top of page

מנורה בסימן שאלה / בר אופירתחקיר על בית"ר ירושלים החל משנותיה הראשונים ועד ימינו. האם המנורה תדלק מחדש או תכבה? את הנושא נלמד מן הכתבה הבאה
השם בית"ר ירושלים אומר הרבה בכדורגל הישראלי. תחילתו כמובן בתנועת בית"ר המיתולוגית שרק הלכה וגדלה, קבוצה שמזוהה פוליטית בעיקר עם הימין שבמדינה, מאופיינת כתנועה חזקה, נלחמת וחרוצה. חזונה התחיל עם אדם אחד. שמו – יוסף טרופמלדור שעליו קרויה הקבוצה. איש עם חזון עמד בראש תנועת בית"ר שהיה סמל להערצה גדול עבור חברי התנועה עצמה – זאב ז'בוטינסקי. בימנו אנו, מכירים אותו כאדם גדול עם ערכים ציונים, סופר שכותב רבות על הארץ. רבים מאיתנו גדלו עליו, כן, גם הנשיא הנבחר העשירי של מדינת ישראל- ראובן (רובי ) ריבלין. גילוי נאות למי שעדיין לא היה בתקופה ההיא או שאיננו מעודכן. היה אחד המעריצים הגדולים של בית"ר ירושלים וכיהן בעברו כיו"ר הקבוצה ההיא, כן, זו ששיחקה בימק"א – המגרש המיתולוגי.


אדם גדול עם חזון ענק (ויקיפדיה)


במהלך עשרות השנים הללו החל משנת הקמתה של הקבוצה ב1936 ועד היום בית"ר גדלה בכמויות רבות הן מבחינת ידיעתה בציבור והן מבחינת מעריציה הרבים שהולכים אחריה באש ובמים. המועדון עצמו גידל חלק מאגדות הכדורגל הישראלי בזמנו כדוגמת אורי מלמיליאן ואלי אוחנה, השוער יוסי מזרחי שכיום מכהן כמאמן קבוצת מכבי נתניה שמשחקת העונה בליגת העל, ואיך שכחנו, כן גם את דני נוימן שמפרשן כיום בערוץ הראשון. עם השנים באו התארים . בשנת 1975/76 זה קרה לראשונה בהיסטוריית המועדון. בית"ר לקחה את גביע המדינה. מהרגע המתוק הזה, באו שנים יפות על בית"ר שלקחה עוד גביעי מדינה ואף לראשונה זכתה באליפות ראשונה שנת 1986/87.


אך עם ההצלחות הרבות, באו להם תקופות קשות עם תבוסות וירידות ליגה , הסתבכויות קשות בתחתית הטבלה שהובילו למצב קשה במועדון הירושלמי הגדול. בעלים באו , נטשו, והמצב היה מעורפל ואוהדים רבים אינם ידעו מה מנבא להם העתיד .


בשנת 2005 הגיע המיליארדר ארקדי גאידמק, אשר השקיע כספים רבים על מנת להחזיר עטרה ליושנה. הוא הגדיל את תקציב המועדון לכ-100-120 מיליון ש"ח ואף ביצע רכש מרשים שיעזור להוביל את בית"ר חזרה לימיה הגדולים , באותם השנים, אצטדיון טדי היה מפוצץ בעקבות התלהבות האוהדים הרבה, ובית"ר רצה חזק בצמרת הליגה ובפרט בגביע המדינה. טדי היה מבצר לקבוצות רבות בארץ וראו בו מכשול. במהלך שנותיו במועדון בית"ר זכתה באליפות המדינה בשנת 2006 ואף בדאבל מרשים בשנת 2007/08. אלה היו ימיה הגדולים בשנות ה-2000 כאשר הובאו שמות גדולים כגון ז'רום לרואה הצרפתי ודרק בואטנג.גאידמק. השקיע מיליוני שקלים ( אתר האוהדים של בית"ר)

אך לכל סיפור טוב, יש גם בעיות בדרך. בשנת 2008 גאידמק החליט כי לא ישקיע יותר בקבוצה הירושלמית. עובדה זו שינתה את רוח המועדון. צעד זה של גאידמק שינה את פני המועדון ב180 מעלות כאשר תקציב המועדון צנח משמעותית והמועדון ראה קשים עם הסתבכויות קשות הן בבקרה התקציבית והן בתחתית ליגת העל. השיא הגיע בעונת 21012/13 כאשר הוחתמו שני שחקנים מוסלמים מקבוצת טרק גרוזני הרוסית. ההחתמה של השחקנים עוררה כעס רב אצל אוהדי הקבוצה אשר התנגדו נחרצות למהלך מסוג כזה והביעו את מחאתם. זו הייתה שנה קשה מאוד עבור הקבוצה מהבירה שהייתה עם סגל שחקנים דל, בעיות תקציביות וחוסר וודאות מוחלטת סביב המועדון.


לאחר הפגנות רבות של אוהדי הקבוצה הגיע תפנית בקבוצה. אלי טביב שבאותם ימים יצא מבעלות של הפועל תל אביב. ניצל את הרגע והחליט לרכוש מידיו של גאידמק את הקבוצה, זאת לאחר בוררות ודיון בביה"מ על חוקיות המהלך. אוהדי הקבוצה הביעו שמחה עזה לאחר שהצליחו למצוא אדם חדש שמוכן לקחת את בית"ר . עונתו הראשונה של טביב בבית"ר הייתה עונת שיקום הקבוצה. טביב קיבל קבוצה עם גרעון ובית"ר נכנסה לעונה פיננסית כל זאת במטרה לצמצם את הגרעון שנוצר בתקופת גאידמק.

בית"ר הצליחה לסיים את העונה הראשונה בעידן טביב בפלייאוף התחתון במקום 11.קורצקי וטביב, יגיעו גבוה השנה?


כעת, השנה טביב מוכן להביא את בית"ר לצמרת, אך בכדי להביא קבוצה לפלייאוף העליון ולהוות יריב לשאר הקבוצות בליגת העל צריך לבצע רכש מרשים שיתמודד עם "אריות הליגה" – מכבי ת"א, מכבי חיפה , ק"ש, הפועל באר – שבע וכד'. כצעד ראשון לעונה מינה את מנחם קורצקי , מאמן הפועל רעננה לשעבר, שיש בו תשוקה ורצון להצלחה, ביחד הם עובדים על הסגל לעונה הקרובה ומגבשים אותו כאשר בודקים אופציות רבות של מגוון שחקנים בתפקידים שונים בתקווה לגבש את הסגל הטוב ביותר שיוכל לעזור להתברג גבוה בטבלת ליגה העל.האם הפעם בית"ר תצליח לחזור לצמרת ולשגע את שאר הליגה? ולהוכיח לכל התקשורת ולכל בעלי הדעות כי הם אינם צריכים להספיד את בית"ר י-ם. לעומת זאת העונה יכולה להיות עונה מבלבלת , עם "הישגים" דומים בשנתיים- שלוש האחרונות – סיום בפליאוף התחתון וללא שום הישג משמעותי והדבר הכי חשוב- האם האוהדים יתמכו לכל אורכה של העונה עם עליות ומורדות הקבוצה ?


שתהיה עונה מוצלחת לכל הדעות!

תגובות


bottom of page