top of page

לבד בפסגה

מאת: יונתן רון| על ערן זהבי לא תמצאו שערוריות, לא תקראו עליו שהיה בקזינו או חגג אחרי הפסד, ערן זהבי הוא זן אחר של ספורטאי, שקדן, תחרותי ותמיד רעב להצלחה. בטוחים שהוא ישראלי?

לפני פחות משלוש וחצי שנים קרה דבר די שגרתי בשנים האחרונות בכדורגל העולמי, שחקן עבר לקבוצה לאחר שגדל ביריבה העירונית שלה. במקרה הזה היו הרבה ביקורות על המהלך של המנג'ר הצעיר וחסר הניסיון ג'ורדי קרויף, אמרו שזה ייפול על יכולת מקצועית, אמרו שבהפועל היו לו הרבה ריבים בחדר ההלבשה עם השחקנים, אז אמרו.

במשחקו הראשון בצהוב עלה כמחליף בגביע נגד מכבי נתניה וכבש את שערו הראשון בדקה ה95 (אלא מה) ומשם התחיל לאט לאט לבסס את מעמדו ככדורגלן הישראלי הטוב ביותר של הדור הנוכחי וכשחקן המשפיע ביותר של מכבי תל אביב בשנים האחרונות. האחרון שהיה בעל השפעה כה רבה כמו הקפטן בצהוב היה קפטן אחר, אבי נמני שאמר אחרי המשחק האחרון: "זהבי לא יותר גדול ממני, הוא הרבה יותר גדול ממני". זהבי רץ הכי הרבה על המגרש בכל משחק, מגיע בכל משחק לשישה – שבעה מצבי בעיטה והתנועה שלו לעומק בלי כדור היא פשוט בלתי ניתנת לעצירה (למרות מה שמאמנים ישראלים אחרים אמרו בתקשורת וגילו שההפך הוא הנכון). תמיד יש הרגשה שמתישהו זה ייגמר, זה לא הגיוני מבחינת מספרים. הרי לזהבי אין את הדריבל של בניון או אפילו של ורמוט והוא לא כשרוני כמו ברקוביץ', רביבו או רוני קלדרון, אין לו בעיטה כמו של זוהר או טועמה, אבל ככה זהבי לבד בפסגה, שובר כל שיא אפשרי של עצמו, מנפץ כל אשליה שחשבנו על ספורטאי ישראלי, והכי חשוב בעל קור רוח שאין לרוב השחקנים באירופה. מרבית השערים של מספר 7 בצהוב הגיעו מהדקה 70 ואילך, מעבר לכושר הגופני המעולה שהוא מצוי בו, הוא תמיד מפוקס עד השנייה האחרונה, כי כשערן זהבי מסתכל על לוח התוצאות בדקה ה90 הוא לא אומר לעצמו המשחק נגמר עוד דקה בוא נשמור על התוצאה, הוא רץ ומנסה להבקיע עוד אחד.

לזהבי גם יש המון מזל, הוא נמצא בדור שאין לו מתחרים כמעט בזירה המקומית ושהקבוצה שבה הוא מככב מקבלת את התנאים הכי נוחים להצלחה שהיו כאן מאז ומעולם, תקציב ענק, אנשי מקצוע מהטופ האירופי (שאחר כך מצליחים להשתלב במועדונים הכי גדולים ביבשת), מאמני כושר ברמה הכי גבוהה שרק ניתן להציע וכל שחקן שנראה מתאים למכונה הצהובה מגיע מהר מאוד, כי כסף זה לא מגבלה. אבל זהבי חכם, ניצל את מה שניתן לו, המשיך להשקיע ובעיקר שיפר את המשחק שלו מקצה לקצה, מילד צנום עם בעיטה לא רעה וראיית משחק טובה שמשולבת בכניסה לעומק, הוא נהיה מכונת שערים בכל דרך שהיא: בראש, בעיטות חופשיות, הכנסות כדור במעבר שחקנים על הקו. זה לא משנה באיזו עמדה הוא נמצא ברוטציה הצהובה, על הקו מאחורי החלוץ או בתור חלוץ טבעי, הוא תמיד המוציא לפועל ותמיד מספק את הסחורה.

אחרי שלוש אליפויות, עונת טרבל היסטורית, העפלה היסטורית לליגת האלופות שבה סיים כמלך שערי המוקדמות, שבירת שיא השערים לעונה בליגת העל, נראה שהשיאים שנשארו לזהבי לשבור הם מעטים מאוד, ייתכן מאוד כי אם תגיע הצעה טובה עבור ערן ועבור מכבי תל אביב, זהבי יעזוב.

ימשיך במכבי? זהבי. צילום: מכבי חיפה, האתר הרישמי.


כמלך הבלתי מעורער של מכבי תל אביב ושל ליגת העל בשנים האחרונות, לנו בתור אוהדי כדורגל ניתן להעריך את הזמן שישחק בליגת העל, כי ספק מתי פעם אחרונה נראה כזה כוכב, שחקן, ספורטאי, בליגת העל שלנו.

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקובי.

Comments


bottom of page