top of page

חריף כשום / יצחק שום מדבר

יצחק שום, מגדולי מאמני מכבי חיפה – התראיין ביום חמישי לתוכנית האוהדים "יציע ג'" בהנחייתו של רפאל קבסה.

המאמן הישראלי, אחראי על אחד ההישגים הגדולים ביותר בתולדות הכדורגל הישראל, ונחשב כאחד המאמנים הגדולים ביותר שאימנו את מכבי חיפה. ראיון מרתק עם יצחק שום.

השחקנים הזרים כיום בליגת העל יחסית לתקופתו: "זו אחת הבעיות של הכדורגל הישראלי, אולי אי אפשר להחזיר את הזרים של פעם אבל אנחנו גם לא חייבים שיהיו חמישה זרים בכל קבוצה אפשר להביא שלושה יותר טובים. מעבר לזה היום כמעט לא רוצים לבדוק את הזרים, הסוכנים מביאים אותם, הם חלק חשוב בהבאתם, אך עדייין אף אחד לא עשה אותם למביני כדורגל. זה בא על חשבון איכות, לא רק של הזרים אלא גם של הישראלים."

"הגענו למצב שכיום אנחנו יכולים לראות מי מאמן את הנוערים והילדים ואז אפשר להבין שאין שום צ'אנס שלנו זה יתרומם אי פעם. 90% מהמאמנים לא היו אנשי כדורגל, ובגלל שהם מוכנים לקבל פחות כסף אז מוכנים להביא אותם ונותנים להם לאמן. בנערים ובילדים אחד המרכיבים החשובים הם הדגמה, לא ראיתי לאחרונה איך מדגימים לילד איך צריך לעצור למסור ולבעוט את הכדור. כולם רוצים לעשות את "הטיקי טאקה" של ברצלונה הכדור וממש אי אפשר לעשות הדברים האלו בצורה הזאת. אנחנו תמיד רוצים לקפוץ כמה רמות קדימה בלי לעבור על היסודות.". המשיך המאמן.

יצחק שום ורוני לוי. צילום: ראובן כהן, האתר הרישמי.


לשם דוגמה התייחס שום לצעירותו: "אני זוכר מה אני עברתי כשהיה לי מאמן בשם שפר, שהייתי עומד 30-40 דקות על כל דבר, לומד איך לעשות פס. היום הדברים השתנו, עכשיו זה הנעת כדורגל בעבר זה שיחקו פסים, היום זה צמצום רווחים פעם זה היה שהבלם חייב להיות על קו האמצע. אנחנו מדברים על 50 שנה לפני לא 20."

הבאת הזרים בזמנו: "בחיים לא הבאתי זר מבלי שראיתי אותו במדינה שהוא משחק בה, בדרך כלל בהפסקת המשחק כשכולם הלכו הייתי מגיע לאוהדים ושואל על השחקן שבאתי לראות, מכיוון שהאוהדים הם הכי אמיתיים שיגידו לך איך השחקן. ולפעמים באתי לצפות בשחקן איחד ובחרתי באחר."

איכויות הדור: "על פי התוצאות הדור לא מספיק טוב, אבל המאמנים גורמים להם והם הבעיה העיקרית של הכדורגל הישראלי, הם חלק מזה בכך שהם לא דורשים מספיק מהשחקן. המאמנים רוצים להזדהות עם השחקנים, בסוף המשחק אני גאה בשחקניי שנתנו את הכל, אפשר לחשוב שהם לא צריכים לתת את הכל. ואנחנו יוצאים יפי נפש אל מול השחקן. אם המאמנים מצויינים השחקנים מצויינים אז למה הכדורגל כך רע. אני אומר את זה כי אני רוצה לשנות משו בכדורגל הישראלי ואחד השינויים המרכזיים שיהיה מנהל מקצועי בכל קבוצה."

מצב הקבוצה: "מכבי חיפה זקוקה למנהל מקצועי, אם מכבי חיפה הוא אחד המועדונים המפוארים בכדורגל הישראלי, גם הניהול הוא כמו באירופה אבל הם לא מוכנים לקבל את הדבר הזה. אני בטוח שבסופו של דבר כל הקבוצות בכדורגל הישראלי יבינו שזה המרכיב החשוב ביותר. מאמן כדורגל לא צריך להיות מול בעל קבוצה, הוא שיהיה מישהו באמצע שבעל הבית יפנה אליו. הוא זה שמהביא את המאמן שתהיה לו מחוייבות שכל הצדדים שירצו בהצלחה. ולא שעוזר מאמן יביא את "יס מן" שלו זה ששם את הקונוסים במגרש."

השיטות ההגנתיות של המאמנים בליגת העל : "רוב המאמנים אלו חבר'ה צעירים שאין מאחוריהם שום גב כלכלי והם בדרך כלל מנסים לעשות את מה בעל הבית אומר להם והם לא הולכים נגדו. ולכן הם רוצים לשרוד וכשרוצים לשרוד לא מסוגלים לשחק כדורגל שאפילו הם מאמינים בו והם כל הזמן רוצים רק לא להפסיד. היום כל אחד בליגה יכול להיות מאמן לא משנה מה הוא עשה ואיך הוא עשה. ואם נוסיף לזה שחלק מהמאמנים הם גם לא היו שחקני כדורגל. תיקחו את הכל ביחד ותוכלו להבין למה הכדורגל נמצא איפו שהוא נמצא."

מה צריך להשתנות במכבי חיפה: "אני לא צריך להתחנף ליענקל'ה שחר, אין הרבה דמויות כמוהו ויענקל'ה מבין כדורגל, אך העולם קצת הלך קדימה בהקשר של המנהלים המקצועיים. בכל חמשת הארצות שבהם אימנתי בכל מקום היה לי מנהל מקצועי. כשאימנתי בבית"ר והיה המנהל הטכני גיורא שפיגלר זו הייתה בשבילי חוויה. כי כשאני סיימתי משחק ויכלתי לשאול את גיורא מה הטעויות שלי במשחק, זה קצת אחרת לקבל ממנו מאשר אתה מקבל את זה מבעל הבית."

Comments


bottom of page