top of page

מאמן להשכיר (להפקיר)

מאת שחר דן | עונת 2014/2015 , מספקת לנו לא מעט דרמות. כל מחזור בליגה הוא כמו הפתעה עטופה בביצת קינדר. אנחנו במחצית העונה ומשעמם בטוח לא. לא מעט טעויות שיפוט גורליות, דרבי תל אביבי מפוצץ ורק 10 נקודות מפרידות בין מקום רביעי למקום האחרון בטבלה. אך ללא ספק, שהסיפור בה – הידיעה , של הכדורגל הישראלי, הוא המאמנים

לאחר המחזור ה 17, אמצע העונה, לא פחות מ 5 מאמנים התפוטרו. היחס למאמני כדורגל בארץ משקף את מה שמתרחש בכדורגל הישראלי. לא קיימת הערכה מספקת לעבודתם.  כשמאמן מצליח אז הוא דגול, אלוהי ואליל המועדון. וכשהוא נכשל? זה סיפור אחר. משמיצים אותו, נוברים בעברו, מחפשים את כל מה שיכול לצוף והאוהדים קוראים לפטרו, והקלישאות הכי נמוכות, רלוונטיות ביחס למאמנים האומללים. ברגע שמעמד המאמן כה שביר והפיטורין תמיד ברקע, העיסוק באימון נטו הופך לכמעט בלתי אפשרי. ההנהלות ובעלי הקבוצות, הם שמקבלים את ההחלטות והמאמן בד"כ רק צריך להסכים…. וחסר לו שלא.

רשימת המאמנים בליגת העל כוללת את החבר'ה העממיים המחוספסים, אלו שמסתובבים בין המועדונים כמו להקת עורבים שמחפשת את הטרף הבא שלה. לא מי יודע מה מבריקים או חדשניים, יותר בכיוון המוחצנים והקולניים שאיכשהו קשורים לביצה המקומית, בעוד המאמנים האלגנטיים, החכמים והקלאסיים בורחים או פורשים מאימון, או לא מוצאים את מקומם בצמרת הענף. זה נכון שגיא לוזון הוא לא בדיוק אינטליגנטי – אבל הוא מאמן מצוין. גרנט מזמן עזב לגלות. לשפיגל נמאס, אז הוא פרש.

צילום: פייסבוק מכבי חיפה.


בדצמבר האחרון זה קרה לראשונה. גיא לוי, מאמנה של בני סכנין היה המפוטר הראשון אך לא האחרון לעונה זו . לאחר 11 מחזורי ליגה בלבד, במהלכם הפסיד ב-5 משחקי ליגה, סיים ארבעה משחקים בתיקו וניצח רק בשניים. הקבוצה הידרדרה למקום הלפני האחרון. לוי היה מופתע מצעד הפיטורים ולא צפה את שעמד לקרות. יו"ר בני סכנין, מוחמד אבו יונס, טען שגיא לוי הבטיח למקם את הקבוצה בפלייאוף העליון ולא להיגרר למאבקי תחתית. אלי כהן, בן ה 53 החליף את גיא לוי וכיום הקבוצה ממוקמת במקום 10 עם 19 נקודות בלבד, מרחק 3 נקודות מהקו האדום.

מחזור 15, אלכסנדר סטנוייביץ, מאמנה הסרבי, של מכבי חיפה, פנה ליעקב שחר, נשיא המועדון וביקש להתפטר. כל זה קרה לאחר ההפסד לבית"ר ירושלים ב 27 לדצמבר השנה. (יש לציין שביקש להתפטר בתחילת נובמבר, אך יעקב שחר סירב לקבל את התפטרותו).

סטנוייביץ' חתם במכבי חיפה באפריל האחרון והחל להכין אותה לקראת העונה, כשהוא מחליף את אריק בנאדו. התחושה הייתה שהגיע "מושיע" לקבוצה וחלום האליפות היה נראה בר מימוש. בכל זאת רזומה מכובד יש לבחור. הוא אימן את פרטיזן בלגראד, הדריך גם את נבחרת סרביה הצעירה, ואימן גם את שרם הסרבית מהליגה השנייה. וקבוצתו האחרונה, לפני בואו למכבי חיפה, הייתה בייג'ין גואן מהליגה הסינית.

סטנוייביץ לא סיפק את הסחורה, עם 8 הפסדים מתחילת העונה, הוא התקשה להרכיב את הפאזל הנכון מהחלקים שהיו בידו. הוא כשל בבחירת הזרים, קיבל החלטות הזויות ותמוהות, לא הצליח לייצב את הקבוצה והלחץ מההנהלה ומהאוהדים הלך וגבר. הסרבי הרגיש שהחבל מהתהדק סביב צווארו וההפסד הביתי לביתר ירושלים, הוא שהובילו לסיום דרכו בקבוצה. סטנוייביץ' הוא המאמן הרביעי של מכבי חיפה מאז זכתה באליפות הראשונה שלה ב-1983/84, שאינו מסיים את העונה. קדמו לו גיורא שפיגל, אלי כהן וראובן עטר.

מחזור 16, שני מאמנים הולכים הביתה אחד מפוטר, השני מתפטר.

חיים הולך ובא… סאגת חיים סילבס, מאמנה של הפועל רעננה, הייתה אחת מהמוזרות וההזויות שקרתה אי פעם בכדורגל הישראלי. בתחילת ינואר השנה, (4.1.2015) לאחר תיקו אפס מול הפועל פתח תקווה, הוחלט על ידי בעלי המועדון, אשר אלון, לפטרו.

צילום: פייסבוק מכבי תל אביב.


רעננה פתחה את העונה בצורה טובה, אך לאחר תשעה משחקים ללא ניצחון, היא מצאה עצמה בתחתית הטבלה. סילבס קיבל את הבשורה על פיטוריו באופן קשה ועזב בראש מורכן, אך הדרמה הייתה רק בתחילתה, כשכבר למחרת, חיים שאבו, מאמנה של עירוני רמת השרון, מונה למחליפו. שאבו הספיק לאמן את הקבוצה 72 שעות, כלומר, שני אימונים. עקב חילוקי דעות על סעיפים בחוזה והעמדת אולטימטום להנהלה, התפוצץ המשא ומתן עמו והוחלט להשיב לעמדת הקווים את המפוטר הטרי, חיים סילבס.

בשיחה ב 4 עיניים בין אשר אלון וסילבס, התנצלו שני הצדדים על האמירות אחד כלפי השני, שהתפרסמו בכלי התקשורת השונים, הם לחצו כף יד ויצאו לדרך חדשה. במחזור האחרון, הפועל רעננה ניצחה 1-0 את הפועל ב"ש והצליחה לעצור את דהירתה.  לאחר המחזור ה 17, נמצאת הקבוצה במקום 11, עם 18 נקודות ורחוקה 2 נקודות בלבד מהקו האדום.

באותו המחזור, ב 4.1.2015 , הגיש את התפטרותו, מאמן הפועל עכו, אלון חרזי. זה קרה לאחר שהפועל עכו הובסה ע"י ביתר ירושלים בתוצאה 4-0. שבוע לפני כן, הופעלו לחצים על מנהלי הקבוצה לפטרו, אך עקב התערבותם של גורמים מבחוץ, נמנע הדבר. התבוסה לירושלמים, הייתה "הקש ששבר את גב הגמל".

חרזי התחיל את דרכו כמאמן הפועל עכו בתחילת העונה הנוכחית, לאחר שבעונה שעברה הוא הגיע לקבוצה על תקן מנהל מקצועי. אך לאחר עזיבתו של יובל נעים הוא ירד לקווים. חרזי לא התלהב לקבל את התפקיד, ולמעשה, ההנהלה היא שכפתה אותו עליו והברירה לא נותרה בידו. ללא ספק, אי רצונו לאמן הקבוצה, בא לידי ביטוי על כר הדשא והפועל עכו נחתה עד למקום האחרון. חרזי פוטר ושלומי דורה החליף אותו. נכון להיום הקבוצה עדיין ממוקמת במקום האחרון עם 13 נקודות בלבד. האם שלומי דורה הוא זה שיצליח להשאיר את הקבוצה בליגה? מאבקי הישרדות לא פשוטים מחכים לו.

ותוך כדי כתיבתי שורות אלו, יוסי מזרחי, מאמנה של מכבי נתניה, התפטר! מזרחי הוא זה שהחזיר את הקבוצה לליגת העל ופתח את העונה עם הרבה שאיפות ותקווה להמשך. בשלישי האחרון, הודחה נתניה ממפעל גביע המדינה, לאחר הפסד מפתיע, בתוצאה, 3-1 לאחי נצרת.

הקבוצה נמצאת בתקופה לא טובה, ממוקמת, מקום אחד לפני הקו האדום. ומלבד הנושא המקצועי, מזרחי נאלץ להתמודד עם מצב כלכלי קשה, כמו אי תשלום משכורות לשחקנים וקריאת האוהדים לפיטוריו. מי שמונה למחליפו הוא רוני לוי שחתם חוזה לעונה וחצי, שינסה להציל את הקבוצה מירידה לליגה הלאומית. חשוב לציין כי בכל מקום, מלבד מכבי חיפה, לוי לא סיים את העונה בגלל סיבות כאלה ואחרות. האם הסטטיסטיקה תשתנה ולוי ימשיך בקבוצה עד סוף העונה ?

ולא נשכח את קורצקי ועטר שהיו רגל וחצי בחוץ…


יש להניח, שמאמני הכדורגל בארץ, נאלצים ללבוש עור עבה במיוחד, כשכבר בהחתמתם, הם אינם יודעים בעצמם, מתי הם יהיו הבאים בתור…  סוגיית המאמן הישראלי, אינה פחותה במשקלה, מסוגיית הכדורגל הישראלי.

Comments


bottom of page