top of page

מאמנים גידלתי

מאת טל גורן| לואיס אנריקה הולך בדרכו של פפ גוארדיולה.

תחילתו של הסיפור אי שם במאי 2008. ברצלונה של פרנק רייקארד מסיימת עונה מאכזבת ללא תארים והמאמן משלם במשרתו לאחר 5 עונות רצופות במועדון. גם הכוכב הגדול של הקבוצה באותם ימים, רונאלדיניו, מסיים את דרכו במועדון ומפנה את הבמה לכוכב חדש שצמח מתוך המועדון, ליאו מסי.

בברצלונה מחליטים ללכת על קונספציה חדשה, לא עוד מאמנים מבחוץ, אלא מאמנים שצמחו מתוך המועדון. אל תפקיד המאמן מתמנה שחקן עבר גדול של המועדון, פפ גוארדיולה. פפ עושה שינוי מערכתי גדול בקבוצה ונפרד משדרת השחקנים הוותיקים של הקבוצה כגון רונאלדיניו, דקו וגם רפאל מארקז המקסיקני.

הוא מתחיל לבנות יותר על שחקני הבית ותוך כדי תנועה בונה את אחת הקבוצות הגדולות בהיסטוריה של בארסה ושל הכדורגל. כמו שהיה את ה"טוטאל פוטבול" של ריינוס מיכלס, ככה נבנה ה"טיקי טאקה" של פפ. גוארדיולה מסיים עונה ראשונה אדירה עם כל התארים האפשריים וסה"כ 5 תארים בשנה קאלנדרית אחת.

פעם שחקנים גדולים, היום מאמנים גדולים. אנריקה ופפ במדי בארסה.


בארסה, שעד עונתו של פפ הייתה בנויה בעיקר על הכוכבים שלה, אטו ורונאלדיניו, משנה סגנון וצורה ומתבססת יותר על שחקני הבית בראשותם של צ'אבי ואינייסטה. במאי 2012, לאחר 4 שנים נפלאות שכוללות 3 אליפויות, 2 גביעים ו-2 זכיות בליגת האלופות, מסיים פפ את דרכו בברצלונה ובמפתיע בדרך לא כ"כ חלקה.

את מקומו תופס עוד מאמן מתוך ברצלונה, טיטו ויאלנובה (שהיה עוזרו), שגם הוא זוכה עם המועדון באליפות. בסיום אותה עונה מונה טאטה מרטינו הארגנטינאי במקומו של המאמן המנוח, ובכך בארסה שוברת את הקרח לאחר 5 עונות רצופות וממנה מאמן שלא מזוהה עם המועדון. תחת הדרכתו של מרטינו מסיימת בארסה עונה ללא תואר לראשונה מזה 6 שנים, כאשר מדווחים גם בסיום אותה עונה על יחסים מתוחים של המאמן עם השחקנים.

תוך כדי גם צצות אותן שמועות על שחיתויות בהנהלה של המועדון, שמסיים עונה קשה מבחינתו. בקיץ לפני שנה מחליטים בבארסה לחזור למקורות וממנים עוד שחקן עבר גדול של המועדון, לואיס אנריקה. אנריקה, בניגוד לפפ הגיע עם נסיון של 2 עונות כמאמן בקבוצות אחרות, עונה עם רומא ועוד עונה עם סלטה ויגו (בנוסף להיותו המאמן של בארסה ב'- קבוצת המילואים של המועדון בתקופתו של פפ). בדיעבד מסתבר שבבארסה ידעו מה הם עושים, כאשר בעונתו הראשונה של אנריקה, זוכה שוב המועדון בכל התארים האפשריים.

התחלה לא קלה

כמו לפני עידן פפ, גם בעידן אנריקה העלו בספרד לא מעט ספקות בנוגע ליכולתו של המאמן. הרי בספרד טענו שעונה אחת טובה לא מספיקה לקבל מועדון כמו ברצלונה ולהוביל אותו להצלחות, הרי לואיס אנריקה כבר היה במועדון עם לחץ, רומא ולא כ"כ הצליח. גם הועלו התהיות כיצד הוא יסתדר עם כוכבים כגון מסי, סוארס וניימאר, כי לואיס אנריקה הוא אדם ומאמן קשוח.

למרות הרכש הנוצץ בדמותו של סוארס, בספרד נתנו דווקא יחס גבוה לזכייה של ריאל מדריד, הירביה הגדולה באליפות,ולו רק בגלל היתרון היחסי שלה בעמדת המאמן והזכייה עונה קודמת בליגת האלופות. ואכן ההתחלה של בארסה לא הייתה קלה, כבר בנובמבר צצו דיווחים על משבר במועדון בעקבות 2 ההפסדים הרצופים, בקלאסיקו לריאל ושבוע לאחר מכן הפסד מפתיע בקאמפ נואו לסלטה ויגו, קבוצתו הקודמת של אנריקה. במועדון טענו שבקצב הנוכחי המאמן נמצא על זמן שאול.

לא נשבר למרות התקופה הקשה, אנריקה.


המשבר באמצע העונה

תסמיני המשבר התממשו בחודש ינואר, עם חשיפתם של השחיתויות בהנהלת המועדון. יחד עם הבעיות בהנהלה עלו גם בעיות בין השחקנים למאמן, כאשר בספרד אף היו דיווחים על אולטימטום של המאמן כלפי הנהלת המועדון שזה או מסי או הוא. בספרד היו בטוחים שהנה בא הפיצוץ הבלתי נמנע ושהמאמן בדרך הביתה.

בנוסף, הוטל על המועדון האמברגו והעונש על צירוף שחקנים בקיץ הקרוב ובקבוצה היו בטוחים שהם הולכים לקראת משבר גדול. אבל אז, בעיצומו של מה שנראה כמשבר, הגיע ניצחון של 5-0 בשמינית גמר הגביע על גרנאדה החלשה, שהחזיר קצת את הצבע והמומנטום לרגליהם של שחקני המועדון. מכאן, כבר שכחו את מה שהיה חודש לפני וכבר לא הביטו לאחור.

סיום העונה

לשלבים המכריעים של העונה, בין פברואר למאי, הגיעה הקבוצה ובעיקר הכוכבים לשיא. אומרים ששחקנים גדולים נמדדים ברגעים חשובים, ואכן זה מה שעשו מסי, ניימאר וסוארס. השלישייה שכל כך הפחידה את היריבות בתחילת העונה, הגיע לשיא בזמן הנכון מבחינתם ומבחינתו של אנריקה.

ניצחון כפול על מנצס'טר סיטי, בנוסף לניצחון בקלאסיקו על ריאל, נתנו אופטימיות שגם הקבוצה הזאת יכולה ללכת עד הסוף בכל המפעלים. היא אף פגשה את אלופת גרמניה של פפ, באיירן מינכן, והביסה אותה ללא שום בעיות. למרות שבאירופה היו בטוחים שמדובר בגמר האמיתי, בבארסה הוכיחו שיש רק קבוצה אחת שראויה לזכייה.

בין בפברואר ליוני הקבוצה נראתה כבלתי ניתנת לעצירה ואכן לא עצרה עד אליפות ספרד, גביע המלך וליגת האלופות. ברצלונה בדרכה לזכייה שלשום בליגת האלופות, עברה בדרך את אלופות אנגליה, צרפת, גרמניה ואיטליה והוכיחה שהיא אכן האלופה הכי ראויה.

זכה בטרבל ובדרך גבר על פפ. אנריקה.


בין פפ גוארדיולה ללואיס אנריקה

כמו שאמרו שיש את הקבוצה של פפ, כך כיום יש את הקבוצה של לואיס אנריקה. יש הטוענים שאנריקה הביא לקבוצה אספקטים חדשים שלא היו בתקופתו של פפ. למרות זאת, ההשוואות בלתי נמנעות.

לאחר הזכייה שלשום בליגת האלופות, הצהיר לואיס אנריקה שלא בטוח אם הוא יישאר בעונה הבאה. הצהרה זו מפתיעה,  דווקא בגלל סיום העונה המוצלח של המועדון, אבל מסתכלים יותר פנימה עדיין קיימים חילוקי דעות רבים בין המועדון למאמן. אם אכן יחליט לעזוב, יהיה זה צעד דומה ואולי טיפה יותר מפתיע מהצעד שעשה פפ גוארדיולה, לפני 4 שנים, כשאר עזב בטונים לא כ"כ נעימים וכבר הודיע שלא יחזור לבארסה בזמן הקרוב.

יישאר או יעזוב בשיא? אנריקה.


כנראה שלמרות ההצלחות והשנים הנפלאות לא הכל עובד חלק בממלכה הקטאלונית. בספרד מעריכים שהצהרתו של לואיס אנריקה היתה רק כדי לקבל הערכה נוספת מהמועדון ומהתקשורת, ובסופו של דבר הוא יישאר גם בעונה הבאה. אבל אם אכן יחליט לעשות צעד קיצוני ויעזוב, הוא יעשה זאת בשיא לאחר זכייה ב-3 התארים החשובים.

אם יישאר בבארסה, יכולים לקוות שישחזר בדיוק את מה שעשה פפ גוארדיולה, רק עם שושלת חדשה. בכל מקרה, בבארסה מוכיחים שהכי טוב להסתכל קודם כל בבית.

כותב הטור הינו תלמיד במכללת "ספורט פאנל" בניהולו המקצועי של נדב יעקבי.

Comments


bottom of page