top of page

מחפשים נקמה ספורטיבית. . . / אלכס מילוש

מתכוננים למשחק בית"ר ירושלים VS. מכבי חיפה, מחזור 27 בליגת העל (משחק ראשון מתוך 10 בפליאוף העליון)

פתיחת הפליאוף העליון, מה שלאור תחילת העונה נראה בגדר דימיון כבר כאן. הפתיחה מזמנת מפגש עם בית"ר וזכרונות כואבים (ורצון לנקמה) אשר זכורים היטב.

תאריך: 14/03/16

מגרש: טדי (ירושלים)

שעת המשחק: 20:55

ההרכב (משוער) מכבי חיפה: ולדימיר סטווקוביץ; אייל משומר, מארק ואליינטה, דקל קינן, טאלב טוואטחה; נטע לביא, עטאא ג'אבר, יוסי בניון; גילי ורמוט, אלירן עטר וגליינור פלט.

הרכב (משוער) בית"ר ירושלים: בוריס קליימן; אורי מגבו, טל כחילה, חסוס רואדה, דושאן מטוביץ'; לידור כהן, קלאודימיר פריירה, דוד קלטינס, דן איינבינדר, ניקיטה רקוביצה; איתי שכטר

לאחר כל פרשת ה"רדיוס-יהיה משחק/לא יהיה משחק-מחאה-טביב-שחר" במשחק הקודם קבוצה אחת אכן עמדה בהבטחתה ולא הופיע למשחק, לצערנו זאת הייתה הקבוצה בירוק. המשחק הערב יכול להיות מבחן אמיתי ראשון למכבי המתחדשת מול יריבה חזקה במגרש ביתי. בואו נבחן כיצד שתי הקבוצות מגיעות למשחק הזה.

בית"ר הביתית מגיעה למשחק ברצף של 5 נצחונות, רצף שהקבוצה לא ידעה מאז 2011/2012, יותר חשוב מזה, בחמשת המשחקים האחרונים היא ספגה שער בודד לעומת 12 שערים שכבשה. הקבוצה מגיעה מהמקום השלישי ובעוד ששני המקומות הראשונים לא ברי השגה והפער מהמקום הרביעי עומד על 12 נקודות. נצחון הערב ועוד שתיים מתוך תשעת המשחקים בפלאייוף העליון יבטיחו לקבוצה את המקום השלישי, רוגע עד לסיום העונה וכרטיס לאירופה. אבל לא הכל רגוע בקבוצה מהבירה, פרשת אצילי וההיעדרות של גבאי בשילוב העדר מגן ימני טבעי מחליף בסגל הטרידה את הקבוצה השבוע.

מכבי חיפה מגיעה למשחק הזה אחרי 3 נצחונות רצופים, אשר כללו עלייה לשלב חצי הגמר ונצחון יוקרתי בדרבי. הקבוצה כבשה עשרה שערים בשלושת המשחקים האחרונים וספגה רק שלוש. חשוב מזה, ההרכב הירוק מתחיל להתייצב, בעוד שבתחילת העונה הרוטאציה הייתה גדולה, במרבית הסיבוב השני ומשחקי הגביע הקבוצה יצבה את ההרכב ושחקנים נהנים מהבטחון שמעניקה להם חולצה קבועה בהרכב הראשון. הרביעיה הקדמית של חיפה עוד לא נוצחה במשחקים שהיא פתחה ומאזן השערים במשחקים הללו עומד על 14-3, ארבע נצחונות ותיקו בודד. נראה שפרשות מיותרות שהעסיקו את המועדון בשבועות האחרונים נרגעו ואפשר להתמקד בכדורגל ובנקמה ספורטיבית.

הגנתית בית"ר מגיעה בחיסרון מרכזי בעמדת המגן הימני, אלעד גבאי, מאז המעבר מחיפה הצליח לתפוס את העמדה ולהיות מרכיב חשוב ביציעה להתקפות מהירות, החיסרון במגן ימיני טבעי על הספסל גורם לדראפיץ לעלות עם אורי מגבו הצעיר, מגן שמאלי בתפקידו ולא שחקן בעל אלמנטים התקפיים כמו גבאי. בית"ר למדה במחזורים האחרונים לא להתנפל על השחקן עם הכדור עם 3-4 שחקני הגנה ולהשאיר חורים במרכז ההגנה, מצד שני מהירות אי אפשר ללמד, ראינו היטב שקבוצות שיוצאות מהר יכולות להביך את ההגנה הצהובה שחורה.

מבחינת הקישור החלוקה ברורה מאוד, הקישור הדפנסיבי של בית"ר עם קלטינס, פריירה ואיינבינדר הוא החוליה שצריך לפרוץ, כל יציאה מהירה להתקפה של היריב נבלמת אצל השלישיה הזאת וכל יציאה מהירה להתקפה בית"רית מתחילה איתם. במידה והשלישיה תשלוט במרכז השדה, זה יהיה ערב ארוך מאוד לירוקים. יש לשים לב לקלטינס שפרט להיותו החוטף המוביל בליגה עם 8.2 חטיפות משחק גם סיגל לעצמו  בעיטה נעה ממרחק, יחד עם פריירה הם האיום המרכזי של בית"ר מחוץ לרחבה.

מבחינת השלישייה בהתקפה עולה השאלה הגדולה כיצד בית"ר תתפקד ללא עומר אצילי, שחקן העונה שלה ושחקן המפתח שהכל עובר דרכו. לידור כהן הוא לא הפתרון, הוא עסוק לרוב בלכדרר יותר מידי ומכניס את עצמו לפינות במגרש, חסרה ללידור יכולת המסירה והבנת המשחק שיש לאצילי. פרט לחסרונו הישיר, תהיה גם השפעה היקיפית על שכטר ורוקביצה. השלישיה פורחת שהיא משחקת יחד, מרבה בחילופי מקומות וגורמת לכל אחד להיות יותר טוב.

שחקן המפתח שלי במשחק הוא רוקביצה, השחקן כובש בכל חמשת המשחקים האחרונים שלו, נתון מדהים, משחק שיא שלו והמשך הסטטיסטיקה יקדם את בית"ר לניצחון ביתי.

היום טעויות בהגנה – אסורות! / צילום: אורטל דהן זיו


מכבי חיפה תהיה חייבת בראש ובראשונה 90 דקות של ריכוז הגנתי, בטדי, מול בית"ר של השנה, על כל טעות מיד תהיה הזדמנות קורצת לבית"ר. הדבר מתייחס בעיקר למארק וואליינטה שלאחרונה מגלה חוסר יציבות במשחקים, הוא יהיה חייב לשחק פשוט ומהר על מנת למנוע לחץ בית"רי. עוד נקודה שההגנה חייבת להישמר ממנה זה עבירות מיותרות באזור ה 30 מטר של מכבי, בית"ר הוכיחה השנה שיש לה את הכלים לכבוש ממצבים נייחים, הן ישירות לשער (קלאודימיר נגד פ"ת) והן מהגבהות (שכטר נגד חיפה). ההגנה חייבת לשים לב טוב לכל שחקן במצב של הגבהה לרחבה, יש לשחקני חיפה נטייה להיות עם הפנים והעיניים לכדור, מה שמאפשר הסתננות של שחקנים לקצה כיוון תנועת הכדור והבקעת שערים (גלבאן במשחק השני בגביע).

מבחינת הקישור, כושר שמירה על הכוחות זה שם המשחק. ראינו במשחק הראשון שב 30 דקות הראשונות, נטע ועטאא לא הפסיקו לרוץ, שלטו במגרש, חטפו כדורים והקבוצה יצאה קדימה. שנגמר להם האוויר, כל הקישור קרס, בית"ר השתלטה על מרכז השדה וזה הוביל לתוצאה כואבת במיוחד בסיום. התלות השנה של חיפה בנטע לביא גדולה והוא חייב ללמוד לחלק את הכוחות שלו לאורך המשחק. האיום ממרחק העונה הוא לא כלי מרכזי בהתקפה של מכבי, בית"ר לא מוכנה עליו וזה ייתן שטח לנטע ועטאא לבעוט ממרחק, ראינו שלשניהם יש בעיטה טובה, מספר ניסיונות בתחילת המשחק יכולים לפתוח את ההגנה של בית"ר ולהקל על החוליה הקדמית.

נקודה לכל הקבוצה, כל עוד חיפה שומרת על מרחקים קצרים בין השחקנים המשחק שלה זרם! חטיפות כדור במשחק צפוף הוא מפתח, למכבי יש את נטע, החוטף השלישי בטבעו בליגה. במשחק צפוף שחקנים כמו לידור כהן, שכטר, רקוביצה לא יבואו לידי ביטוי כמו במשחק עם שטחים בהם יש לשחקנים הללו ספייס לכדרר. ראינו בשני השערים של בית"ר במשחק הקודם איך חורים גדולים בין ההגנה לקישור נוצלו לשערים, ראינו את זה גם בדרבי. קירבה בין השחקנים למשך 90 דקות יכולה להיות מפתח לניצחון הערב.

מבחינת ההתקפה, אני אומר זאת כל משחק, כל עוד הרביעייה הקדמית שלנו משחקת יחד דברים טובים קורים. חילופי המקומות בין השלישיה וורמוט, בניון את עטר מובילה תמיד למצב מול השער, הן של אחד מהם והן של פלט. בכלל, בית"ר לא קבוצה חזקה בכדורים מעל ההגנה, מספר ניסיונות כאלה לפלט יובילו לבלאגן ברחבה הירושלמית ומצבים למכבי. בשילוב בעיטות מרחוק של חוליית הקישור שייפתחו את ההגנה, ריכוז וירידה להגנה של הקיצוניים אפשר לחזור עם ניצחון היום.

שחקן המפתח שלי הוא אלירן עטר, לא רק ההברקות והיכולת האישית, הוא גם ישחק מול מגן אשר לא רגיל לעמדה הזאת, סגירה של פנים המגרש (מוביל ברגל שמאל) למגן בשילוב תנועה קדימה ודאבל מול פלט וטאלב יכולים להוביל אותו להרבה מצבים מול השוער ואותנו לחיוך.

נקודה אישית: זה משחק חשוב, לא בגלל נקודות או מיקום, אלא חשוב על מנת לראות באמת את מצב הקבוצה, ההרכב מלא, הספסל עמוס בשחקנים שרק מחפשים דשא והיריבה היא לא נתניה ו/או הפועל ת"א, זה הזמן:  To Put Up Or Shut Up

עד הפעם הבאה, תחשבו חיובי, תחשבו ירוק! [box type="shadow" ][/box]

Comments


bottom of page