top of page

זמן לסכם / אופיר קריב

עונה הפכפכה עברה עלינו, עונה שאפשר לראות בה שלילי ואפשר לראות בה חיובי.

תקציר קטן של העונה, למי ששכח –

העונה נפתחה בצורה הכי מחרידה שיש, הפסדים צורמים, כמעט ולא בועטים לשער, לא מצליחים לכבוש.

אחרי השער הראשון נפתחו קצת השערים, אבל רק מעט, הקבוצה סיפקה לא מעט משחקים משעממים לצד כמה נצחונות מרשימים בהם זכור המהפך בדרבי מ0:2 ל4:2. בינואר נעשו כמה שינויים קוסמטיים בעיקרם שוחררו או הושאלו שחקנים כמו ידין, תורג'מן ושכטר והגיעו שחקנים כמו ורמוט ופירס.

האם זה היה השינוי? / צילום: אורטל דהן זיו


לקראת סיום העונה הקבוצה החלה קצת להתחבר עם עליות ומורדות, והצליחה להשתחל לפליאוף העליון עם כמה נצחונות משכנעים כמו על מכבי פתח תקווה בתוצאה 4:0. הפליאוף העליון נפתח כמו העונה, בכמה הפסדים צורמים אך לשמחתינו הסתיים בכמה נצחונות משכנעים שבסופם השיגה הקבוצה את המקום הרביעי המוביל לאירופה (קשה להתעלם ולשכוח את המחזור האחרון, אך לצערי אני מניח שאותו כל קורא פה זוכר).

לצד עונת הליגה, התנהלה בצורה שונה עונת הגביע בה נראתה מכבי חיפה אחרת, לוחמנית יותר, שמחה יותר, ומוצלחת יותר. גמר הגביע כזכור סיפק לכולנו סיום מתקתק לעונה.

נראה שהכי קל יהיה לקטר עכשיו, ולספר כמה שזה לא היה זה וכמה שצריך שינויים, אבל אני מתחיל כאן בכמה נקודות חיוביות שזיהיתי בעונה הזאת :

  1. הגביע הראה אופי של הקבוצה – כבר כמה שנים אומרים שלמכבי חיפה יש חומר שחקנים מוצלח אבל משהו מתפקשש. דווקא בגביע היה נראה שהכל מתחבר, ואם באיזשהי דרך ניתן יהיה להנחיל לשחקני מכבי חיפה את האופי הזה שפרץ במשחקי הגביע יהיה ניתן לבנות קבוצה חזקה יותר שתאבק בקבוצות הצמרת.

  2. ראינו שיתוף של שחקני הנוער או של שחקנים צעירים שכבר כמה שנים אנחנו, האוהדים, מתלוננים שלא מספיק רואים. דווקא השנה שותפו באופן משכנע המון שחקנים צעירים כדוגמת נטע לביא, ריאן, חבשי, סאן מנחם, ג'אבר, גוזלן, הירש ועוד…

  3. באוויר נושבת רוח שונה (אולי פחות תמימה) מצד האוהדים, שמתאכזבים מהקבוצה שנה אחר שנה ודורשים לראשונה משהו אחר. ההתעוררות הזו בקהל נעשית בצורה מתונה ומשפיעה ככל הנראה גם על השפעות המועדון.

  4. הוספת תפקיד חדש לצוות הניהול (למרות שהגדרתו לא לגמרי ברורה), שמראה על הבנה מצד ההנהלה שיש צורך בשינוי תפיסתי.

שילוב נטע, החלטת העונה! \ צילום: אורטל דהן זיו


על אף כל אלה, אני מעריך שלקראת העונה הבאה מספר המנויים ירד. יש תחושה חזקה בקרב אוהדים רבים שהאהבה למועדון היא חד צדדית, שהאוהדים נותנים את כל כולם לקבוצה ובאים בהמוניהם אך לא מקבלים מהקבוצה לא הערכה ולא הנאה מהמשחקים. אם אוכל לתת נקודה משמעותית אחת לשיפור, אני אגיד שהקבוצה מוכרחה לפעול בכדי לשפר את היחסים עם האוהדים. לטעמי ייתכן ויש צורך בהרחבת התפקיד של דובר המועדון ושיתופו עם אנשים נוספים שתפקידם יהיה לפנות לקהל. בקבוצות רבות באירופה ישנם כחלק מהמועדון אף נציגים מארגוני האוהדים איתם מתבצעות ישיבות קבועות.

אין ממקומי לתת כאן הצעות מקצועיות למועדון, אבל אני כן מקווה שמערך הסקאוטינג יעשה הקיץ עבודה טובה יותר משנים קודמות. אמנם שחקנים זרים מוצלחים לרוב נמנעים מהליגה הישראלית, אך ישנם גם שחקנים ישראלים שיכולים להגיע להשלים בצורה טובה את הסגל (מישהו זוכר את סנטיאהו סולליך?).

נוכל לאחל לעצמו רק שנה מוצלחת יותר, עם יותר תאווה ויותר רעב. בגמר הגביע הייתה שמחה הן בקבוצה והן בקהל שלא נראתה זמן רב בכרמל, אם רק נוכל שוב לשחזר את השמחה הזאת, לקבל כדורגל אמיתי, מהנה יותר, אז לבטח נהיה מרוצים.

Comments


bottom of page