top of page

מי יכול להיות צהוב?

מאת לוי רובי | ללא צל של ספק למכבי תל אביב יש את הסגל הטוב והאיכותי בליגה, כזה שמוביל אותה שנה אחר שנה לאליפות. קבוצות שרוצות לסכן אותה ולנסות לקחת ממנה את ההגמוניה חייבות ליצר אלטרנטיבה בדמות שחקנים איכותיים, כאלה שיהיו שווים ביכולתם לשחקני מכבי תל אביב

ניסיתי לבדוק ולנתח מי משחקני ליגת העל יכול להשתלב בהרכב של מכבי תל אביב, התוצאות שהגעתי אליהן לא מפתיעות, ממש מעט שחקנים בליגת העל מסוגלים להשתלב בהרכב הצהובים.

למעשה למכבי תל אביב כמעט ואין חלק בקבוצה שנחשב חלש, למעט עמדת המגינים, שגם שם משחקים שניים שכבר שיחקו בתפקיד בנבחרת. נכון השוער לא נחשב לשוער הטוב ביותר אבל עדיין לרמה של ליגת העל הוא נחשב מספיק טוב.

ההרכב החזק של מכבי תל אביב הוא כמובן קולינאס בשער, טיבי וגראסייה בלמים, מגן ימני ייני, מגן שמאלי עומרי בן הרוש, במרכז השדה מיטרוביץ' ואלברמן, באגף שמאל טל בן – חיים, אגף ימין דור מיכה, חלוצים ערן זהבי ופריצה.


לטעמי החוליה היחידה במכבי תל אביב שנשארת פתוחה בכל משחק, היא עמדת החלוץ המרכזי, אני בחרתי בפריצה מהסיבה שהוא חלוץ חזק וחסון כזה שיכול לסדר מצבים לזהבי שמגיע כחלוץ מצטרף בגל השני. עומרי בן הרוש בעמדת המגן השמאלי לוקה בחסר בקטע הטכני וגם מרבה לאבד כדורים, דווקא בחלק ההגנתי הוא טוב יותר, ייני הוא לא מגן ימני אמיתי וזו עוד נקודת תורפה אצל הצהובים. מעבר לערן זהבי שמשחק את תפקיד מסי – החלוץ המדומה, שהוא השחקן הטוב והחשוב ביותר לקבוצה, זהו מיטרוביץ' שחשוב למכבי תל אביב לא פחות מזהבי.

ניכר שמאז הגעתו של פאקו זה מיטרוביץ' ועוד עשרה, הקשר משחק במרכז המגרש גם תומך בהתקפה אבל גם עושה הגנה מצויין, תמיד מסתכל קדימה ולא מחפש למסור עוד כדור רוחב, אלא תמיד משחק לעומק, לזהבי ומיטרוביץ' הבנה ותאום נדיר בין קשר לחלוץ.

הקבוצות היחידות שמצאתי שבהן שחקנים המסוגלים להשתלב במכבי תל אביב הן 4, הפועל באר שבע, מכבי חיפה, הפועל תל אביב וקרית שמונה.


הפועל באר – שבע

תתפלאו זו לא עמדת השוער, אני חושב שאג'ידה וקולינאס הם שוערים שווים ברמתם ולשניהם בעיה יש של חוסר אתלטיות עם יתרון קל לאג'ידה. באגף ימין של מכבי תל אביב זהו מאור בוזגלו שנמצא בכושר מצויין ויכול לבוא לידי ביטוי בקבוצה כמו מכבי תל אביב הרבה יותר מדור מיכה, שנעלם לפרקים רבים במהלך משחק, בניגוד לבוזגלו שגם ממיקומו באגף תמיד רוצה את הכדור ולרוב עם כדורי רוחב מצויינים מקרב את קבוצתו למצבי כיבוש. אופיר דווידזאדה הרבה יותר טוב מעומרי בן – הרוש במיוחד בפן ההתקפי, מה שמכבי תל אביב באמת צריכה מהמגן שלה. אחרון חביב זהו הובאן שעולה עשרות מונים על גל אלברמן, הובאן משחק ממש כגרזן במרכז המגרש ובעיקר משחק לעומק הוא ליד מטרוביץ' זה קישור מפחיד, תרתי משמע.


מכבי חיפה

הירוקים לא התברכו העונה ביותר מידי שחקנים שיכולים להשתלב בהרכב הצהובים, דבר המצביע על הפער הגדול בין הציפיות העונה לבין התוצאות, ובעיקר מצביע על הפער בין שתי הקבוצות. עמדה אחת בוודאות יש למכבי חיפה יתרון וזוהי עמדת השוער, סטויקוביץ' פשוט שוער מצויין, יכולת גבוה ברחבה שליטה בכדורי הגובה, מצויין בבעיטות מחצי מרחק ואחראי ישיר על לא מעט, ממעט הנקודות שיש למכבי חיפה. העמדה השנייה עליה התלבטתי היא המגן השמאלי, נכון טאווטחה והגנה לא הולך ביחד, אבל בחלק ההתקפי טאווטחה פשוט מצויין מצטרף תמיד, מגביה מצויין ועולה על עומרי בן הרוש בחלק ההתקפי.


הפועל תל אביב

לאדומים מוולפסון יש נציג אחד בהרכב, זהו כמובן השחקן שחוזר לא מעט בקיץ אחרון על ידי הצהובים, גילי ורמוט. ורמוט יכול להיות יותר יעיל באגף הימני של מכבי תל אביב. ורמוט הוא שחקן שקשה לו להיות זה שמוביל קבוצה, בקבוצה כמו מכבי תל אביב הוא יכול "לחגוג", באגף ימין זמן שרוב הפוקוס לא עליו במהלך המשחק, בניגוד למצב בהפועל תל אביב.


הפועל קרית שמונה

גיא חיימוב, השוער הזה היה צריך להיות השוער הראשון של מכבי תל אביב, רק חוסר אמון מצד מאמניו השונים, גרמו לו להיות בשוליים כל הזמן ולחפש עצמו מחוץ לקרית שלום, הרבה יותר אתלט מקולינאס, שולט ברחבה, מצויין באחד על אחד. הבחירה הבאה תפתיע לא מעט ואל תתפלאו עם בשנה הבאה הוא באמת יהיה שם, רועי קהת, קהת עדיף על גל אלברמן, הוא סוג של אלברמן משופר, משחק את תפקיד ה- 50/50 בצורה יוצאת דופן, מצטרף להתקפה המון, ומצליח למצוא את הרשת לא מעט, יכולת השתחררות מלחץ וקשר שמחפש לשחק תמיד קדימה, תמיד לעומק.


המספר הנוסף

זה שמתנדנד בין הרכב לבין השחקן ה-"12", אנתוני נוואקמה מהפועל רעננה, חלוץ חזק ומהיר, טכני מאוד, ממש פריצה גרסה משופרת, עדיין לא הוכיח את עצמו ברמות הגבוהות ולכן נשאר בסימן שאלה.

コメント


bottom of page