1/5

מהפכה של שמחה

 מאת דניאל היט| בעונה שעברה ברצלונה נכשלה וסיימה עונה ללא תואר משמעותי לראשונה משנת 2008, מה שגרם למהפכה מקצועית בקיץ. חלפה לה שנה וכרגע נראה שדבר לא יעצור את הדאבליסטית הטרייה בדרך לטרבל היסטורי.

"אנחנו מתחילים היום בבניה של ברצלונה חדשה ומרגשת. הקבוצה שלי תשחק כדורגל התקפי, אטרקטיבי ולכן תצטרך לדעת גם להגן בצורה טובה". אלו הדברים שאמר מאמן ברצלונה, לואיס אנריקה, כאשר הוצג בחודש מאי אשתקד. כשבוחנים את מילותיו של אנריקה (הידוע גם בכינוי לוצ'ו = לוחם), אפשר לסכם את עונתו הראשונה בשתי מילים: הבטיח וקיים. ברצלונה של העונה היא הקבוצה השלמה ביותר – משלבת משחק יפה יחד עם יעילות קטלנית. אז מה בעצם גרם למהפכה כה גדולה תוך עונה אחת בלבד?

התייצבות ההגנה

נקודת התורפה של ברצלונה תמיד הייתה חוליית ההגנה ובשיטת הטיקי-טאקה המסורתית שלה החזקת הכדור נועדה בין היתר למנוע מהיריב לסכן את ההגנה. "לוצ'ו" החליט שבמקום לשים פלסטר על הפצע עדיף לרדת לשורש הבעיה והפך את ברצלונה לקבוצה עם ההגנה הטובה ביותר בספרד (ספגה רק 21 שערי ליגה לעומת 33 בעונה שעברה). התייצבות ההגנה נבעה מכמה פרמטרים:

א. החלפת השוערים –ויקטור ואלדס שירת נאמנה את ברצלונה, אבל לא הייתה לו תחרות אמיתית בשער עם חוזה פינטו וכאשר פגו חוזיהם הגיעו במקומם קלאודיו בראבו ומארק-אנדרה טר שטגן. בראבו הפך להיות השוער בליגה אחרי שהגיע עתיר ניסיון מריאל סוסידאד, ואילו טר שטגן הפך להיות השוער שמשחק בגביע ובליגת האלופות. התחרות הבריאה ביניהם ממקסמת את יכולתם, דבר שלא היה קיים קודם לכן עם ואלדס ופינטו.

ב. חזרתו של