top of page

חמסה חמסה חמסה ! / רוני נבון

לא מעט פעמים עמדה מכבי חיפה ב"מאני טיים" כשמסביבה אמרו יותר מפעם אחת ש "אם לא יהיה פה ניצחון זה יהיה תחילתו של משבר" כשהפחד ש"כל תוצאה פרט לניצחון עלולה לסבך אותה" היה באוויר תוך הבנה ברורה ש"רק ניצחון יעניק למכבי חיפה את המקום הראשון" וזהו "מבחן רציני לירוקים" .

כל אלו ציטוטים שנשמעו לא מעט במהלך השנים בהקשר לצמד המילים מכבי חיפה, כאשר כל ציטוט טומן בתוכו רגשות רבים וסיפורים מרהיבים. אך המשותף לכל הציטוטים הללו הוא שאחריהם באו משחקים שהסתיימו עם חמישה שערים של מכבי חיפה ברשת היריבה תוך שמירה על שער נקי מספיגות. אז משילוב מהיר של רגש ותוצאה, נראה שהלחץ עשה למכבי חיפה רק טוב. אך מעניין יותר הוא מה קרה אחר כך? כי יותר קשה מלהגיע ליכולת טובה במשחק הוא לשמר אותה לאורך זמן.

ובמבט מהיר אל תוצאות 5:0 ההיסטוריות של הקבוצה :

עונת 1993-1994 , מחזור 25 , ניצחון 5:0 למכבי חיפה על מכבי תל אביב אצטדיון: קריית אליעזר המאמן: גיורא שפיגל

ניצחון חשוב שהחזיר את מכבי חיפה למקום הראשון בטבלה באותה עונה בה היה ברור שאחת מבין המתמודדות במשחק הזה תהיה האלופה. האווירון בחוד ההתקפה של הירוקים וגם אחד מהכובשים במשחק, מרקו בלבול שלט בהגנה תוך הפגנת יכולת מצוינת ולא עשה חיים קלים ליריבה. מהצד הצהוב אבי נימני ואלי דריקס בהתקפה עם רצף החטאות ובכלל היכולת אותה הציגה מכבי תל אביב לא ייצגה כלל קבוצה שהתמודדה לאליפות.

מכבי חיפה סיימה את המשחק הזה בתבוסה ואת העונה כולה כראוי ליכולת שהציגה במשחק הזה, סיימה כאלופה. בנוסף לתואר, לא מעט הישגים נרשמו באותה עונה למכבי חיפה החל משיא השערים לעונה שעומד על 97, שיא צבירת הנקודות לעונה שהגיע ל-95 ועד שיא הבישולים לעונה אותו קבע אלון חזן שעומד על 16 .

והמשחקים שאחרי? 3:0 נגד בני יהודה ולא פחות מ 6:1 בדרבי נגד היריבה האדומה.

עונת 2014-2015 , מחזור 22 , ניצחון 5:0 למכבי חיפה על מ.ס אשדוד אצטדיון: בלומפילד המאמן: מרקו בלבול

הייתה זו הפעם האחרונה בה נפגשו מכבי חיפה ומ.ס אשדוד במסגרת ליגת העל. אשדוד הגיעה כשהיא נמצאת בתחתית הטבלה ומכבי חיפה הגיעה לאחר הפגנת יכולת מאכזבת בעונה הזו כשהיא יודעת היטב שאם לא תנצח במשחק הזה הסיכויים שלה להעפיל לפלייאוף העליון עלולים להיפגע.

מרקו בלבול כבר הספיק לעבור מעמדת הבלם לעמדת המאמן כשהוא זוכר היטב איך צריכה להיראות קבוצה שמביסה את היריבה שלה. לפני המשחק התלבט רבות בלבול האם לתת לחן עזרא לפתוח בהרכב הירוקים, אך קיבל ממנו את התשובה על כר הדשא כשהבקיע צמד. המבקיעים הנוספים היו מוחמד קאמרה, איתי שכטר, ואלירן עטר שלפני המשחק הזה הצהיר "מעכשיו ועד סוף העונה אנחנו משחקים בשביל הקהל" .

הקהל הירוק העדיף לראות הוכחות לדבריו של עטר ורובו העדיף לצפות במשחק בבית ולא להגיע לאצטדיון, אך ככל הנראה התחרט על כך לאחר שהירוקים הביסו והבקיעו שערים נפלאים. אז הבטחות מקיימים? על השאלה הזו יידע לענות היטב אלירן עטר.

והמשחקים שאחרי? תיקו 2:2 עם הפועל תל אביב וניצחון 2:1 על מכבי נתניה.

עונת 2016-2017 , מחזור 8, ניצחון 5:0 למכבי חיפה על הפועל אשקלון אצטדיון: סמי עופר המאמן: רנה מולנסטיין

הפועל אשקלון חזרה לליגת העל ומתייצבת מול מכבי חיפה למפגש החמישי בין הקבוצות בכל הזמנים במסגרת הליגה כאשר ארבעת המפגשים האחרונים בין השתיים הסתיימו בניצחונות לירוקים. התלבטות קשה של מאמן הפועל אשקלון יובל נעים לגבי שיטת המשחק בה יבחר להתמודדות מול הירוקים שמתחילת העונה התקשו מעט מול קבוצות קטנות וסגורות. גם כאן הלחץ גדול והמשמעות של ניצחון היא חשובה ביותר עבור רוח הקבוצה הירוקה וכמובן עבור מיקומה בטבלת הליגה שאלו הם הימים שישפיעו עליו מאוד. מכבי חיפה הצליחה לעמוד במבחן, הצליחה להביס את הפועל אשקלון ומעבר לכל הצליחה לגרום לטירוף ביציעים הירוקים ,שלהבדיל מהניצחון האחרון בו כבשו הירוקים חמישה שערים הפעם היו מלאים באוהדים שקיוו כל כך לחגוג שני ניצחונות רצופים לקבוצתם בליגה.

והמשחקים שיגיעו אחרי? זו תעלומה.

אם כך, מה משותף לשלושת החמישיות של מכבי חיפה? במבט חוזר אל הציטוטים יש שני ביטויים שלא ניתן לפספס "עלולה לסבך אותם" ו "רק ניצחון" . הדבר האחרון שרוצה מכבי חיפה של העונה הנוכחית הוא להסתבך ומה שהיא צריכה להחדיר לצוות השחקנים שלה זה רק ניצחון, אחרת זה יחולל משבר אמון לא קטן הרי הקהל והצוות המקצועי כל כך מאמין, סבלני ותומך שאם לא יהיו תוצאות טובות לתהליך אותו עוברת הקבוצה זה יגרום לאמונה להיות בסכנה, את הסבלנות יהפוך לספקנות ומהתמיכה נתחיל לראות רק דעיכה .

אסור לו להסתבך, צריך רק ניצחון / צילום: אורטל דהן זיו


בכל הניצחונות הגדולים הללו בהם הצליחה מכבי חיפה להבקיע חמישה שערים ולא לספוג אף לא שער אחד היא ניצבה במעין צומת דרכים חשובה עבור דרכה בליגת העל ומכאן שאם תשמור הקבוצה על הדריכות ותייחס לכל משחק את החשיבות המתאימה , לפי הסטטיסטיקה היא תהיה בדרך הנכונה.

אז מה יקרה במחזורים הקרובים בהם ישחקו הירוקים? ראינו איך זה נגמר לאחר תוצאות 5:0 בעבר, מסתמן כחוסר יציבות אבל מה שבטוח לא היה אחרי כל ניצחון כזה – הפסד. אנחנו נהיה במתח האם נראה יכולת טובה מתמשכת ובמכבי חיפה לבטח יגידו לפני המשחקים הבאים "חמסה, חמסה, חמסה!"

コメント


bottom of page