top of page

לחבק את הצער / תמיר אלחיאני

כפי שצפינו כולנו, עונה רביעית ברציפות – הכל גמור כבר באוקטובר. אזהרה! סיכום מדכא לפניכם לואי סי קיי, קומיקאי ענק וסוג של אלוהים באופן כללי, התראיין לא מזמן לתכנית של קונאן אובריין ודיבר על חוסר היכולת של בני נוער לתקשר ולחוות רגשות בגלל הסמארטפונים והמסכים של כולנו. הוא דיבר בין השאר על העובדה שבכל פעם שעולה גוש של דיכאון בגרוננו, אנחנו ממהרים לשלוח הודעות ולהסיח את דעתנו מהכאב, הכל רק כדי לא להרגיש באמת.  לואי מפציר בנו לא להתחמק ו״לתת לגלי דיכאון פשוט להכות בך״, לאמץ אותם במקום לדחות אותם. וזו, ידידיי, בתמציתיות, העצה הידידותית שאני יכול לתת לכם: אל תסיחו דעתכם מהאמת. אל תסתכלו לשום מקום אחר, אלא אך ורק אל זוג עיניה המכוערות של המציאות. חבקו את הדיכאון שלכם, ותנו לו לשרוף לכם קצת את הקישקע. אין ללכת מסביב, אין לעגל פינות, יש רק מציאות אחת והיא שהמועדון הזה כולו, שחקנים, הנהלה, צוות מקצועי – רקוב, חולה, ואין כרגע מי ומה שיושיע אותנו. אף אחד לא ינחת כאן וישנה הכל במטה קסם.  פרשו את ידיכם אל הצדדים וחבקו את הדיכאון, כי השקר האופטימי מנחם אך האמת המרה היא זו שתשחרר אתכם לחופשי. אם אחרי משחק כמו אתמול, בעל הבית מדבר על שיפור, אפשר פחות או יותר להבין את רמת שאיפותיו של האיש ואת כיוון העניינים הכללי. אכן, שיפור ניכר – עברנו מלהפסיד 2:0 בבית עם אפס הזדמנויות לכיבוש שער ללהפסיד בחוץ 2:0 עם ארבע הזדמנויות של מאה אחוז גול, שהוחמצו ברשלנות מזעזעת.

איך אפשר שלא להיות מלא אופטימיות ואור אחרי כזאת מהפכה? מרכז שדה פרוץ לגמרי, הגנה מפוחדת, התקפה חסרת אונים. זה נהיה הניצחון הכי קל של באר שבע העונה. מי שרוצה לספר לעצמו סיפורים על שיפור – בבקשה. ברור שבמשחק מול קבוצה שאין לה הגנה היסטרית והיא התקפית מאוד יהיו לנו יותר הזדמנויות. אבל ההחמצות האלו והשבירה אחרי הגול הן תולדה של חשיבה והתנהלות של קבוצה קטנה. 

כל מה שיכול להשתבש משתבש. אף אחד לא נותן מה שהוא צריך, ואף אחד לא נקי. האכזבה מראש הצוות המקצועי, אלכסנדר סטנויביץ׳, היא עצומה, אבל די ברור שהחלפת מאמן כאן לא תביא ישועה לבדה. שלא יובן לא נכון – לסאלה ולהחלטותיו ההזויות, בין אם בבניית הקבוצה והשארתם של יותר מדי בינוניים בקבוצה (והמלחמה הלא ברורה על דגני), בין אם בניהולה השוטף/ניהול המשחק שלו יש חלק עצום בכישלון הזה, אולי אפילו רובו. אני לא מתכוון לתת לו הנחת חבר, ואני מאמין שאין כבר ביכולתו לשנות את מצב העניינים. שפת הגוף שלו והתשובות שהוא נותן מעידות על אדם שפשוט קרס לחלוטין תחת לחץ הציפיות. ואלו, מה לעשות, הם לא אנשים שיכולים להוביל את מכבי חיפה להצלחות. אתם יודעים, חום ומטבח וכל אלה. אנחנו במשבר רב שנתי, כזה שלא ייפתר בפלסטר אלא בטיפול שורש. בהבנה של הבעיה העמוקה יותר, בעיית השאננות והשחצנות במערכת, התחושה שהשם מכבי חיפה מנצח משחקים לבדו, וההתעלמות העקבית מהמציאות. במילים אחרות: הפיכתנו למכבי תל אביב של העשור הקודם. אולי נתאושש מעט, אולי נצליח לגרד משהו ולהיגרר לפלייאוף העליון, אם וכאשר תשתנינה הנסיבות באופן דרסטי. אבל הבעיות לא תיפתרנה גם בשנה הבאה, אלא אם יגיע שינוי מהותי מאוד בחשיבה במועדון. יש לנו עוד דרך ארוכה לגאולה, בלי פתרונות אינסטנט, אבל אנחנו נצא מזה. שנה, שנתיים, מוקדם או מאוחר – מכבי חיפה היא מועדון על בכדורגל הישראלי, וכשיילקחו הצעדים הנכונים וינופו מכאן כל הרעל והבינוניות, היא תחזור להיות מועדון על גם על המגרש.  לבינתיים?  קחו אוויר, ותנו לדרעק של המציאות לשטוף אתכם, ולחשו לעצמכם מול המראה משפט קטן וכואב, אך נכון בכל מובן, בכל עניין ובכל צורה: אנחנו לא מספיק טובים. 

דף הפייסבוק הרשמי של מכבי חיפה


ציונים: סטויקו 6.5 – הצילו את המציל דקל 4 – עבירות טיפשיות, איטיות וחוסר ביטחון דגני 4 – על זה רבת עם העולם קיץ שלם, סאלה? משומר 4 – עלה נידף טאלב 4.5 – נתן לבוזגלו כבוד ושטחי מרעה מיצ׳ל 3 – לא קיים פיזית במרכז השדה מויאל 5 – מכבד את המועדון ואוהדיו במשחקו ורד 5 – מנסה ויוזם עזרא 5 – הייתי מייעץ לו לשחרר כדור, אבל אין לו פרטנרים מקדימה כליבאת 4 – בחזרה לצ׳יפסר אידריסו 4.5 – לא מעורב מספיק מחליפים: אוחיון 5 – הבלם הכי טוב בסגל ראיוס 0 – סבוטאז׳ בייבי עמאשה – איזו החמצה, יא אללה סאלה 2 – מאמן שעולה באופן הזה ומתנהל בצורה כל כך מבוהלת במשחק המכריע ביותר שלו העונה הוא לא מאמן שיכול להנהיג את מכבי חיפה ולהוביל אותה להצלחות  ועוד קטנה לסיום:

שלומי ארביטמן. תודה רבה לך, אתה אדם נהדר ואנחנו באמת אוהבים אותך, בלי טיפת ציניות. קשה לתאר עד כמה קשה לשחקן לרסן התלהבות של שער, זו מחוות כבוד נהדרת ואנחנו מעריכים אותך. בחיי שיכולת לעזור לנו…

דף הפייסבוק הרשמי של מכבי חיפה


Comentarios


bottom of page