top of page

"לעשות חושבים" / רוני נבון

מגזין סופ"ש: מכבי חיפה פתחה את העונה בצורה חיובית. עם רנה מולנסטיין על הקווים וניצחון ביתי על הפועל תל אביב, אך במחזור השני הגיע ההפסד לסכנין שליווה הופעה גרועה של השחקנים בירוק. פגרת הנבחרות הגיעה בדיוק בזמן. כעת – המאמן ההולנדי יכול לשבת ו"לעשות חושבים". ולא רק הוא – כל המועדון הירוק יחד עם אוהדיו יכולים להירגע מאירועי השבועיים האחרונים, לפחות עד שהפגרה תסתיים. 

פתיחה טובה. המשך צולע. פלט חוגג. צילום: אורטל דהן זיו


פתיחת עונת זה תמיד אירוע מכונן ומרגש. בדיוק כמו אב ששולח את בנו ליום הראשון בבית הספר, האירוע תמיד מלווה באופטימיות מתוקה ומשב רוח מרענן. עונת ליגת העל 2016-17 נפתחה רק לפני כשבועיים , אך אם נסתכל על כמות האירועים והחוויות שעברו אוהדי מכבי חיפה יחד עם הקבוצה בשבועיים אלו, זה מרגיש כאילו עבר כבר הרבה יותר.

הזמן עף לנו. אוהדי מכבי חיפה. צילום: אורטל דהן זיו


בימים אלו הליגה נמצאת בפגרה, פגרה שעבור אוהדי מכבי חיפה הגיעה בדיוק בזמן כדי לאסוף את כל אירועי השבועיים האחרונים ו"לעשות חושבים""לעשות חושבים" זה בדרך כלל משהו שאומרים לילד שעשה משהו לא בסדר, שיילך "לעשות חושבים" עם עצמו ויחזור. כאן הצורך ב"לעשות חושבים" הוא טיפה אחר, כיוון שאין דבר רע שעשתה הקבוצה, הרי שאם ננסה לספור את הדברים הטובים שקרו בקבוצה מיד נבין שהם לא מעט: הגעת מאמן חדש, החתמת שחקני קישור חדשים, החתמת מגן שמאלי, מינוי עוזר מאמן חדש ועוד…

מגן שמאלי חדש. מריו מוסה. צילום: האתר הרישמי.


אז למה "לעשות חושבים" אם קרו כל כך הרבה דברים טובים? מהסיבה הפשוטה שלאחד כל כך הרבה שינויים לכדי משהו טוב שיבוא לידי ביטוי על המגרש הוא לא תהליך של שבועיים בלבד, ובטח לא של משחק או שניים. מה שכן אפשר לראות שבא לידי ביטוי מהשנייה הראשונה היא רוח השינוי שהביא איתו המאמן, שלפי אופי הפעולה שלו במהלך מס' השבועות בהם הוא נמצא בקבוצה רואים שיש מי שמנצח על המקהלה, הפרעות בקצב הביצוע? נגן אחד שלא היה בקצב?  בחוברת התווים של אחד מהשחקנים נכתבו תווים של שיר אחר משאר הקבוצה? מישהו לא נשף טוב בסקסופון? כל אלה ברי שינוי.

רנה מולנסטיין. יש טוב, אך יש גם מה לשנות. צילום: אורטל דהן זיו.


בכל אחד מהמשחקים בהם ראינו את ההולנדי משוטט על הקווים נחשפנו להפתעות חדשות, והשיא שבהן היה במשחק האחרון בו התארחה מכבי חיפה בדוחא שם בוצעו מספר שינויים של ההרכב תוך כדי משחק, הרי יחידים ומיוחדים מבין האוהדים ניחשו שעל לוח החילוף בעת הכנסתו של גוזלן יהיה כתוב המספר 5 ולא 9 , ומי שייצא יהיה אבו עביד המגן ולא חלוץ או אחד הקשרים. נראה כי מבוצעים נסיונות רבים להתאים לכל שחקן את עמדתו וכך את מערך המשחק של הקבוצה כולה. ומה נדרש מאיתנו האוהדים? הרבה הבנה והרבה זמן לחשוב.. אם מישהו מהקוראים חשב שבזמן הפגרה האירועים נרגעים, טעות בידיו הרי שהאירועים רק מתרבים – הקרב על המקום בהרכב הופך לקשה ומעניין יותר, כולם במתח את מי יחליט ההולנדי לשים בעמדת המגן הימני בשבוע הבא מול בני יהודה במסגרת המחזור ה-3, יהיה זה משומר השחקן הוותיק ביותר בקבוצה? או שיעדיף לשים את הרכש החדש שרשם משחק של כמה עשרות דק' בעמדה הזו לראשונה מאז שהגיע ? ומה לגבי הקישור? הרי שם מקומו של אף אחד לא מובטח,לבטח אחד מאהובי הקהל יבלו חלק מהמשחק על הספסל .

אין לאף אחד מקום מובטח. רועי קהת. צילום: האתר הרשמי


אז נחזור לעמדת הילד שנשלח "לעשות חושבים" , הוא יכול לחזור למורה ולהגיד לה שעל אף שחשב הרבה הוא מתעקש שהיה בסדר ולא משנה מה היא תגיד לו, או שיחזור למורה , ייכנס לשיעור ויוכיח שהוא הבין מה לא היה בסדר, שתחילת שנת הלימודים הייתה לו קצת קשה מבחינת ההסתגלות בהתחלה – בכל זאת כיתה חדשה, חברים חדשים, אבל ברגע ש"עשה חושבים" את השינוי מיד רואים.. ונקווה שהקבוצה תחזור מהפגרה בדיוק כמו שהילד הטוב חזר לכיתה, ואולי כולנו נראה קבוצה שתעלה במהירות להקבצה הראשונה.

אנחנו מחכים לכם בהקבצה הראשונה. תמונה: האתר הרישמי.


Comentários


bottom of page