top of page

יש היגיון בשגעון?

  מאת זאב המל| כולם ממהרים לקטול את מינויו של רפא בניטס, אבל האמת היא שהרזומה שלו חזק מאוד בתחום בו ריאל מדריד נכשלת כבר שנים רבות: קידום שחקני בית ויצירת המשכיות בסגל. נכון, הוא רב עם כל העולם ונכשל לא מעט, אבל אם זה היה תלוי בו, ריאל לא היתה מודחת מליגת האלופות על ידי שחקן שגדל אצלה.

23 במאי 2015. ריאל מדריד מסיימת עונה טובה מבחינת מספרים, אך ריקה מתארים. לא מתקבל על הדעת עבור המועדון המפואר, העשיר והמעוטר ביותר בעולם. כצפוי, מאמן הקבוצה קרלו אנצ'לוטי הוא זה שמשלם את המחיר. האיטלקי היה אהוד בקרב הקהל המדרידאי ובעיקר על השחקנים שקיוו להמשיך לעבוד עימו גם בעונה הבאה, אבל ההנהלה הולכת על רפאל בניטס, בסך הכול המאמן המקומי השלישי ב-10 שנים האחרונות שמקבל את הג'וב הנחשק.

הנשיא פלורנטינו פרס או סמכות ניהולית אחרת כלשהי, לא פירטו את סיבת ההתקשרות עם בניטס שזה עתה סיים קדנציה בנאפולי בצורה מאכזבת, בלי כרטיס לליגת האלופות. מינויו של בניטס מוזר בעיני האוהדים והפרשנים בשל מדיניות הקבוצה בשנים האחרונות בנוגע לתפקיד הנחשק. מוריניו הגיע אחרי שזכה בטרבל היסטורי עם אינטר ואנצ'לוטי בא אחרי דאבל עם פריז סן ז'רמן.

שניהם קיבלו כל מה שחפצו בו בשביל לעמוד במטרה שהוצבה מצד הנהלת המועדון. כל אחד הצליח בדרכו שלו אבל בשורה התחתונה, שניהם לא הצליחו לשמור על המשכיות ובסופו של דבר שילמו על כך בכיסא שלהם. המסר בהחתמתו של רפא בניטס למאמן הקבוצה הוא כנראה שרב הנסתר על הגלוי מבחינת פרנסי ריאל. זה לא מנע מהספרדי ששיחק ואימן בקבוצות הצעירות והמילואים של הקבוצה, לדמוע במסיבת העיתונאים בה הוכרז מינויו. לפחות הוא שמח. 

הימור נכון של פלורנטינו פרס?


בזכות ולא בחסד

עבור בניטס, הגעה לריאל מדריד היא סגירת מעגל מרגשת  שמסמלת יותר מכל את עבודתו הקשה במהלך השנים. לאחר שסיים את קריירת המשחק הקצרה שלו (פרש בגיל 26) במהלכה שיחק בקבוצות הזוטרות של ריאל מדריד ומאוחר יותר בליגה השנייה והשלישית בספרד, החל לאמן את קבוצות הנוער וגם את ריאל קסטייה אותה מאמן היום זידאן.

הוא זכה בשתי אליפויות עם קבוצת קסטייה בי', אבל ההצלחה האמיתית הראשונה שלו הגיעה בוולנסיה. למי שלא זוכר, בניטס הגיע לוולנסיה אחרי שכוכבה הגדול של הקבוצה דאז, מנדייטה, עזב ללאציו האיטלקית. אחרי העונה החלומית ב-2004 בה הוביל את ולנסיה לזכייה באליפות ובגביע אופ"א, התגלו חילוקי דעות בינו לבין ההנהלה בנוגע לרכש מה שהוביל לעזיבתו דווקא בתום העונה הכי טובה בקריירת האימון שלו.  

התחנה הבאה של הספרדי היתה ליברפול של אחרי עידן ז'ראר הוייה ולמרות שאליפות הוא לא הביא, בניטס כן הצליח להחזיר את ליברפול למרכז הבמה. מעונה לעונה הוא הביא המון שחקנים ספרדים או כאלו ששיחקו בליגה הספרדית דוגמת ריינה, טורס, ריירה, צ'אבי אלונסו, מוחמד סיסוקו ופביו אורליו אבל זה לא מנע ממנו לעבוד עם חומר הגלם הקיים.

לדוגמא, ג'יימי קראגר שעד הגעתו נחשב לשחקן אלמוני יחסית, הפך במהרה לאחד הבלמים הדומיננטים בפרמייר ליג ובליגת האלופות של אותם שנים, כל זה כשהוא כבר קרוב לגיל 28. בסופו של דבר בניטס לא הצליח לפגוע בהגמוניה של צ'לסי ומנצ'סטר יונייטד בליגה וזו הסיבה המרכזית בגינה הדעות לגביו באנגליה חלוקות. מצד אחד, הוא החזיר את ליברפול לקדמת הבמה עם שני תארים וקידם שחקנים לרמה של כוכבים ברמה עולמית דוגמת צ'אבי אלונסו, פרננדו טורס, חאבייר מסצ'ראנו וסטיבן ג'רארד.

מנגד, הוא לא הצליח הרבה יותר, אם בכלל מז'ראר הוייה, קודמו בתפקיד. שתי הקדנציות הבאות באינטר וצ'לסי היו קצרות ומאכזבות (למרות שהוא זכה עם צ'לסי בליגה האירופית) ואחריהן הגיע בניטס לנאפולי שם בילה שנתיים בינוניות אבל בשורה התחתונה, מדובר על מאמן שזכה בתארים עם 5 מועדונים שונים והוא בן 55 בלבד. בסופו של דבר זה גם היה לאחד הגורמים המרכזיים בגינו פלורניטנו פרס החליט לתת לו את המפתחות. 

יצליח לשחזר את הימים הגדולים?


0 ביחסי אנוש

"הוא הורג את השופטים וטוען שכולם נגד יונייטד. המנג'ר היחיד באנגליה שיכול לצאת ללא עונש מהדברים האלה", כך תקף בניטס (אז בליברפול) באמצעות אמצעי התקשורת את לא אחר מאשר אלכס פרגוסון שאימן את יונייטד. זה קרה בעונת 2008/09 כאשר הקבוצות התמודדו ראש בראש על האליפות . ההתקפה זו הפתיעה רבים היות שפרגוסון נחשב לסוג של אוטוריטה בפרמייר ליג ואפילו מוריניו שידוע בפיו הגדול, הראה ייראת כבוד כלפיו.

אבל בניטס לא דפק חשבון ומשך אש. במשחק ליגה ב-2009, כאשר צ'אבי אלונסו כבש נגד בלקבורן, בניטס סימן מאין צורת צלב שהתפרשה על ידי המנג'ר היריב סם אלרדייס כאקט מתריס. אחרי התקרית פרגוסון התבטא בנושא והגיב כמו שרק הוא יודע: "הוא שחצן, איש גס רוח שלא יודע לשמר על המסורת של ליברפול ועל המנג'רים שלה".

גם עם מוריניו ישנם יחסים עכורים. אמנם שניהם הגיעו יחד לפרמייר ליג ב-2004, אך היריבות הספורטיבית גלשה לפסים אחרים דוגמת הקנטות בלתי פוסקות אחד על השני באמצעי התקשורת וגם היעדר לחיצת יד כאשר קבוצותיהם התמודדו אחת מול השנייה. בניטס לא הסתכסך רק עם מאמנים אלא גם עם שחקנים במהלך הקריירה שלו. לדוגמא, צ'אבי אלונסו אמר בשעתו שהוא לא רצה לעזוב את ליברפול אך מחלוקות מקצועיות עם בניטס הביאו לסיום דרכו בקבוצה. לדעת פרשנים רבים, הדעיכה הגדולה של ליברפול התחילה בעקבות עזיבתו של אלונסו לריאל מדריד.

מתגעגע לעימותים עם מוריניו?


מאמין בחומר גלם ספרדי

לצד החסרונות הידועים, לבניטס יש גם לא מעט יתרונות שעשויים לסייע בג'וב החדש, כמו האמון הגדול שהוא רוכש לשחקן הספרדי. בשנים בהן אימן בוולנסיה, שחקנים דוגמת ויסנטה, טורס, בראחה ואנגולו הצליחו לגבור על הגלאקטיקוס של מדריד. העונה ריאל הודחה מעשית על ידי אלבארו מוראטה, שחקן שיצא מהמועדון בגלל שלא נמצא עבורו מקום. בתום המשחק, הכביסה המלוכלכת החלה לצאת החוצה וגופי תקשורת תקפו מספר שחקנים על היעדר מחוייבות.

מוראטה לא לבד. גם דניס צ'רישב המושאל לוויאריאל סיים עונה נהדרת עם ארבעה שערים ושמונה בישולים. אסייר יראמנדי וחסה לא קיבלו מספיק דקות לדעת גורמים רבים במועדון ובקיצור, יש דעה רווחת לפיה בניטס יצליח להפיק יותר משחקני הבית של המועדון ושחקניו הספרדים.  ריאל הצליחה לקחת תארים בשנים האחרונות, אך לא לייצר שושלת ואפילו לא המשכיות. לכן הניסיון השונה הזה של פלורנטיני פרס למנות מאמן בסדר גודל של בניטס עשוי דווקא להיות מהלך שיש בו הרבה תכלית.

עליו בניטס בטוח לא היה מוותר. מוראטה.


הרי בריאל כבר ניסו הכל והגיעו לאותה תוצאה. אפשר לבקר ואף לחלוק על המינוי, אך ראוי לומר שמדובר במשהו שונה שאם יצליח, יביא רווח גדול מאוד לריאל. גם אם יגיע תסריט קיצון וכריסטיאנו רונאלדו יעזוב את הקבוצה, זה לא יהיה מצב זר עבור בניטס, שכמעט בכל תחנה בה עבר, הכוכב המרכזי עזב והוא נאלץ לבנות מחדש. לרוב הוא גם הצליח. 

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי.

Comments


bottom of page