top of page

מה עובר על ברצלונה ?

מאת טל גורן | מסי הולך, אנריקה נשאר, זוביזארטה פוטר, סדקים בממלכה הקטאלונית ?

בתחילת השבוע שמענו על פיטוריו של המנהל המקצועי זוביזארטה מברצלונה, ולמען האמת זה לא היה כ"כ מפתיע. משהו לא טוב עובר על האמפריה הקטאלונית בשנתיים האחרונות. למעשה מאז שהנשיא סנדרו רוסל עזב בשל פרשת שחיתות, העניינים הללו צצים בברצלונה שוב ושוב.

הפרשה האחרונה בה הואשם המועדון בהעברות לא חוקיות של קטינים, שזה למעשה הגורם הרשמי לכך שהמנהל הקצועי זוביזארטה סיים תפקידו בברצלונה, אך מסתבר שזה היה רק קצה הקרחון בכל הנוגע לבעיות אצל הספרדים.


הסיפורים התחילו כאמור עוד בימיו של הנשיא סנדרו רוסל – אז בארסה היתה בשיא פריחתה, בעידן גווארדיולה. הכל דפק חלק במועדון, שזכה בכל התארים האפשריים, אולם לקראת סוף הקדנציה של פפ הואשם המועדון תחת רוסיי בהעלמת מסים, ובהעברות לא חוקיות כולל זאת של ניימאר.

רוסל נאלץ להתפטר בשל השמועות ההללו, וסגנו ברתומיאו מונה במקומו, אולם נראה שהבעיות הללו לא נפתרו גם בזמן תקופת כהונתו של ברתומיאו. הפרשה החדשה שבה הואשמה הקבוצה לפני קצת פחות משנה היתה העברה לא חוקית של קטינים, שבגינה גם נענשה הקבוצה באי אפשרות להחתמת שחקנים.

פסיקה זו בוטלה קצת לפני הקיץ שעבר, כדי שפיפ"א תוכל לבדוק יותר לעומק ובכך אפשרה לקבוצה להתחזק בקיץ הנוכחי. אולם בשבוע שעבר הפסיקה קיבלה מחדש משנה תוקף, ובארסה לא תוכל להחתים שחקנים בשנה הקרובה. מי ששילם את המחיר על אותו מחדל, היה המנהל המקצועי אנדוני זוביזארטה שהיה אמון על כל תחום הבאת השחקנים ב4 השנים האחרונות – מאז שהמנהל הקודם צ'אקי בגירסטיין עזב.

מלבד זוביזרטה גם האדם הכי קרוב אליו הסמל של המועדון קרלס פויול הודיע על התפטרותו. בשנה האחרונה פויול שימש כעוזרו ומקורבו של זוביזרטה.

אבל מה שיותר חמור – זה שנראה שדברים אלה משפיעים גם על המגרש, כאשר הקבוצה לא נמצאת בשיא היכולת, ולכך מצטרף בימים האחרונים סיפור חדש – בעיות בחדר ההלבשה בין המאמן לואיס אנריקה, לשחקנים ובפרט לכוכב הגדול ליאונל מסי. בראשון האחרון במשחק ההפסד לריאל סוסיאדד החליט המאמן לפתוח בלי הכוכב הגדול שלו, דבר שגרם לקרע גדול בין השחקן למאמנו.


בתקשורת הספרדית מפרסמים בימים האחרונים, שגם מסי וגם המאמן לואיס אנריקה הציבו אולטימטום להנהלה, לפיו הם לא יוכלו לעבוד אחד עם השני ועדיף שההנהלה תודיע על עזיבת אחד מהם. אין ספק שהמועדון הקטאלוני נמצא בימים האחרונים בבור עמוק, בכל מה שקשור לסוגייה הזאת. מצד אחד, הם לא רוצים לאבד את הכוכב הכי גדול שלהם, ומצד שני הם יודעים שהשארת המצב על כנו יגרום לכך שהארגנטינאי ירצה לעזוב.

אין ספק שהמועדון זקוק ל"רמונטדה"-בנייה מחדש.

הבנייה הזאת צריכה להתחיל בבחירות חדשות לנשיאות והפעם בבחירות אמיתיות – מכיוון שבכל הפעמים הקודמות שהתחלפו הנשיאים – הסגן של אותו נשיא תפס את מקומו, אלה לא היו בחירות אמתיות. גם לדעתי, עדיף למועדון שנמצא כרגע גם בבעיות כספיות לא קטנות, למכור את הכוכב הגדול שלו באחד הסכומים הגבוהים שיציעו להם, ולבנות את המועדון מלה מאסיה – הנוער המצויין שלהם בתקווה להצמיח מסי חדש.

השנה האחרונה, לא עושה טוב לשניים – ולמרות ההצהרות, נראה שמסי מיצה את בארסה והיא מיצתה אותו. כך או כך המועדון לא נמצא בתקופתו הטובה ביותר – אבל הוא מספיק גדול כדי לעשות שינויים ולעבור אותם בהצלחה בתקווה לשושלת חדשה.

Comments


bottom of page