top of page

מכבי חיפה – ק. שמונה – סקירה

מאת עידן בן – נפתלי | 28 אלף צופים הלכו מאוכזבים מסמי עופר, מכבי חיפה כשלה מול השחקנים של ברק בכר מהקרייה הצפונית, אליפות?

אמנם המשחק נגמר בתוצאה 3:1 לטובת הפועל קריית שמונה, אך אם חלוקת הנקודות הייתה מתבצעת לפי יכולת, המשחק היה מסתיים בתוצאת תיקו. השליטה במשחק התחלקה באופן שווה בין הקבוצות, המחצית הראשונה הייתה של קריית שמונה, לעומת המחצית השנייה שהייתה בסימן הירוקים מהכרמל.

במחצית הראשונה הצפוניים שטפו את המגרש, לחצו, שיחקו מעולה והשכילו להבקיע גם שני שערים תוך חמש דקות (קולה 19, מזרחי 24) זה התחיל נפלא עבור הכחולים מקריית שמונה, דוד מנגה שלח כדור מצוין לראש של רוג'רס קולה, שהמשיך עם נגיחה מדויקת היישר לתוך השער של ולדמיר סטויקוביץ', הענק הסרבי של מכבי חיפה.

לא הספקנו למצמץ, וכבר אחרי חמש דקות הגיע השני של קריית שמונה. מסירה מדהימה של אחמד עאבד מ – 30 מטרים הגיעה לאופיר מזרחי, שלא התבלבל והרשית בנגיעה. אוהדי מכבי חיפה למודי האכזבות, השלימו עם ההפסד הצורם כבר בדקה ה – 24, אך לקראת סוף המחצית הראשונה הירוקים שיחקו יותר טוב, לחצו, הגיעו למצבים וגרמו לדפיקות לב אצל אלף האוהדים שהגיעו מקריית שמונה.

ניצחון גדול. צילום: קרית שמונה אתר רישמי.


והנה, בדקה ה – 77 עידן ורד, המחליף, כבש שער נהדר בבעיטה מחוץ לרחבה, והירוקים נכנסו לטירוף. מכבי חיפה ניסו שוב ושוב להשוות את ההתמודדות, אבל כמעט כל הזדמנות שלהם, ניסיון חדירה לרחבה או מסירות עומק נעצרו אצל ההגנה המצוינת של הכחולים.

עמוק בתוך תוספת הזמן (העמוקה ממילא, 6 דק'), אדריאן רוצ'ט רץ כחץ מקשת אל עבר הרחבה החיפאית, הירוקים הלכו רק על התקפה, מה שהשאיר את דגני וצוצאליץ' לבד מול רביעייה קדמית מסוכנת של קריית שמונה. דגני הרחיק את הכדור היישר לרוג'רס קולה, שאמר יפה תודה, ונעץ את המסמר השלישי ברשת של סטויקוביץ', והשלים צמד משלו.

קריית שמונה מסיימת את המשחק עם עוד 3 נקודות חשובות במאבק האליפות, ומכבי חיפה סופרת כבר הפסד ליגה שביעי, אל מול חמישה ניצחונות.

אלכסנדר סטנוייביץ בחר לעלות עם: סטויקוביץ', משומר, דגני, צוצאליץ', טוואטחה, עטאא, בוקולי, בניון, עזרא, תורג'מן ועמאשה.

ברק בכר, מנגד, העלה בהרכב את: חיימוב, אלקיים, צדק, פרננדס, פינאס, בראון, קהת, עאבד, מנגה, קולה ומזרחי.

נשאלת השאלה- מדוע אלכסנדר סטנוייביץ' פתח עם אלון תורג'מן במקומו של שמעון אבוחצירה, כשהאחרון, במחזור הקודם הציג יכולת טובה נגד מכבי נתניה?

מחצית ראשונה:

אוראל גרינפלד שורק לפתיחת המשחק מול 28,000 אוהדים באצטדיון סמי עופר. הזדמנויות לא רעות בשני הצדדים בפתיחת המשחק, שתי הקבוצות עדיין מגששות.

הקישור החיפאי מאוד אנמי, הכדורים לא עוברים דרך מרכז המגרש בדרך אל החלוצים. המון מסירות ארוכות של הירוקים, לעומת קריית שמונה, שמניעה את הכדור בצורה מצוינת, קיימת המון תנועה בחלק הקדמי של הכחולים, המנצלת את האיטיות במרכז ההגנה החיפאית כדי לנוע לשטחים ריקים ולקבל כדורים טובים.

נדמה שהמשחק של מכבי חיפה תקוע, אף שחקן לא משתחרר לקבלת כדור. בניגוד למכבי חיפה, הכדור עובר דרך הקישור של קריית שמונה בדרך להתקפה. הצפוניים שוטפים את המגרש, לוחצים ועושים הכל נכון.

והנה, זה משתלם להם, בדקה ה19 הרמת כדור מסובבת נפלאה של דוד מנגה, פוגשת את הראש של רוג'רס קולה וממשיכה היישר אל הרשת, אחת – אפס מוצדק לחבורה של ברק בכר.

החגיגה בכחול ממשיכה בדקה ה – 24, כאשר מסירה מדהימה של אחמד עאבד חותכת את הגנת מכבי חיפה, ואופיר מזרחי כובש את השער השני לזכותה של קריית שמונה. מכבי חיפה נראית בהלם.

התעוררו מאוחר מידי. צילום:אתר אוהדים MHFC


ברק בכר הכין את הקבוצה שלו מעולה, הוא ידע שסף השבירה של מכבי חיפה נמוך מאוד, ושער מוקדם ב – 20 הדקות הראשונות פותח את הדלת לעוד שערים. ההתקפה של מכבי חיפה לא מספיק יצירתית, מה שהספיק נגד ההגנה של הפועל ת"א ומכבי נתניה, לבטח שלא ידגדג את מוליכת הטבלה.

יוסי בניון כבש את שערו הראשון במדי חיפה, אך מעמדת נבדל. יש לציין שמכבי חיפה בדקות אלה תוקפת יותר ויוזמת יותר, והפעולה בה בניון קיבל את הכדור הזכירה במשהו את השער הראשון של ק"ש. ועדיין, קריית שמונה שולטת במשחק. אמנם היא מגיעה לפחות מצבים, אבל דרך הגנה מעולה (ומורטת עצבים לשחקנים בירוק) הם מצליחים לשמור על היתרון הכפול.

לקראת סוף המחצית הראשונה ניכר שקריית שמונה הורידה את הרגל מהגז, מסירות לא מדויקות וחוסר תשומת לב בהגנה וההתקפה נותנים לחיפה את ההזדמנות לצמק. דקות טובות של הירוקים מהכרמל בשלהי המחצית הראשונה. האם המומנטום השתנה?

מחצית שנייה:

מכבי חיפה עולה למגרש מההפסקה כאילו נורתה מלוע של תותח, וממשיכה את היכולת הטובה מלפני המחצית. ג'אבר עטאא במשחק לא טוב, מפנה את מקומו לשמעון אבוחצירה. סטנוייביץ' מכניס חלוץ שלישי למשחק, הוא הולך על כל הקופה.

לא חלפו עשרים שניות וכבר אבוחצירה מגיע למצב מצויין, שנהדף אצל חיימוב. ללא ספק, המומנטום ירד דרומה. במחצית השניה מכבי חיפה מציגה משחק התקפי מאוד, אך חושפת את החלק האחורי שלה למתפרצות של קולה, מנגה ושות'.

והנה, מתפרצת נפלאה שמתחילה מחילוץ כדור ומסירה מדוייקת של שיר צדק, מגיעה לקולה שפורץ באגף ומעביר כדור מצוין לאופיר מזרחי, שבועט טוב אך נעצר אצל סטויקוביץ', הריבאונד נכנס לרשת, אך מעמדת נבדל. הירוקים מרגישים שהשער מגיע, אחרי התעופפות מדהימה של גיא חיימוב לבעיטה מצוינת של צוצאליץ' הבוסני.

קצב מצוין בסמי עופר, המשחק רץ מצד לצד. אוראל גרינפלד בתצוגת שיפוט לא טובה בקומדיה של טעויות שיפוט, משריקות תמוהות לעבירות עד לכרטיסים צהובים ונגיעות יד. ההגנה של קריית שמונה שומרת על יתרון שני השערים, אבל חיפה משחקת טוב ומריחים שהשער באוויר.

קריית שמונה מנצלת את הדלילות בחלק האחורי של חיפה, קולה מקבל כדור טוב אבל בועט אותו מעל לשער הירוק. מכבי חיפה מציגה יכולת טובה, כדור מסוכן נהדף על ידי ההגנה, בוקולי משתלט על הכדור ובועט מחוץ למסגרת.

וזה בשער! עידן ורד שנכנס כמחליף במקומו של אלון תורג'מן מביא לידי ביטוי את היכולת הנהדרת של הירוקים, ובדקה ה – 77 בועט מחוץ לרחבה עם כל הלב כדור חזק שמכניע את גיא חיימוב, שער מצמק שקובע 2:1, האם זה מאוחר מדי?

אפשר לשים לב לניצנים של פאניקה בהגנה של קריית שמונה, והמשחק עדיין לגמרי פתוח. אם לשפוט על פי היכולת, מכבי חיפה תרגיש נשדדת אם לא תצא מהמשחק הזה עם נקודות. בשקט בשקט, עידן ורד הוא האיש הלוהט של מכבי חיפה בששת הימים האחרונים, עם שלושה שערים. בכל המשחקים הוא עלה מהספסל. סופר סאב? או שהוא שולח מסרים לסטנוייביץ שיעלה אותו ב11?

מכבי חיפה צריכה, ויכולה, להבקיע עוד שער אם היא רוצה לצאת מהמשחק לא רק עם המחמאות. נכנסנו לדקה ה – 90, ואוראל גרינפלד מורה על תוספת זמן גדולה של 6 דקות. מתפרצת נפלאה של קריית שמונה מסחררת את ההגנה הירוקה ביתרון מספרי של ארבעה מול שלושה, אדריאן רוצ'ט פורץ בין ההגנה של מכבי חיפה , אוראל דגני סוגר אותו אך מוסר בשגגה את הכדור לרוג'רס קולה, שלא מתבלבל מול השוער וסוגר את הסיפור עם 3:1 בתוספת הזמן, ורושם בפנקס צמד נפלא.

זהו שער עצוב לקהל החיפאי המדהים, ששולח 28,000 אוהדים מאוכזבים הביתה. מכבי חיפה במחצית שניה טובה, לא מצליחה לחפות על פיגור שני השערים לו היא ירדה בהפסקה, ויורדת למאזן עצוב של 5 ניצחונות מול 7 הפסדים בליגה.

ברק בכר ידע לאן הוא מגיע, ומול מי הוא משחק, ודאג להכין את השחקנים שלו בצורה הטובה ביותר, ולסגור את הסיפור בדקה ה – 24. מכבי חיפה יוצאת מאוד מאוכזבת מהמשחק, כי אם הייתה משחקת ביכולת שהפגינה במחצית השנייה לאורך כל המשחק, היא יכלה לחזור הביתה עם 3 נקודות.

מהצד הצפוני, הכחולים של ברק בכר סימנו וי על משחק לא פשוט ועלו על האוטובוס עם עוד 3 נקודות חשובות בכיס בדרך למאבקי האליפות.

Comments


bottom of page