top of page

מכבי חיפה: One Trick Pony או סינדרלה?


(קרדיט: ניב כהן)

על מה משחקים?

אמנם מאז ההפסד למכבי ת״א התחושה היא של גארבג׳ טיים, הלך החשק ושאין כבר על מה לשחק. הפער בטבלה בלתי מחיק, אין תארים בקופה והכרטיס לאירופה מובטח. עם זאת, אנחנו כבר עמוק בתוך יוני והעונה האירופית מתחילה באוגוסט ולכן במידה רבה איך שנסיים את העונה – כך נתחיל את העונה הבאה, בהיבט כושר השחקנים, הביטחון והשינויים הנדרשים בסגל. זה ורק זה אמור לעמוד לנגד עיני המועדון במשחקים שנותרו.


היא לא דומה...

קשה להשוות בין מכבי של לפני הקורונה והפגרה לזו שחזרה ממנה, או יותר נכון – לא חזרה ממנה..

שלושה הפסדים רצופים (ב״ש ברבע גמר, הפועל ת״א ומכבי ת״א בתחילת הפלייאוף) שהביאו לאבדן שני התארים, בתוספת שתי תוצאות תיקו דרבי ובית״ר) וניצחון אתמול – קצב צבירת נקודות נמוך משמעותית מהעונה הסדירה. מספר מאפיינים שבהם בלטה מכבי העונה (לעומת עונות קודמות ולעומת היריבות – מפורט בתרשים מטה), פשוט נעלמו בפלייאוף: כמות הכיבושים, היכולת להתאושש מהפסד, היכולת לחזור מפיגור ולבצע מהפך, והיכולת לבצע בליץ (מקבץ שערים בזמן קצר). ברמה הקבוצתית – ללא פתרונות לחיסורים בסגל והיצמדות לאותה שיטה (4:3:3) הביאו לתוצאות רעות וברמה האישית – שחקני מפתח חוו ירידה דרסטית בכושר עם החזה מהפגרה ובראשם – לביא, שרי ורוקאביצה.עם הפנים לעונה הבאה (מעבר לפינה)...

צריך להפנים שאין באמת פגרה משמעותית בין סוף העונה הנוכחית (יולי) לתחילת העונה הבאה (אוגוסט) ולכן יש כמה החלטות פעולות דחופות מבחינת המועדון, שתלויות אחת בשניה: 1) מתן דקות ליותר שחקני סגל ובפרט הצעירים שבהם כדי לקבל תחושה לגבי המשך דרכם בסגל לקראת העונה הבאה (נחמני, מאור לוי, ג׳ובארה, סוף וכיוף). 2) החלטה לגבי מאמן כדי להתוות צוות מקצועי, סגנון משחק, ושינויים בסגל. 3) שחרור והבאת שחקנים – מוקדם ככל האפשר כדי לאפשר התאקלמות ורלוונטיות כבר במשימות הראשונות לעונה הבאה.


One Trick Pony

ביטוי זה שאול מעולם הקרקס ומתאר בעל חיים (לדוג׳ פוני) שיודע לבצע תעלול אחד בלבד או חד פעמי. בהקשר למכבי חיפה – נשאלת השאלה: האם אחרי עשור שכון ועונות זוועתיות, החזרה הרעה מפגרת הקורונה מהווה עדות לכך שמדובר בחיבור חד פעמי שלא נגמר בתואר כמו במקרים אחרים דומים (לסטר באנגליה או ק״ש בישראל) ומכבי למעשה תחזור לסורה? לפי התיאוריה הזו, ההיסטוריה הרחוקה לא רלוונטית והבעיה היא ממש לא המאמן, אלא משהו הרבה יותר עמוק במועדון שלא ישתנה גם בעונה הבאה.


סינדרלה

כמו בסיפור סינדרלה, בעזרת בלבול (הפיה) הפכה מכבי לקבוצה מלהיבה ודורסת שכיף לראות (כמו סינדרלה שכיכבה בנשף), אך פגרת הקורונה (בחצות הלילה) גרמה לה לחזור ולהיות מכבי של העונות הקודמות (לכלוכית). עכשיו צריך לחשוב מי יכול להפוך אתה שוב לאותה קבוצה מלהיבה, שגם מסוגלת לעשות עוד צעד ולקחת תארים (או במילים אחרות – האם ברק בכר הנסיך יביא נעל שמתאימה למידותיה של סינדרלה)?

אז מה דעתכם? מכבי של העונה היא One Trick Pony או סינדרלה? המשחק של אתמול נוטע קצת אופטימיות אבל מוקדם לומר...


(קרדיט: ניב כהן)


החלפת מאמן vs כדורגל בצל קורונה

בתקשורת המוגזמת נוטים כמובן להציג דברים בשחור או לבן ולתלות את הכול בדמות המאמן שיעמוד על הקווים. אז מבחינת הפוטנציאל ומה שהיה חסר לנו העונה – ניהול סגל יותר נכון, חיזוק נקודתי וגמישות טקטית יכולים לעשות את ההבדל בעיניי. מצד שני – הפגרה היא לא באמת פגרה ועוד שניה מתחילים עונה, העונה הבאה תתחיל לפחות ללא קהל, הפגיעה בהכנסות היא דרמטית ותשפיע לבטח על היכולת להביא שחקנים ולחזק את הסגל. מחנה אימון וגיבוש בחו״ל לא רלוונטי ושחקנים חדשים ובוודאי מאמן וצוות חדש צריכים זמן שאין.

לכן, בשורה התחתונה – יש פה סיכון ממשי שצריך להיות ערים לו, אם מחליפים מאמן. השיקול המרכזי צריך להיות היכולת להתקדם עוד צעד בעונה הבאה ולא מידת ההצלחה בעונה הנוכחית. לדעתי, חייבים לקבל החלטה מהירה עוד השבוע ובהתאם לסכם מוקדם ככל שניתן גם לגבי החתמות ושינויים בסגל – כך יגברו הסיכויים להצליח יותר בעונה הקרובה!**אהבתם את הכתבה? רוצים להבין יותר? מוזמנים להיכנס ולתמוך בספר שרפאל קבסה ואני כותבים, וייצא לאור בקרוב: לחצו על הקישור, תתרשמו ותבחרו תשורה שווה - https://headstart.co.il/project/58074?lang=he

נותרו רק שבועיים לסיום הקמפיין!!


Comments


bottom of page