משאירה את בן ביניימין לבד בקו הקישור האחורי, מה שיוצר מרחקים גדולים בין קו הקישור שלה והגנה. יובל שבתאי ומחליץ' לרוב מחפשים את התנועה קדימה בדריבל, או מסירה ארוכה וברוב המשחקים בהם רעננה מנצחת היא לא שולטת במרכז השדה, לרוב גם מפסידה באחוזי החזקת הכדור.

ההתקפה היא סיפור אחר, עם הוספתו של ראדוניץ', רעננה הוסיפה את ממד הכוח לממד המהירות, בעוד שרוב הכדורים היו מועברים מהר ומעל קו ההגנה והוא יכול היה לנצל את המהירות שלו לתנועות עומק מעבר לקו ההגנה, דיאן הוא שחקן אחר לגמרי. במשחקים שהוא עלה בהרכב, רעננה יותר נעזרת בכוח הפיזי שלו, ביכולת שלו לשמור על הכדור עם הגב ככלי התקפה, הן לבעיטות מרחוק של שבתאי ומיחליץ' והן לתנועות קצרות יותר לעומק של קנגאווה. אי עצירת הסגנון הזה ושמירה צמודה על הפריצות של קנגאווה ינשלו את מכבי מהמקום הרביעי.

שחקן לסתימת חורים ואולי גם פיות / צילום: אורטל דהן זיו


מבחינת מכבי וההגנה שלה תשומת לב תופנה ל 2 שחקנים, סטוייקוביץ' וחבשי. ננסה לראות את הסיבות:

סטויקו הודה השבוע שהוא עדיין לא חש שהוא חזר לכושר מלא מאז הפציעה, המשחק נגד בית"ר היה גושפנקא נוספת לזה. כדי שנוכל להיות רגועים ולבטוח בלפחות עמדה אחת על המגרש ולדימיר יהיה חייב להראות את היכולת שהביאה אותו להיות שוער העונה בעונה שעברה, מינימום טעויות.

איעד חבשי הוא תעלומה, נראה שהוא משמש העונה כסתימת החורים של רוני לוי בכל משחק בו חסר לו שחקן הגנה. בהיותו בלם, הוא כבר שיחק מגן וגם קשר אחורי, כאשר בשני התפקידים הזרים לו הוא לא הצטיין. היום עלתה ברשתות השאלה, עד כמה באמת גרוע יובל יוסיפוביץ שרוני לוי לא נותן לו צ'אנס? האם היותו מגן טבעי בעמדה הזאת לא מספיקה? האם מבנה גופו שטוב יותר מחבשי, משומר ודגני לא מספיקה? האם ההצטיינות שלו בגיל נוער בעיקר בהגבהות ובישולים (19 בעונת הפריצה שלו בנוער) לא מספיקים לקבל את חולצת ההרכב ששני המגנים הימיים לא כשירים? או שפושט יש פה משהו שלא מספרים לנו??

מבחינת שאר ההגנה, התפקיד המרכזי שלהם יהיה להראות משחק אחראי ונטול טעויות, שאני אומר נטול טעויות אני לא מתכוון לספיגה של שתי שערים ב 7 דקות! דקל יהיה חייב להראות את הפיזיות שלו מול שחקן כמו ראדוניץ' ולנצח במשחק הראש בעוד שטאלב יהיה חייב לפקוח על המהירות של קנגאווה כדי לנטרל את ההתקפה של רעננה שידעה ימים טובים יותר.

מבחינת הקישור וזכר לשופט של שבוע שעבר חיפה תחסר את נטע, אני לא רוצה להגיד את זה שוב אבל ללא ספק שטף המשחק והאפקטיביות שלו השנה קמה ונופלת על החטיפות כדור והמסירה קדימה של נטע, במקומו יעלה פירס, שחקן בעל איכויות שונות לגמרי, הוא יהיה חייב להיות עוגן הגנתי כמו בעונה הטובה שלנו בנתניה (לא השנה) על מנת שמכבי תשלוט במגרש ותדע לצאת קדימה.

מבחינה התקיפית, רביעיית החוד הקבוע חוזרת למשחק נוסף יחד, עד כה מכבי לא נוצחה שהם עלו, מצד שני ראינו מה קורה שמוציאים פרט אחד בחוליה הזאת נגד בית"ר. הצד ממנו חיפה תצטרך לתקוף הוא הצד הימיני של ורמוט, כאשר הוא יכול לנצל עם התנועה שלו צד איטי ומסורבל של ההגנה האדומה. עוד מומלץ לחיפה להרים כדורים לרחבה גם במידה ופלט לא נמצא במצב אידאלי מול הבלם שמולו, רעננה מרבה להשתמש בידיים (חיפה וב"ש) לפנדלים ולבצע מגוון טעויות אחרות, לחץ על הפן הבעייתי הזה יכול להיות מתורגם לשערים קלים.

נקודה אישית: יש לנו העונה בעיה "להרוג" סיטואציות, יתרון מבטיח הופך ללחץ מול שער מצמק, אפשרות לטיפוס במעלי הטבלה הופך להיות לכישלון במשחק מכריע. המשחק היום הוא על המקום הרביעי, הרבה תלוי בו, זה הזמן לתפוס פער של 4 נקודות ולהתחיל להתכונן למשימות הגביע, בהצלחה!

עד הפעם הבאה, תחשבו חיובי, תחשבו ירוק!

Comments


bottom of page